کربن اکتیو

کربن اکتیو (Activated carbon)

کربن اکتیو (activated carbon) یا ذغال فعال از جمله مواد مورد استفاده در صنایع مختلف می باشد که به دلیل قدرت جذب و واکنش بالا در حذف آلاینده های گاز و مایع نقش مهمی دارد. این مواد که از پوست و چوب نارگیل، استخوان و گردو و موارد مشابه طی فرآیندهای شیمیایی و حرارتی تولید میشوند، به شدت در تصفیه آب و هوا کاربرد دارد. فرآب تدبیر؛ ارئه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به طور کامل انواع کربن فعال را معرفی نموده و ویژگی ها، روند تولید، قیمت و نحوه خرید عمده و جزئی آنها را شرح خواهد داد.

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست؟

وجود آلاینده های جامد و مایع و گاز در آب و هوا منجر به کاهش کیفیت آنها شده و از بزرگترین نشانه ها می توان به بوی بد و زننده اشاره نمود. روش های مختلفی برای مقابله با این مشکل وجود دارد که از جمله آنها می توان به استفاده از ذغال اشاره نمود. از گذشته تا امروز ذغال یکی از اصلی ترین مواد برای تصفیه آب و هوا به شمار می رود که حتی در سفید کردن سطوح و دندان ها نیز نقش مهمی دارند. چوب و ذغال آن پس از مواجه شدن با دمای بسیار زیاد و حرارت دهی در شرایط ویژه، به مرور ساختار داخلی شان با تغیر مواجه میشود و اصطلاحا فعال خواهند شد.

کربن اکتیو نوع خاصی از ذغال و کربن می باشد که به دلیل قرار گرفتن در دمای بسیار زیاد برای مدت طولانی یا تماس با مواد شیمیایی مخصوص، دارای منافذ کوچکی میشوند. پس از تغییر در ساختار آنها، قدرت جذب و ایجاد پیوند و واکنش پذیری در کربن افزایش پیدا نموده و به همین دلیل یون و مواد آلاینده موجود در آب و هوا را به سرعت جذب می کند. از نظر ساختار ملکولی، کربن فعال دارای یون مثبت آزاد بوده و قادر است یون های منفی ذرات کلوئیدی و مواد معلق و گازها را به سمت خود جذب و بین آنها پیوند برقرار شود.

کربن فعال چیست

عملکرد کربن اکتیو

با توجه به اینکه در فرآیند تصفیه آب از چه تجهیزاتی استفاده میشود، نحوه حذف آلاینده ها توسط کربن اکتیو در آنها متفاوت است. از رایج ترین تجهیزات به کار رفته در صنعت تصفیه آب می توان به فیلتر کربنی اشاره نمود که بر پایه جذب مواد آلاینده توسط ذرات کربن اکتیو عمل می کنند. عبور آب از فیلتر کربنی باعث میشود تا آلاینده هایی که منجر به تغییر رنگ و بو آب شده اند به بدنه فیلتر چسبیده و آب تصفیه شده از آن خارج گردد.

البته لازم به ذکر است که در فیلتر کربنی به منظور تصفیه بهتر آب، همزمان از بسترهای سیلیس نیز استفاده می گردد. در تصفیه خانه بزرگ در اغلب مواقع از بستر کربنی استفاده میشود. عبور آب از روی بستر کربنی باعث میشود مواد آلاینده و ترکیبات آلی با یون منفی به سمت کربن های دارای بارالکتریکی مثبت جذب شوند و روی سطح کربن قرار گیرند. در نتیجه حجم زیادی از مواد آلاینده موجود در آب حذف می شوند. لازم به ذکر است که کربن اکتیو در تصفیه آب باعث میشود تا میکروارگانیسم ها و میکروب ها که منجر به تغییر رنگ و بو آب میشوند از بین بروند.

انواع کربن اکتیو

ذغال فعال مورد استفاده در صنعت تصفیه آب و هوا و صنعت از نظر ساختار و شکل ظاهری دارای تنوع بالایی می باشد. علاوه بر تفاوت در ظاهر، میزان قدرت جذب آنها نیز با هم متفاوت بوده و بر همین اساس نیز کاربرد آنها تعیین می گردد. در حالت کلی سه نوع کربن یا ذغال فعال در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد که عبارتند از:

ذغال فعال پودری

کوچکترین ذرات کربن یا ذغال را می توان در نوع پودری آنها مشاهده نمود. این نوع کربن کاملا شبیه به پودر بوده و به همین دلیل قدرت جذب در آنها بسیار زیاد بوده و اندازه هر یک از ذرات آن حدود 0.18 میلیمتر می باشد. لازم به ذکر است که نوع پودری این ذغال ها بیشتر در فیلتر کربنی مورد استفاده قرار گرفته و تاثیر زیادی بر حذف آلاینده ها با بار منفی دارند.

کربن اکتیو پودری

کربن اکتیو گرانولی

نوع دیگری از این کربن ها به صورت دانه ای ارائه میشوند و در انواع مختلف ریز و درشت در صنعت کاربرد دارند. با توجه به اینکه این نوع کربن اندازه بزرگتری نسبت به نوع پودری دارد، به همین دلیل قدرت جذب آنها کمی کمتر است. از جمله سایزهای رایج و پرکاربرد کربن فعال های گرانولی یا دانه ای می توان به 8*20، 80*30 و 20*4 می باشد. البته لازم به ذکر است که کربن هایی که دارای این اندازه و سایز هستند، بیشتر برای تصفیه مایعات مورد استفاده قرار میگیرند.

برای استفاده از کربن در تصفیه هوا می توان از کربن های گرانولی با سایزهای 4*10 و 4*8 استفاده نمود.

کربن فعال میله ای

از دیگر انواع کربن اکتیوها که بیشتر برای تصفیه هوا کاربرد دارد می توان به نوع میله ای یا استوانه ای اشاره نمود. این کربن ها در واقع همان نوع پودری می باشند که با مواد مخصوص به هم متصل میشوند. به دلیل اتصال محکم ذرات کربن به هم، این نوع دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر فشار و ضربه هستند.

روش تولید کربن فعال

اصلی ترین مواد مورد استفاده برای تولید ذغال فعال می توان به چوب، استخوان و پوست نارگیل اشاره نمود. تمام این مواد پس از قرار گرفتن در کوره های مخصوص و حرارت دهی با بخار تغییر ساختار داده و سطح آنها دارای منافذ کوچکی میشود. در این روش لازم است چوب در دمای 800 تا 1100 درجه سانتیگراد قرار گیرد.

علاوه بر حرارت دهی با بخار، می توان از برخی مواد شیمیایی از قبیل سدیم و اسید سولفوریک برای این منظور استفاده نمود. پودر چوب پس از تماس با این مواد به خمیر تبدیل میشود و در نهایت می توان با حرارت دهی 800 درجه سانتیگراد کربن آن را فعال کرد. روند تولید این کربن ها دارای پیچیدگی ها و جزئیات بیشتری بوده و در محیط های کاملا ایمن و استاندارد باید انجام شوند.

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

کربن پس از حرارت دهی قادر به جذب یون های منفی اطراف می باشد و همین امر باعث میشود تا مواد آلاینده از بین بروند. یکی از اصلی ترین موارد کاربرد ذغال اکتیو، تصفیه آب می باشد که نمونه بارز آن را می توان در فیلتر کربنی مشاهده نمود. این نوع فیلتر که در دستگاه های مختلفی از قبیل آب شیرین کن صنعتی و دستگاه های تصفیه آب خانگی به شدت کاربرد دارد، با کربن آلاینده را حذف و خروجی آن کیفیت مطلوبی خواهد داشت.

کاربرد کربن فعال در صنعت

علاوه بر تصفیه آب، از کربن فعال در صنایع مختلف نیز استفاده میشود. به عنوان مثال، در تولید دستگاه های تهویه هوا، این نوع ذغال کاربرد بسیار زیادی دارد و قادر است گاز با یون های منفی را جذب نماید. بوگیرهای یخچال نمونه بسیار واضح از کاربرد این کربن ها می باشد. در صنعت تولید مواد غذایی و آبمیوه ها نیز از کربن برای از بین بردن آلاینده ها و بهبود رنگ و بوی آنها استفاده میشود.

قیمت کربن فعال

قیمت کربن های فعال در مرحله اول به نوع آنها و پودری یا گرانولی و میله ای بودن و همچنین اندازه و سایز آنها بستگی دارد. کربن های دارای کیفیت با قدرت جذب بالا قیمت بالاتری داشته و نوع ارزان آن در اغلب مواقع روند تولید صحیحی نداشته اند. علاوه براین، عمده یا جزئی بودن خرید نیز می تواند به شدت بر قیمت کربن اکتیو تاثیرگذار باشد. برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان فروش فرآب تدبیر تماس بگیرید.

خرید کربن اکتیو

گروه فرآب تدبیر از جمله مراکز معتبر و تامین کننده مواد شیمیایی مختلف از جمله کربن فعال تولید شده توسط برندهای مختلف می باشد. محصولات این مجموعه به صورت کلی و جزئی و بدون واسطه به تمام نقاط ایران قابل ارسال بوده و داری گارانتی و تضمین کیفیت می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید و اطلاع از ویژگی های این مواد می توانید از مشاوره رایگان قبل از خرید استفاده نمایید.

کربن فعال یا کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا طلاق می‌شود که به‌دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیتیک، ماده منحصربه‌فردی می‌باشند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیردلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذائی و شیمیائی می‌باشد.

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

  • حداقل حجم سفارش 25 کیلوگرم می باشد.
  • همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

میکروسیلیس
مشاوره
قیمت
خرید
میکروسیلیس یک محصول جانبی از صنایع فلز سیلیکون یا فروسیلیسیم است که در کوره‌های قوس الکتریکی به‌عنوان یک محصول جانبی از تولید…
سیلیسیم دی‌اکسید (سیلیس)
مشاوره
قیمت
خرید
سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس (SiO2) یکی از ترکیبات و کانی های اصلی موجود در پوسته زمین می باشد که دارای تنوع…
سود پرک
مشاوره
قیمت
خرید
سود پرک یا کاستیک سودا (Caustic Soda) که به نام سود سوز آور نیز شناخته می شود یکی از قوی ترین و…
پلی الکترولیت
مشاوره
قیمت
خرید
پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید (PAM) یکی از پرکاربردترین کمک منعقدکننده ها می باشد که در صنایع مختلف از جمله تصفیه…
پرکلرین
مشاوره
قیمت
خرید
پرکلرین یا هیپوکلریت کلسیم (Ca(OCl)2) یکی از مهم ترین ترکیبات معدنی می باشد که برای سفیدکنندگی و ضد عفونی کردن آب و…
آنتی اسکالانت
مشاوره
قیمت
خرید
آنتی اسکالانت (antiscalant) از ضروری ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه های آب شیرین کن می باشد که از ایجاد رسوب…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست