ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

مراحل ساخت و طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی به دلیل تنوع بسیار زیاد در نوع آلاینده های مختلفی که توسط هر یک از کارخانجات وارد پساب ها میشود، دارای پیچیدگی های زیادی می باشد. بررسی کامل پارامترها و شاخص های کیفی مد نظر، نوع آلاینده ها، دبی فاضلاب، شرایط محیطی و میزان بودجه و غیره برای خرید اجزای تصفیه خانه فاضلاب و غیره همگی در روند طراحی و ساخت موثر هستند. فرآب تدبیر؛ تولیدکننده محصولات تصفیه فاضلاب در ادامه موارد مهم در روند طراحی، تخمین بودجه و موارد مهم در محاسبات و ضوابط و غیره را به طور کامل بررسی خواهد نمود.

الزام طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

در مراحل تولید محصولات مختلف در کارخانجات و واحدهای تولیدی و همچنین بخش های متعدد بیمارستان ها مواد آلاینده شیمیایی و بیلوژیکی و غیره وارد پساب ها میشوند. به طوریکه ورود مستقیم آنها منجر به شیوع بیماری های متعدد، جهش ژنتیکی، آلوده شدن سفره های آب زیرزمینی و به خطر افتادن جان پرندگان و آبزیان و غیره میشود. به همین دلیل هیچ یک از کارخانجات و کشتارگاه ها و همچنین واحدهای درمانی و بیمارستانی اجازه تخلیه فاضلاب بدون تصفیه به آب رودخانه و رود و طبیعت را ندارند. به عبارت دیگر، طراحی و ساخت تصفیه خانه صنعتی در دنیای امروز برای شهرک های صنعتی و بیمارستان ها کاملا ضروری می باشد.

ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

با ساخت تصفیه خانه در شهرک های صنعتی نه تنها کیفیت پساب ها قبل از ورود مجدد به طبیعت تا حد مطلوبی افزایش پیدا می کند، بلکه در مصرف آب نیز صرفه جویی خواهد شد. چون پساب بسیاری از واحدهای صنعتی پس از تصفیه قابلیت استفاده مجدد در بخش های گوناگون از قبیل آبیاری مزارع کشاورزی را دارا می باشند.

حتما بخوانید: پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی چیست؟

ضوابط طراحی تصفیه خانه فاضلاب

با توجه به نوع واحد صنعتی و آلاینده های موجود در پساب ها ضوابط و قوانین با تغییراتی مواجه میشوند. اما در حالت کلی در روند طراحی و ساخت این تصفیه خانه ها لازم است به فاکتورهای مختلفی از قبیل موارد زیر توجه شوند:

 • بررسی کامل موقعیت جغرافیایی تصفیه خانه و تعیین فاصله مناسب تا مکان های مسکونی
 • تعیین فاصله مناسب تا بستر رود و دریا و رودخانه
 • تعیین محل مناسب برای دفن و دفع فاضلاب تصفیه شده
 • تهیه تسهیلات ضروری از قبیل برق، آب و گاز و تسهیلات بهداشتی
 • تعیین جهت باد و ارائه نقشه کامل از راه های دسترسی در زمان تهیه نقشه و طرح کلی تصفیه خانه
 • بررسی کامل زمین محل احداث از نظر استهلاک

پارامترهای طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب

در روند طراحی و ساخت تصفیه خانه های بزرگ و کوچک در واحدهای صنعتی، علاوه بر ضوابط ارائه شده توسط محیط زیست و تصفیه فاضلاب شهری، پارامترهای متعددی باید در نظر گرفته شوند. این پارامترها نه تنها روش ها و اجزا و تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه را مشخص می کنند، بلکه می توان با بررسی دقیق آنها برآورد بودجه برای تامین نیروی انسانی داشت. مهم ترین پارامترهای طراحی تصفیه خانه عبارتند از:

 • بررسی دقیق موقعیت مکانی مورد نظر برای احداث تصفیه خانه از نظر جنس خاک و میزان نفوذ پذیری آن، جهت وزش باد، شرایط دمایی، فاصله از سطح رودخانه و سفره های آب زیرزمینی و غیره
 • تعیین و بررسی دقیق میزان فاضلاب تولید شده در شبانه روز (تولید پساب بر اساس نوع واحد تولیدی متفاوت می باشد)
 • بررسی دقیق پساب ها و تعیین شاخص های کیفی از قبیل BOD، COD، TSS و غیره
 • مشخص نمودن لیست کامل از مواد آلاینده مختلف موجود در پساب ها از قبیل فلزات سنگین، مواد شیمیایی و غیره
 • تعیین درجه کیفیت مورد نظر از فاضلاب پس از تصفیه
 • تعیین روش های مورد نیاز برای تصفیه با توجه به پارامترهای کیفی و نوع مواد آلاینده موجود
 • تعیین لیست کامل و دقیق از تجهیزات مورد نیاز برای هر یک از مراحل تصفیه
 • برآورد بودجه برای خرید تجهیزات
 • برآورد بودجه برای ساخت حوضچه های تصفیه یا خرید پکیج های پیش ساخته
 • برآورد دقیق تعداد نیروی انسانی مورد نیاز در هر یک از بخش ها
 • تخمین مدت زمان مورد نیاز برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی با توجه به شرایط موجود

مراحل ساخت تصفیه خانه صنعتی

مراحل ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

مراحل طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب بدون در نظر گرفتن جزئیاتی که مرتبط با نوع فعالیت واحد تولیدی می باشد، شامل موارد زیر می باشند:

 • تعیین نقشه کلی تصفیه خانه بر اساس ضوابط ارائه شده توسط محیط زیست و سازمان آب و تصفیه فاضلاب
 • دریافت مجوزهای لازم برای احداث پس از بازدید کارشناسان مربوطه
 • آماده سازی زیرساخت برای ساخت حوضچه های سیمانی یا نصب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
 • نصب تجهیزات مورد نیاز برای هر یک از گام های تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی
 • تست و بهبود هر یک از گام های تصفیه با توجه به شرایط محیطی و نوع آلاینده ها و ایجاد تغییرات در روند تصفیه در صورت لزوم
 • آماده سازی محل مناسب برای دفع فاضلاب های تصفیه شده

لازم به ذکر است که در هر یک از گام ها چرخه های متعددی به منظور بهبود شرایط و دست یافتن به بالاترین راندمان و کارایی وجود دارد. به همین دلیل روند طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی زمان بر بوده و ممکن است میزان بودجه و زمان ساخت تخمین زده شده در طرح اولیه با تغییر مواجه شوند.

اجزای تصفیه خانه فاضلاب

در حالت کلی، بخش های در نظر گرفته شده برای تصفیه هر یک از فاضلاب های صنعتی و بهداشتی شامل پیش تصفیه، تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی می باشد. در هر یک از این بخش ها تجهیزات و اجزای متعددی مورد استفاده قرار میگیرند که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • انواع آشغالگیر مکانیکی و دستی مورد استفاده در واحدهای پیش تصفیه و تصفیه فیزیکی
 • انواع دانه گیر مورد استفاده در پیش تصفیه و تصفیه فیزیکی
 • تجهیزات هوادهی عمقی، سطحی و شناور برای واحد تصفیه بیولوژیکی
 • اویل اسکیمر برای جمع آوری لخته های ایجاد شده روی سطح پساب ها
 • تجهیزات چربی گیر DAF و غیره
 • تجهیزات تزریق مواد شیمیایی برای کلرزنی و گند زدایی
 • پل و تجهیزات لجن روب برای جمع آوری لجن های واحد ته نشینی
 • تاسیسات و لوله های مورد استفاده برای انتقال پساب ها در واحدهای مختلف

بخش های تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

در حالت کلی واحدهای تصفیه در تصفیه خانه های صنعتی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

پیش تصفیه یا تصفیه فیزیکی

در  بخش های مختلف تولید و بسته بندی و شستشوی سطوح و غیره حجم زیادی از ذرات جامد با اندازه بزرگ وارد پساب ها می شوند. ورود این ذرات به دستگاه های تصفیه و لوله و تاسیسات منجر به گرفتگی و تخریب و کاهش روند تصفیه خواهد شد. به همین دلیل واحد پیش تصفیه یا تصفیه فیزیکی در ابتدای تصفیه خانه در نظر گرفته میشود. در این واحد با کمک تجهیزاتی از قبیل آشغالگیر و دانه گیرها ذرات جامد جمع آوری شده و سپس وارد سایر بخش ها میشوند.

تصفیه بیولوژیکی

یکی از اصلی ترین بخش ها در ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی، تصفیه بیولوژیکی می باشد که مواد آلی را حذف می کنند. در این بخش با کمک باکتری های هوازی و بی هوازی مواد آلی تجزیه میشوند. در این بخش تجهیزاتی از قبیل سیستم های هوادهی کاربرد دارند تا اکسیژن مورد نیاز برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها فراهم شود.

تصفیه شیمیایی

گند زدایی، لخته سازی ذرات کلوئیدی با اندازه های ریز و معلق در پساب ها به کمک مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب از مهم ترین گام ها در این بخش می باشد.

واحد ته نشینی

در آخرین مرحله پساب ها برای مدت زمان مشخص بدون تحرک باقی می مانند تا تمام ذرات معلق در آنها ته نشین شده و زلال سازی فاضلاب انجام میشود. سپس به کمک پل های لجن روب یا سایر تجهیزات لجن تخلیه شده یا به عنوان لجن برگشتی به واحد تصفیه بیولوژیکی برگشت داده میشود.

هزینه ساخت تصفیه خانه فاضلاب

یکی از مهم ترین گام ها در طراحی و ساخت تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی، برآورد هزینه ها می باشد. فاکتورهای بسیار زیادی در تعیین هزینه این واحدها نقش دارند. به عنوان مثال، اندازه و ابعاد حوضچه ها بر اساس میزان پساب تولیدی در شبانه روز، نوع تجهیزات و روش های مورد استفاده برای تصفیه و حذف آلاینده ها، تعداد نیروهای انسانی مورد نیاز و برند قطعات استفاده شده در روند طراحی و ساخت و غیره از جمله فاکتورهای مهم در تعیین هزینه های راه اندازی تصفیه خانه های صنعتی می باشند.

حتما بخوانید: پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟

فرآب تدبیر؛ طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

مراحلی که برای طراحی و ساخت و راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب در شهرک های صنعتی و کارخانجات که در طول متن اشاره شد، به صورت تیتروار و کلی بیان شد. این در حالیست که در روند طراحی جزئیات بسیار زیادی وجود دارند که عدم توجه به هر یک می تواند چالش های زیادی را به همراه داشته باشد. کارشناسان فرآب تدبیر با سال ها تجربه موفق به راه اندازی تصفیه خانه های متعدد در واحدهای صنعتی شده است. هر یک از تصفیه خانه ها در این مجموعه کاملا سفارشی و با بررسی دقیق محیط و انجام آزمایشات متعدد برای تعیین روش تصفیه انجام میشود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فرآب تدبیر تماس بگیرید.

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

روش حذف مس از آب

8 روش کاربردی حذف مس از آب

حذف مس از آب یکی از گام های بسیار مهم در روند تصفیه آب است که تاثیر زیادی بر جلوگیری از بروز بیماری های قلبی، عروقی، کبد و حتی سرطان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید