پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی اصلی ترین تجهیزات برای کاهش سطح دترجنت، فسفر و سورفاکتانت ها در پساب های تولید شده در این صنعت می باشد. ورود این مواد به طبیعت می تواند به تهدیدی بزرگ برای سلامت محیط زیست تبدیل شود که سلامت آبزیان، انسان ها و پرندگان و سایر موجودات را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل تمام واحدهای تولیدی این مواد ملزم به استفاده از تجهیزات تصفیه فاضلاب می باشند. فرآب تدبیر تصفیه در ادامه به معرفی ویژگی های این پکیج پرداخته و مزایا، ویژگی ها و روش های تصفیه پیاده اسزی شده در آن و قیمت و استانداردهای طراحی، تولید و ساخت آنها را بررسی خواهد نمود.

فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی چیست؟

محصولات آرایشی و بهداشتی از پرکاربردترین موارد در دنیای امروز می باشد که زیرمجموعه های متعددی دارد. انواع صابون و مواد شوینده، کرم و روغن ها، عطر و دکلن و مواد معطر و غیره هر یک از نظر ساختار شیمیایی تفاوت هایی داشته و در نهایت منجر به ورود بیش از اندازه دترجنت ها و سورفاکتانت ها و ذرات چربی با حلقه های به هم پیچیده و سخت به طبیعت میشوند. ورود این مواد که اغلب شیمیایی می باشند، خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد که از مهم ترین آنها، کاهش اکسیژن محلول در آب، تغییر رنگ و بو آب و ایجاد و انتشار بوی زننده در محیط و بروز بیماری های تنفسی و گوارشی می باشد. این پساب ها در واقع نوعی فاضلاب صنعتی به شمار می روند و خطر ورود آنها به اندازه پساب پالایشگاه ها و کارخانجات صنایع فلزی می باشد.

علاوه بر خطرات بسیار زیاد ورود فاضلاب های صنایع آرایشی و بهداشتی به طبیعت، مصرف زیاد آب نیز در این صنایع نگرانی های زیادی را ایجاد نموده است. به همین دلیل لازم است به شیوه های مختلف از جمله تصفیه شرایط را برای استفاده مجدد از پساب های این صنایع فراهم نمود. آب تصفیه شده در این محیط ها را می توان برای شستشوی سطوح و حتی آبیاری مزارع نیز استفاده نمود و غیر قابل آشامیدنی هستند.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی چیست؟

در کارخانجات بزرگ که پساب تولیدی در آنها در سطح بسیار زیادی می باشد، حوضچه های سیمانی و بتنی برای تصفیه به کار برده میشود. این در حالیست که در محیط هایی که مقدار پساب تولیدی در سطح کمی قرار دارد، راه اندازی این قبیل حوضچه ها زمان و هزینه زیادی را نیاز داشته و مقرون به صرفه نیست. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی به مخازن فلزی گفته میشود که مجموعه از تجهیزات مختلف و مورد نیاز برای تصفیه را گرد هم آورده و در مراحل متعدد انواع شیوه های تصفیه را اجرا می کند.

فاضلاب و پساب های تولید شده در بخش های مختلف این صنایع از شیرهای ورودی به مخزن پکیج هدایت شده و پس از انجام و اجرای شیوه های مختلف تصفیه در نهایت از شیر تخلیه به بیرون منتقل میشوند. شاخص های کیفی این پساب ها پس از خروج از پکیج در سطح استانداردی قرار گرفته و امکان ورود به طبیعت را دارا می باشند. ظرفیت، نوع تجهیزات به کار رفته و همچنین روش های تصفیه پیاده سازی شده این پکیج ها کاملا بر اساس شرایط محیط و نوع مواد آلاینده موجود در فاضلاب تعیین می گردد. به همین دلیل در ساختار داخلی پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی تفاوت های چشمگیری وجود دارد. در حالت کلی این تجهیزات روندی مشابه با پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی دارند.

روش های تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی

فاضلاب و پساب های تولید شده در این صنایع شامل ذرات چربی معلق، تکه های بزرگ و باقی مانده از بخش های مختلف تولید، مواد شیمیایی و مواد آلی و غیر آلی و غیره می باشند. به همین دلیل با یک روش تصفیه امکان حذف آنها وجود نداشته و هر یک از مواد آلاینده با شیوه های مختلفی قابل از بین بردن می باشند. در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی چند گام و مرحله مهم برای تصفیه در نظر گرفته شده است که البته متناسب با نوع مواد آلاینده ممکن است تغییراتی در آنها اعمال شود. از اصلی ترین گام ها برای تصفیه این پساب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه فیزیکی فاضلاب صنایع آرایشی

اولین گام در تمام پکیج های تصفیه جمع آوری ذرات بزرگ و معلق در پساب ها می باشد که باعث میشود روند تصفیه در گام های بعد تا حد بسیار زیادی بهبود پیدا کند. لازم به ذکر است که این مرحله هیچ تاثیری بر شاخص های کیفی از قبیل bod و cod نداشته و تنها به عنوان یک مرحله پیش تصفیه عمل می کند.

تصفیه بیولوژیکی

حجم بسیار بالایی از مواد آلی موجود در این پساب ها قابل تجزیه با میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی می باشند. به همین دلیل لازم است از روش های مختلف تصفیه بیولوژیکی در این مرحله استفاده شود. برای بهبود روند تصفیه در این گام لازم است از تجهیزات هوادهی سطحی و عمقی نیز استفاده شود تا شرایط برای رشد میکروارگانیسم ها و تجزیه بیشتر مواد آلی موجود در پساب ها فراهم شود.

تصفیه شیمیایی صنایع آرایشی و بهداشتی

مهم ترین و اصلی ترین گام در روند تصفیه این فاضلاب ها، استفاده از روش های شیمیایی می باشد. برای این منظور از انواع مواد منعقد کننده و لخته سازها برای جمع آوری ذرات کلوئیدی و آلاینده های معلق که قابل ته نشینی یا شناور شدن روی سطح نمی باشند استفاده میشود. البته لازم به ذکر است که در برخی از این صنایع از روش های انعقاد الکتریکی و ستون های تبادل یون نیز ممکن است استفاده شود که تاثیر بسیار زیادی بر کاهش این ذرات دارند.

مواد منعقد کننده و لخته سازها پس از ورود به این فاضلاب ها، منجر به شناورسازی ذرات به هم چسبیده روی سطح مخزن یا ته نشین شدن در کف آن میشوند. در نهایت با کمک تجهیزات مختلف این لجن های تولید شده جمع اوری و تخلیه می گردند.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی

در روند تصفیه پساب های وارد شده به این مخازن، اجزا و تجهیزات متعددی مورد استفاده قرار میگیرند که نبود هر یک می تواند تاثیر منفی بر روند تجزیه ایجاد کند. برخی از اجزای موجود در این پکیج ها شامل آشغالگیرها و تجهیزات برای جمع آوری تکه های بزرگ معلق در پساب ها، سیستم های هوادهی، تجهیزات تبادل یون، سیستم های انعقاد الکتریکی، انواع فیلتر برای جمع آوری و حذف ذرات با اندازه کوچک و میکرونی و همچنین تجهیزات تزریق مواد شیمیایی و غیره می باشند.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی

به دلیل تفاوت های چشمگیری که در روند تصفیه پیاده سازی شده در هر یک از این پکیج ها وجود دارد، قیمت و نرخ های آنها نیز با هم متفاوت می باشند. ظرفیت و گنجایش مخزن، نوع و برند هر یک از اجزای داخلی پکیج، جنس بدنه و روش های تصفیه تعبیه شده در آنها همگی می توانند بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی تاثیرگذار باشند.

طراحی، تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی

تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی بهداشتی یا تصفیه پساب صنعت آرایشی بهداشتی از این جنبه اهمیت دارد که فاضلاب های آرایشی بهداشتی حاوی آلاینده هایی می باشند که در حالت عدم تصفیه فاضلاب در حد کافی خسارات بسیاری را به اکولوژی های طبیعی وارد می نمایند. اصلی ترین آلودگی های موجود در پساب صنایع آرایشی عمدتا شامل سورفاکتانت ها ، دترجنت ها و فسفر است که باید در حدود استاندارد محیط زیست و یا به جهت بازیابی تصفیه شوند. محصولات و خدمات شرکت فراب تدبیر در این مورد شامل پکیج تصفیه فاضلاب صنایع آرایشی و تصفیه خانه فاضلاب صنایع آرایشی از جنس بتن مسلح می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این پکیج ها و استانداردهای به کار رفته در روند طراحی، تولید و ساخت آنها می توانید با کارشناسان فرآب تدبیر تصفیه تماس بگیرید

 

تجهیزات تصفیه فاضلاب

نیاز به مشاوره دارید؟

همین حالا جهت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و مشخصات فنی محصولات با کارشناسان فراب تدبیر تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک (septic tank) مخازن بتنی، آجری یا فایبرگلاس می باشد که برای ذخیره سازی موقت پساب ها در مناطق و ساختمان هایی…
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی

پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی

پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی با توجه به اینکه ذرات و مواد آلاینده موجود در این پساب ها یک تهدید بزرگ و خطرناک برای…
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل…
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز در این واحدها می باشد که باعث میشود مصرف آب در آنها…
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی از ضروری ترین تجهیزات و محصولات تصفیه فاضلاب در واحدهای صنعتی به شمار می رود که استفاده از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید