دستگاه چربی گیر صنعتی

دستگاه چربی گیر صنعتی

بازدیدها: 3

دستگاه چربی گیر صنعتی

دستگاه چربی گیر صنعتی، یا چربیگیر DAF اختصار کلمه Dissolved Air Flotation می باشد و بمعنای شناورسازی با هوای فشرده می باشد. این دستگاه در واقع طرح پيشرفته ای برای افزايش جداكنندگی و شفاف سازی ذرات چربی و روغن و مواد معلق موجود در فاضلابهای حاوی آلاينده های غيرمحلول می باشد. دستگاه چربی گیر صنعتی، یکی از تجهیزات مهم تصفیه خانه فاضلاب برای پاکسازی و تصفیه فاضلاب شرکت ها وصنایع مختلف دیگر است.
شرکت مهندسی فراب تدبیر، طراح و تولید کننده انواع سیستم های تصفیه خانه فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، صنایع غذایی و….می باشد. مهندسین طراحی تجهیزات تصفیه فاضلاب، صفر تا صد بازدید تا طراحی و اجرای پروژه تصفیه فاضلاب شرکت ها و …را ارائه می دهند.

مشاوره رایگان طراحی و تولید انواع پکیج تصفیه فاضلاب شرکت ها، مشخصات فنی و ظرفیت های مختلف پکیج

026-34238162

دستگاه چربی گیر صنعتی چیست؟

از طریق دستگاه چربی گیر صنعتی، میتوان ذراتی معلقی كه چگالی آنها از مايع بيشتراست، برای حرکت به سطح واداشت. اين روش، با استفاده از وارد كردن حبابهای ريز هوا به داخل فاز مايع، جداسازی صورت می پذيرد. بمحض ورود حبابهای هوا ، ذرات روغن باه آن ها می چسبند و از طریق نيروی شناور مجموعه ذرات روغن و حبابهای گاز به سمت سطح هدایت می شوند.
پر بازده ترین و پیشرفته ترین روش برای حذف چربی و روغن محلول و نامحلول از فاضلاب، جدا کننده های چربی DAF می باشد. زمانی که پکیج چربی گیر فاضلاب با فرآیند انعقاد و لخته سازی تركيب شود، مجموعه این دو سيستم در کنار هم، توانایی حذف 90% آلاينده های آلی ، غير آلی، روغن و چربی و ذرات معلق را دارند.
پکیج چربی گیر DAF بعنوان دستگاه چربی گیر صنعتی، کاربرد مهمی در مرحله تصفیه فاضلاب بسیاری از صنایع مانند تولید محصولات لبنی، پتروشیمی، نفت و غیره دارد. شرکت مهندسی فراب تدبیر، ارائه دهنده انواع خدمات ساخت و نصب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و …می باشد.

 

دستگاه چربی گیر صنعتی

فرآیند تصفیه در دستگاه چربی گیر صنعتی

همانطور که اشاره شد، سیستم چربی گیر صنعتی DAF با استفاده از شناور سازی هوای محلول ( Dissolved air flotation) فرایند جداسازی ذرات معلق موجود در فاضلاب را انجام می دهد. در این روش با حذف مواد معلق موجود فاضلاب مانند روغن یا جامدات، را زلالسازی میکند.
حذف مواد معلق از طریق محلول کردن هوا در آب یا فاضلاب تحت فشار صورت می پذیرد . آزاد شدن هوا در فشار اتمسفر موجود در یک حوضچه مخزن شناورسازی ، حباب های کوچکی را تشکیل می دهند که به مواد معلق متصل شده و ماده معلق را به سمت سطح آب شناور هدایت می کند. در این زمان، بوسیله تجهیزات جمع آوری سطحی تمامی مواد جامد و چربی های معلق روی آب جمع آوری می شود.

استعلام ساخت و طراحی تصفیه خانه فاضلاب شرکت ها ، ازکارشناسان شرکت مهندسی فرآب تدبیر

026-34238162

ویژگی دستگاه چربی گبر صنعتی

کاربرد دستگاه چربی گیر صنعتی

با توجه به فرایند جمع آوری ذرات معلق موجود در فاضلاب، کاربرد دستگاه چربی گیر صنعتی، بسیار واضح و روشن است. مهم ترین دلیل استفاده از این دستگاه شناور سازی هوای محلول و جداسازی ذرات معلق جامد و چربی می باشد که به طور گسترده ای در تصفیه فاضلاب های صنایع غذایی و صنعتی و کارخانه های پتروشيمی و شيميایی، پالايشگاه های نفتی، کارخانه های پردازش گاز طبيعی ، تصفيه آب و تجهيزات مشابه آن ها استفاده می شود.
از مهم ترین موارد استفاده از دستگاه چربی گیر صنعتی می توان در صنایع مختلف نام برد:
• تصفیه فاضلاب کارواشهای بزرگ و قالیشویی
• تصفیه فاضلاب نساجی ها و رنگرزی
• تصفیه فاضلاب صنعت تولید فولاد
• تصفیه پساب خروجی از کارخانجات صنایع چرم سازی
• استفاده در تصفیه فاضلاب صنایع غذایی مختلف
• تصفیه فاضلاب حاصل از شستشوی سیستم های صنایع پتروشیمی در زمان اورهال نمودن تجهیزات
• تصفیه فاضلاب پالایشگاه های نفت و گاز
• تصفیه فاضلاب صنایع ذوب و آلیاژ فلزات صنایع نساجی
نکته حائز اهمیت در استفاده از این تجهیزات در صنعت نفت می باشد. چرا که در این صنعت از واحدهای شناورسازی محلول گازی ( DGF) به علت احتمال خطر انفجار از هوا به عنوان شناور سازی استفاده نمی شود. در عوض برای ایجاد حباب از گاز نیتروژن استفاده می شود. یکی دیگر از کاربردهای پکیج چربی گیر صنعتی، شناورسازی با هوای محلول و ایجاد تغلیظ لجن می باشد. با روش شناورسازی با هوای تحت فشار ، لجن از غلظت ۱درصد به حدود ۵ تا ۷درصد غلیظ تر می شود.
شرکت مهندسی فراب تدبیر با سابقه موفق طراحی و تولید انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب و اجرای پروژه های متععد تصفیه خانه فاضلاب، آماده دریافت سفارشات می باشد.

بهترین دستگاه چربی گیر صنعتی

ویژگیهای چربی گیر DAF

همانطور که گفته شد در صنایع مختلف صنعتی از دستگاه چربی گیر صنعتی استفاده می شود. در بسیاری از مراجع کارائی و اصولاً پساب هایی که دارای چربی هستند، از این طریق تا حد زیادی تصفیه می شوند. بطور مثال این فرایند در تصفیه فاضلاب های صنعت روغن نباتی تا حدود ۹۰% استفاده می شود.
با توجه به ویژگی های مهم دستگاه چربی گیری فاضلاب DAF می توان در تمامی تصفیه خانه های شیمیایی استفاده کرد:
• شفاف شدن پساب خروجی با استفاده از حذف ذرات کلوئیدی
• توانایی تولید لجن غلیظ شده ونسبتاً جامد و کم آب
• قابلیت حذف دترجنت های فاضلاب
• قابلیت حذف ۹۹ درصد چربی های آزاد و ذرات معلق
• حذف بیش از ۷۵ درصد بار آلودگی شیمیایی (COD) فاضلاب
• ساخت چربی گیر DAF به صورت پکیج های یکپارچه
• سهولت حمل و نقل و نصب آسان

 

روش کاردستگاه چربی گیر صنعتی

روش کار در چربی گیر DAF به این صورت است که، هنگام ورود فاضلاب به پمپ، ماده منعقد کننده و هوا به فاضلاب تزریق شده و در نتیجه ی اختلاط فاضلاب با مواد منعقد کننده، فشار جریان به میزان مورد نظر افزایش می یابد. سپس فاضلاب به یک مخزن سربسته منتقل میشود تا کاملا یکنواخت شود.
در این مخزن مخلوط ایجاد شده به مدت تقریبا یک دقیقه و با فشار هوای تقریبا 2 تا 3 اتمسفر نگهداری می شود. پس از اتمام این مرحله، فاضلاب به حوضچه ی شناور سازی هدایت شده که بر خلاف مرحله قبل در هوای آزاد قرار میگیرد. در این مرحله حباب های هوا به سرعت ایجاد شده و توسط مکانیزم هایی مواد جامد یا مایع به همراه حبای ها به سطح حوضچه منتقل میشود.
نکته قابل توجه در چربی گیر صنعتی این است که، ترکیب فرآیند DAF با فرآیندهای لخته سازی و انعقاد بسیار تاثیر گذار می باشد. در مرحله ترکیب فرایند چربی گیر با مرحله انعقاد، تقریبا 90% از ذرات معلق و انواع چربی و روغنها، آلاینده ها ی آلی و غیر آلی فاضلاب حذف میشوند.

 

عوامل موثر در طراحی دستگاه چربی گیر صنعتی

هنگام طراحی چربی گیر DAF به یک سری موارد و پارامترها باید توجه کرد و با توجه به آنها طراحی را انجام دهند. عوامل موثر در طراحی دستگاه چربی گیر صنعتی عبارتند از:

• نوع ذرات معلق چربی و روغن موجود در پساب ها
• اندازه ذرات و قابلیت شناور شدن آنها
• چگالی ذرات چربی و روغن
• سرعت جریان شناور شدن ذرات در مخزن
• حجم جریان ورودی به پکیج
• PH پساب ورودی
• میزان هوای موجود در مایعات ورودی

چربی گیر صنعتی

مزايای استفاده از پکیج چربی گیر صنعتی

با توجه به کاربردهای این تجهیزات در صنایع مختلف و ویژگی های دستگاه چربی گیر، مهم ترین مزایای پکیج چربی گیر صنعتی را می توان نام برد:
• قيمت مناسب دستگاه و کاهش هزینه تعمیر
• تكنولوژی ساخت و کیفیت بالای چربی گیر
• کم ترین فضای لازم و کم حجم
• حذف بوی نامطبوع
• توانایی حذف همزمان روغن و چربی و مواد معلق
• سهولت در استفاده و نگهداری آسان
• حذف بار آلودگی شیمیایی
• مناسب برای آبهای شور
• حساس نبودن به ترکیبات سمی و آلاینده های ناخالص
• بازدهی و راندمان بالا

انواع دستگاه چربی گیر صنعتی

با توجه به جنس ساخت بدنه ، انواع دستگاه چربی گیر صنعتی شامل چربی گیر بتنی، پلی اتیلن و فلزی میباشد. در اکثر مواقع سیستم هی چربی گیر DAF، از فلز ساخته می شوند چرا که قیمت فایبرگلاس و پلی اتیلن بسیار بالاتر از فلز می باشد و استفاده از آنها برای ساخت دستگاه چربی گیر صنعتی هزینه های بالایی ایجاد می کند. چربی گیر DAF فلزی دوام و استحکام بالایی دارد واز نظر قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

کلام آخر

طراحی و ساخت انواع تصفیه خانه و پکیج های تصفیه فاضلاب به همراه گروه مهندسین فراب تدبیر، به همراه صفر تا صد طراحی بهینه و اجرای سریع پروژه های تصفیه خانه، برای دریافت اطلاعات بیشتر با مهندسین در ارتباط باشید.

شماره تماس با شرکت طراحی و ساخت تصفیه خانه آب و فاضلاب

02634238162

09044571557

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات

پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات

بازدیدها: 1پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات تصفیه فاضلاب برای پرورش ماهی و آبزیان و صنایع شیلاتی بسیار حیاتی است، زیرا این صنایع به مقدار زیادی از آب برای…
روش های دفع فاضلاب

روش های دفع فاضلاب

بازدیدها: 2روش های دفع فاضلاب و معرفی انواع آن سیستم دفع فاضلاب یک موضوع حیاتی است که نیازمند درک دقیق مفهوم فاضلاب می‌باشد. فاضلاب به دو دسته فاضلاب سبک و…
فیلتر پرس چیست؟

فیلتر پرس چیست؟

بازدیدها: 1فیلتر پرس چیست؟ فیلتر پرس یک دستگاه است که از صفحات متعددی تشکیل شده و به صورت کنار هم قرار گرفته است، همراه با روکش پارچه‌ای فیلتری ویژه. این…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید