رزین آنیونی و کاتیونی

رزین آنیونی و کاتیونی

رزین آنیونی و کاتیونی دانه های ریز معدنی و پلیمری می باشند که در سال های اخیر بسیار در دسترس قرار گرفته و ساختاری پرکاربرد و منحصر بفرد پیدا کرده است. این ذرات پلیمری که دارای بار منفی و مثبت می باشند، در تصفیه و زلال سازی آب و کاهش سختی آن نقش موثری دارند. فرآب تدبیر تصفیه؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی انواع رزین تبادل یونی، تفاوت ها و موارد کاربرد و قیمت آنها خواهد پرداخت.

رزین چیست؟

رزین دانه های پلیمری می باشند که دارای دو قطب ناهمنام بوده و توانایی بالایی در تبادل یون دارند. با توجه به اینکه کدام یک از قطب های این ذرات آزاد می باشد می توان آنها را به دو گروه رزین آنیونی و کاتیونی تقسیم بندی نمود. رزین های کاتیونی که در سختی گیری آب کاربرد زیادی دارند، قطب مثبتشان فعال می باشد. به دلیل قدرت بالا در تبادل یون این نوع رزین، گزینه ای کاربردی برای حذف دائمی سختی آب می باشند. در مقابل، نوع ضعیف آنها بیشتر برای حذف موقت سختی آب مورد استفاده قرار میگیرد.

رزین های آنیونی که دارای قطب منفی فعال هستند، بیشتر برای زلال سازی آب و حذف کلر و فلزات سمی موجود در آب مورد استفاده قرار میگیرند.

رزین آنیونی و کاتیونی چیست

انواع رزین تبادل یونی

دانه های رزین را می توان در گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

رزین تبادل یونی کاتیونی

این گروه از رزین ها دارای قطب های مثبت آزاد بوده و به همین دلیل سدیم و هیدروژن موجود در آب را جذب می کنند. با توجه به قدرت جذب و توانایی تبادل یون می توان آنها را در دو گروه قوی و ضعیف تقسیم بندی کرد. لازم به ذکر است که رزین های کاتیونی دارای خاصیت اسیدی بوده و نوع قوی آنها قادرند تمام یون های مثبت محلول در آب را جذب کنند. پس از استفاده متوالی از این رزین ها در حذف سختی آب، به مرور قدرت آنها کاهش پیدا نموده و نیاز به احیا دارند. لازم به ذکر است که برای احیای دانه های رزین کاتیونی قوی در فرم هیدروژنی از HCL استفاده میشود. علاوه براین، در از NACL برای احیای فرم سدیمی استفاده میشود.

نوع ضعیف رزین های تبادل یون کاتیونی توانایی کمی در جذب کاتیون های محلول در آب دارند و بیشتر برای حذف سختی هایی که مرتبط با قلیاییت آب می باشند را می توانند حذف کنند.

رزین تبادل یونی آنیونی

گروه دیگری از دانه های رزین، دارای خاصیت باز و قلیایی بوده و در دو نوع قوی و ضعیف کاربرد دارند. به طوریکه نوع قوی آنها قادرند آنیون های نیتریک اسید و کلریدریک اسید را به خوبی جذب کنند.

رزین بستر مختلط چیست؟

با توجه به نوع یون و فلزات و ترکیبات موجود در آب و میزان کیفیت مورد نظر از خروجی دستگاه ها، در برخی از مواقع ممکن است نیاز به ترکیب رزین کاتیونی و آنیونی وجود داشته باشد. در این شرایط بستری از رزین های کاتیونی و آنیونی قوی در نظر گرفته میشود که تاثیر بسزایی در کیفیت آب خروجی دارند.

خصوصیان فیزیکی و شیمیایی رزین تبادل یونی

 • رزین دانه های کروی و پلیمری ریز به رنگ سفید و زرد می باشد.
 • اندازه این ذرات 0.3 تا 1.2 میلیمتر می باشد
 • چگالی بالک رزین های خیس g/L 560- 960 (lb/ft^3 35- 60) می باشد
 • رزین های کاتیونی و آنیونی تمایل زیادی به جذب رطوبت دارند
 • میزان پایداری رزین ها تحت تاثیر شرایط قرار گرفته و با استفاده مداوم کاهش پیدا می کند.

کاربرد رزین آنیونی و کاتیونی در تصفیه آب

رزین ها ترکیباتی بسیار چسبنده هستند که در آب انحلال پذیری ندارند و بطور کلی به دو دسته مصنوعی و طبیعی تقسیم می شوند. نوع مصنوعی این ذرات پایداری بیشتری دارند. رزین کاتیونی و آنیونی تنها در بار مثبت و منفی آنها از هم متمایز می شوند، همانطور که می دانید بار مثبت یا بار منفی در برابر همبار خود واکنش می دهند، پس کاتیون در برابر املاح با بار مثبت مانند کلسیم و آهن و آنیون دربرابر بار منفی مانند سولفات و نیترات عکس العمل نشان می دهد. با توجه به این ویژگی ها، ذرات پلیمری رزین گزینه ای بسیار مناسب برای کاهش سختی آب به شمار می رود.

در سختی گیر رزینی بستری از دانه های کاتیونی و آنیونی این ذرات بر روی سیلیس در نظر گرفته میشود. فلزات با بارهای مثبت و منفی جذب این ذرات شده و تا حد زیادی منجر به کاهش سختی آب خواهند شد. لازم به ذکر است که به مرور یون ها خاصیت خود را از دست می دهند و به همین دلیل باید مجدد به شیوه های مختلف احیا شوند.

علاوه براین، دانه های رزین توانایی بالایی در جذب یون های سدیم و کلسیم و کلر و سایر فلزات سمی موجود در آب دارند. به همین دلیل با کمک آنها می توان زلال سازی آب را انجام داد. با توجه به نوع مواد محلول در آب می توان رزین های مختلفی را استفاده نمود. به عنوان مثال از جملخ موارد بسیار پرکاربرد در صنعت تصفیه آب می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • حذف نیترات آب: رزین های آنیونی قوی برای حذف نیترات های محلول در آب شده و از بروز بیماری های خطرناک همچون سقط جنین و سرطان می شود.
 • رزین سختی گیر: به منظور کاهش سختی آب و حذف کلسیم و منیزیم محلول در آن از رزین های کاتیونی می توان استفاده نمود.
 • حذف آهن و منگنز آب با رزین: رزین های کاتیلاتی گزینه ای کاربردی برای حذف آهن و منگنز موجود در آب می باشد. این رزین ها به دلیل ساختار متخلخلی که دارند قدرت بالایی در جذب فلزات سمی و خطرناک را دارا می باشند.

کاربرد رزین در تصفیه آب

تفاوت رزین های آنیونی و کاتیونی در چیست؟

رزین های آنیونی و کاتیونی از نظر چگالی به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم بندی می شوند. بر همین اساس 4 گروه رزین در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد که عبارتند از:

 1. رزین کاتیونی قوی Strong Acidic cation (SAC)
 2. رزین کاتیونی ضعیف Weak Acidic Cation (WAC)
 3. رزین آنیونی قوی Strong Basic Anion (SBA)
 4. رزین آنیونی ضعیف Weak Basic Anion (WBA)

منظور از قوی بودن در اینجا قدرت آنها در تبادل یون می باشد. هر چه رزین قوی تر باشد، به همان نسبت قدرت بالاتری در تبادل یون خواهد داشت.

با توجه به مطالب گفته شده رزین های آنیونی و کاتیونی در حذف کاتیون و آنیون های موجود در آب می باشد. اما همین تفاوت سبب ویژگی مناسبی برای محیط زیست شده است، چراکه تبادل یونی به عنوان یک فرآیند هدفمند برای آلودگی زدایی به کار می رود و می توان با این روش یون های بی خطر برای محیط زیست تولید کرد.

رزین آنیونی و کاتیونی در تصفیه فاضلاب چه اهمیتی دارد؟

تصفیه فاضلاب صنعتی به کمک تبادل یون های رزینی بسیار پرکاربرد است و در موارد بسیاری همچون سختی گیری آب آشامیدنی و صنعتی، یون زدایی و تولید آب آشامیدنی سالم و بدون املاح، صنایع دارویی و فرایند تلخیص مواد، حذف مواد سنگین و املاح از اب، حذف رنگ و نیترات و مواد معدنی و بازیافت رنگ ها در صنعت رنگرزی و نساجی، کاهش حجم آب آشامیدنی، تجزیه فلزات سنگین و گرانبها از فاضلاب، در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی، نیروگاه های متعدد و….. کاربرد دارد.

رزین های کاتیونی و آنیونی

تاثیر احیای رزین در تصفیه آب

در احیای رزین های قوی و ضعیف باید به ظرفیت رزین های آنیونی و کاتیونی توجه داشت چرا که گاهی ظرفیت تبادل یونی در یون های ضعیف می تواند چند برابر ظرفیت در رزین های قوی باشد. یون های آنیونی و کاتیونی در هر شرایطی که باشند باید پس از چند بار استفاده احیا شوند. اما اگر رزین ها ضعیف باشند به مواد شیمیایی کمتری برای احیا نیاز دارند.در حالت کلی رزین آنیونی برای احیا از هیدروکسید کربن و رزین کاتیونی برای احیا از اسید سولفوریک نیاز دارد.

همانطور که گفته شد در فرایتد احیا کیفیت رزین اهمیت پیدا می کند و در تعیین قیمت نهایی رزین خریداری شده تاثیر گذار است. از آنجا که این فرآیندها می توانند طول عمر رزین ها را مجموعا تا حدود 8 سال افزایش دهد، باید سعی داشت علاوه کیفیت رزین تهیه شده به آب خام ورودی، ظرفیت رزین و دما نیز توجه داشت.

قیمت رزین های آنیونی و کاتیونی

دانه های رزین در اندازه های مختلفی موجود بوده و کیفیت آنها نیز با هم تفاوت دارد. به همین دلیل در تعیین قیمت آنها فاکتورهای مختلفی از قبیل نوع رزین، اندازه آنها، برند تولید کننده و همچنین عمده یا جزئی بودن خرید همگی نقش دارند. برای استعلام قیمت رزین آنیونی و کاتیونی می توانید با کارشناسان فرآب تدبیر تماس بگیرید.

خرید رزین های تبادل یونی عمده و جزئی

رزین های تبادل یونی انواع مختلفی دارد و با عنوان های رزین کاتیونی و آنیونی و … با کیفیت و ظرفیت های گوناگون برای استفاده در انواع صنایع در قیمت های متفاوت عرضه میشوند. شرکت فرآب تدبیر یکی از معتبرترین شرکت های صنعتی آماده ارائه بهترین خدمات همچون فروش رزین سختی گیر و فروش انواع رزین های آنیونی و کاتیونی جهت تصفیه آب بعنوان یک پکیج برای شما هم وطنان عزیز در سراسر کشور است. جهت مشاوره برای خریداری مواد شیمیایی به صورت کلی یا جزئی با ما تماس بگیرید.

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

 • حداقل حجم سفارش 25 کیلوگرم می باشد.
 • همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

میکروسیلیس
مشاوره
قیمت
خرید
میکروسیلیس یک محصول جانبی از صنایع فلز سیلیکون یا فروسیلیسیم است که در کوره‌های قوس الکتریکی به‌عنوان یک محصول جانبی از تولید…
کربن اکتیو
مشاوره
قیمت
خرید
کربن اکتیو (activated carbon) یا ذغال فعال از جمله مواد مورد استفاده در صنایع مختلف می باشد که به دلیل قدرت جذب…
سیلیسیم دی‌اکسید (سیلیس)
مشاوره
قیمت
خرید
سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس (SiO2) یکی از ترکیبات و کانی های اصلی موجود در پوسته زمین می باشد که دارای تنوع…
سود پرک
مشاوره
قیمت
خرید
سود پرک یا کاستیک سودا (Caustic Soda) که به نام سود سوز آور نیز شناخته می شود یکی از قوی ترین و…
پلی الکترولیت
مشاوره
قیمت
خرید
پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید (PAM) یکی از پرکاربردترین کمک منعقدکننده ها می باشد که در صنایع مختلف از جمله تصفیه…
پرکلرین
مشاوره
قیمت
خرید
پرکلرین یا هیپوکلریت کلسیم (Ca(OCl)2) یکی از مهم ترین ترکیبات معدنی می باشد که برای سفیدکنندگی و ضد عفونی کردن آب و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست