پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع رنگرزی

پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی و نساجی گزینه ای بسیار کاربردی برای استفاده مجدد از پساب های تولید شده در این واحدهای صنعتی بوده و مواد آلی و آلاینده موجود در آنها را تا حد زیادی کاهش می دهد. با توجه به کمبود منابع آبی در ایران و همچنین مصرف بسیار زیاد آب در واحدای صنعتی از جمله نساجی و رنگرزی، استفاده از تجهیزات تصفیه فاضلاب ضروری و حتی الزامی می باشد. فرآب تدبیر تصفیه در ادامه به معرفی ویژگی های این پکیج ها پرداخته و قیمت، نحوه طراحی و تولید و ساخت و همچنین اجزای داخلی آنها را شرح خواهد داد.

فاضلاب رنگرزی چیست؟

در صنعت نساجی میزان تولید فاضلاب به دلیل مصرف زیاد آب نسبتا زیاد است.همچنین به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و رنگی متنوع کیفیت این پساب ها نیز متنوع میباشد. لذا این مساله توجه به کنترل و تصفیه فاضلاب ناشی از این صنایع را مضاعف می کند. مهمترین مواد اولیه در صنعت نساجی به شرح ذیل می باشد:

 • الیاف حیوانی شامل پشم و ابریشم و مو 
 • الیاف گیاهی شامل پنبه و کتان و کنف
 • الیاف مصنوعی مانند پلی الکترولیت، پلی استر و پلی آمید
 • اسیدهای معدنی و آلی مانند اسید سولفوریک، اسید هیدروکلریک،اسید استیک
 • مواد قلیایی مانند سود،کربنات سدیم و پتاس 
 • مواد سفید کننده مثل آب اکسیژنه، ترکیبات کلردار و پراکسیدها 
 • املاح اسیدهای معدنی مانند سولفات سدیم، کلرور سدیم و سولفور سدیم 
 • مواد پاک کننده مثل صابونها

با توجه به اینکه در صنایع نساجی بخش عمده فاضلاب در بخش رنگرزی تولید میشود، لذا آلاینده های این پساب ها شامل مواد رنگی و معدنی بوده و ماهیت اصلی فاضلاب شیمیایی است. به طور کلی میتوان گفت مهمترین شاخص های موجود در فاضلاب رنگرزی شامل COD محلول، رنگ و PH است. این پساب ها در بخش های مختلف آهار زنی، پشم شویی، پاکسازی الیاف و چاپ و مراحل سفید کردن نخ تولید شده و منجر به کاهش کیفیت فاضلاب میشوند. به همین دلیل برای بهبود کیفیت آنها به تجهیزاتی شبیه به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نیاز می باشد.

تصفیه فاضلاب نساجی

پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی چیست؟

با توجه به تنوع بسیار زیاد در مواد آلاینده موجود در پساب های تولید شده در واحدهای نسجی و رنگرزی، لازم است شیوه های مختلف و متعددی برای تصفیه آنها استفاده شود. پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی و نساجی مجموعه بسیار کامل و جامعی از تمام تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه این پساب ها می باشد که همگی درون مخزن قرار گرفته اند. این پکیج ها چند مزیت مهم را به همراه دارند که عبارتند از:

 • برخلاف راه اندازی و ساخت حوضچه های تصفیه، این پکیج ها در کمترین زمان نصب و راه اندازی میشوند.
 • به دلیل استفاده از مخازن سرپوشیده و عدم امکان انتشار بو به بیرون از آن، بوی بد فاضلاب در فضای اطراف پراکنده نیمشود
 • روش های مختلف تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی با تجهیزات مختلف درون پکیج پیاده سازی شده و کیفیت خروجی در حد استاندارد می باشد
 • تعمیر و نگهداری از آنها نیاز به هزینه و تخصص بالا ندارد
 • اغلب مراحل تصفیه در این پکیج ها به صورت خودکار انجام شده و نیاز به اپراتور انسانی نمی باشد. به همین دلیل از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه است.
 • تمام پکیج های تصفیه قابل حمل بوده و با تغییر محل کارخانه می توان پس از حمل و جا به جایی در مکان جدید نصب آنها را مجدد انجام داد.
 • کیفیت مطلوب خروجی پساب های تصفیه شده با این پکیج ها باعث میشود بتوان از آنها در سایر واحدهای کارخانه و حتی در باغداری و کشاورزی نیز استفاده کرد.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی

در اجزای درونی پکیج های مختلف تصفیه فاضلاب به دلیل متنوع بودن شیوه های تصفیه در هر مرحله ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد. اما برخی از قطعات و اجزا و تجهیزات در اغلب آنها مشترک می باشند که از مهم ترین آنها می توان به آشغالگیرها اشاره نمود. از این تجهیزات برای جداسازی تکه های جامد معلق در فاضلاب استفاده میشود. علاوه براین، سیستم های هوادهی و بلوئرها، زلال ساز، پکیج های کلر زنی و تزریق مواد شیمیایی و هاضم لجن نیز در اغلب این پکیج ها موجود می باشد.

ساخت پکیج تصفیه پساب رنگرزی

روش های تصفیه پساب رنگرزی و نساجی

در حذف مواد آلاینده موجود در پساب های تولید شده در واحدهای رنگرزی و نساجی روش های مختلفی استفاده میشود که متناسب با نوع و مقدار مواد آلاینده تعیین می گردند. مهم ترین گام ها در تصفیه این پساب ها عبارتند از:

 • جمع آوری و حذف مواد آلاینده جامد و معلق در پساب ها با آشغالگیرهای دستی و مکانیکی و انجام تصفیه فیزیکی
 • استفاده از روش های لجن فعال و سایر فرایندهای هوازی و بی هوازی بیولوژیکی برای حذف مواد آلی به کمک میکروارگانیسم ها
 • کاهش مواد شیمیایی موجود در پساب ها که در دو مرحله قبل قابل حذف نمی باشند به کمک مواد ضد عفونی کننده و گند زدا

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی

در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی و نساجی، اندازه و ظرفیت مخزن و جنس بدنه آن بیشترین نقش را داشته و به همین دلیل تفاوت در نرخ های ارائه شده برای آنها زیاد است. هر اندازه ظرفیت مخزن بیشتر باشد و متریال با کیفیت تر و ورق های ضخیم تری در بدنه پکیج استفاده شود، به همان اندازه قیمت آنها بیشتر خواهد بود. علاوه براین، نوع و برند تجهیزات مربوط به تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی نیز می تواند تاثیر بسزایی در قیمت نهایی این محصولات داشته باشد.

طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی

با توجه به ویژگی های پساب های تولید شده در کارخانجات نساجی و رنگرزی می توان این پکیج ها را زیر مجموعه ای از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در نظر گرفت. لذا در طراحی و تولید پکیج های تصفیه فاضلاب رنگرزی مانند سایر تجهیزات تصفیه پساب های صنعتی لازم است استانداردها همگی مد نظر قرار گیرند. بررسی و آنالیز کامل پساب های تولید شده در کارخانجات مورد نظر، تنظیم پروپوزال و ارائه روش های موثر در تصفیه پساب، تخمین ظرفیت مخزن، طراحی و تولید و ساخت با بهترین متریال و انتخاب اجزای داخلی با کیفیت از جمله مراحل ساخت این پکیج ها می باشند

تجهیزات تصفیه فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

سپتیک تانک
مشاوره
طراحی
تولید
سپتیک تانک (septic tank) مخازن بتنی، آجری یا فایبرگلاس می باشد که برای ذخیره سازی موقت پساب ها در مناطق و ساختمان هایی…
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی با توجه به اینکه ذرات و مواد آلاینده موجود در این پساب ها یک تهدید بزرگ و خطرناک برای…
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل…
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز در این واحدها می باشد که باعث میشود مصرف آب در آنها…
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی از ضروری ترین تجهیزات و محصولات تصفیه فاضلاب در واحدهای صنعتی به شمار می رود که استفاده از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست