سیستم های هوادهی فاضلاب

سیستم های هوادهی فاضلاب

بازدیدها: 1

سیستم های هوادهی فاضلاب

سیستم های هوادهی فاضلاب کاربرد گسترده در مرحله تصفیه بیولوژیکی داشته و اکسیژن مورد نیاز برای رشد میکروارگانیسم ها را تامین می کند. این سیستم ها در انواع مختلف سطحی، شناور و عمقی و مستغرق طراحی شده و هر یک دارای زیرمجموعه های متعددی هستند.
سیستم هوادهی فاضلاب به عنوان یک قسمت اساسی از فرآیند تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی، نقش بسیار مهمی در بهبود شرایط رشد میکروارگانیسم ها و تجزیه مواد آلی توسط آنها ایفا می‌کند. این سیستم ها همچنین برای جلوگیری از بوی زننده در تصفیه خانه ها نیز استفاده می‌شوند.
شرکت مهندسی فراب تدبیر تصفیه، در ادامه به سوال اینکه هوادهی فاضلاب چیست وتوضیح انواع سیستم هوادهی و کاربردهای آن پاسخ خواهد داد.

دریافت اطلاعات پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، مشخصات فنی و تجهیزات هوادهی فاضلاب 

026-34238162

هوادهی فاضلاب چیست؟

در سیستم هوادهی ، هوا به صورت مستقیم به فاضلاب تزریق می‌شود. با این روش، هوا به طور مستقیم در تماس با فاضلاب قرار می‌گیرد و باعث تصفیه فاضلاب به کمک میکروارگانیسمهای فاضلاب می شود. هوا از طریق ممبرین های مخصوصی که در بستر بخش های تصفیه قرار می‌گیرد، به فاضلاب تزریق می‌کند.
یکی از اصلی ترین چالش های پیش رو در روند تصفیه فاضلاب، حذف مواد آلی محلول می باشند که در مرحله تصفیه فیزیکی و شیمیایی از بین نمی روند. با توجه به اینکه برخی از باکتری ها قادر به تجزیه و مصرف مواد آلی می باشند، در تصفیه بیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع سیستم های هوادهی فاضلاب
اصولاً، هوادهی فاضلاب به معنای تزریق هوا به فاضلاب است که باعث حفظ شرایط هوازی و ایجاد محیط مناسب برای رشد میکروارگانیسم های هوازی و تجزیه مواد آلی توسط آنها می‌شود. این کار با استفاده از سیستم های هوادهی صورت می‌گیرد.
برای پیاده سازی شرایط ایده آل در تصفیه بیولوژیکی، لازم است اکسیژن هوا به اندازه کافی وارد فاضلاب ها شده و توسط باکتری ها مصرف گردد. هر چه اکسیژن بیشتری در فاضلاب وجود داشته باشد، به همان نسبت شرایط برای رشد و تکثیر باکتری ها بهتر شده و در نهایت مواد آلی بیشتری تجزیه خواهند شد. سیستم هوادهی فاضلاب، اکسیژن مورد نیاز برای میکروارگانیسم ها را فراهم نموده و روند تصفیه بیولوژیکی را بهبود میبخشد.

سیستم های هوادهی فاضلاب چیست؟

این سیستم ها با توجه به نوع فاضلاب، دبی فاضلاب و …، از نظر اندازه و ابعاد و ظرفیت با هم متفاوت هستند. به طور کلی، سیستم هوادهی در تصفیه فاضلاب های بهداشتی و صنعتی، تاثیر مهمی در بهبود شرایط رشد میکروارگانیسم ها و تجزیه مواد آلی توسط آنها داشته و در عملکرد بهتر تصفیه خانه ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

مشاوره با کارشناسان شرکت مهندسی فرآب تدبیر، سفارش طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، بهداشتی

026-34238162

مزایای سیستم های هوادهی فاضلاب

دلایل اهمیت هوادهی فاضلاب چیست؟

با توجه به نوع فاضلابها و مواد آلاینده موجود در آنها، روش‌های مختلفی مانند تصفیه فیزیکی، تصفیه بیولوژیکی و تصفیه شیمیایی استفاده می شود. فاکتور BOD که میزان اکسیژن خواهی بیولوژیکی فاضلاب را نشان می‌دهد، مشخص می‌کند که چه مقدار اکسیژن برای زدودن تمام مواد آلاینده موجود در پساب لازم است. بنابراین، در نهایت از تجهیزات و سیستم‌های هوادهی فاضلاب برای تأمین اکسیژن مورد نیاز استفاده می‌شود.
اگر اکسیژن به طور مساوی و در مقادیر مناسب با سیستم هوادهی انتخابی شما توزیع شود، مواد آلی موجود در فاضلاب به مواد بی ضرر تجزیه میشوند. تصفیه موثر فاضلاب به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از بازگشت آب به محیط، تا حد ممکن مواد مضر را از پساب حذف کنید. بنابراین، تصفیه موثر فاضلاب به طور مداوم و مستمر ضروری است تا به حفظ محیط زیست کمک کرده و تاثیرات مخرب بر روی محیط زیست و زیستگاه‌های آبی را کاهش دهد.

سیستم هوادهی ثابت

انواع سیستم هوادهی سطحی

سیستم هوادهی سطحی ثابت

سیستم هوادهی سطحی ثابت( surface aerator) متحرک نیست و تا عمق زیادی از فاضلاب وارد نمیشود. این تجهیزات بر روی پل های بتنی در بالای حوضچه فاضلاب نصب شده و با ایجاد تلاطم منجر به ورود هوا به درون پساب ها میشود.

این سیستم هوادهی از الکتروموتور برای ایجاد چرخش در توربین و پره ها استفاده میکند. ورود پره ها به حوضچه فاضلاب به مقدار بسیار کم انجام میشود و با چرخش پره ها تلاطم در حوضچه ایجاد میشود. پره های متصل به این سیستم با الکتروموتور حرکت نموده و هوا را به درون پساب ها هدایت می کند.

سیستم های هوادهی فاضلاب

مزایا هوادهی سطحی ثابت

• این تجهیزات مقاومت بسیار بالایی در برابر تماس با مواد خورنده دارند.
• در هر دو حالت شناور و ثابت قابل اجرا می باشند.
• نصب و تعمیرات آسان
• ماندگاری و طول عمر بالا

کاربرد سیستم های هوادهی فاضلاب

سیستم هوادهی شناور

در شرایطی که نیاز به هوادهی در لایه های زیرین پساب ها وجود نداشته و عمق حوضچه زیاد نباشد، از سیستم های هوادهی سطحی شناور فاضلاب می توان استفاده نمود. سیستم های هوادهی سطحی شناور، یکی از انواع هوادهی فاضلاب می باشند که برای هوادهی لایه های بالایی پساب ها استفاده می شوند. در مقابل سیستم های هوادهی سطحی ثابت که بر روی تمامی لایه های فاضلاب ها عمل می کنند، این سیستم ها فقط بر روی لایه های بالایی فعالیت می کنند.

مزایا سیستم هوادهی شناور

• هوادهی با سرعت بیشتر در تمام بخش ها انجام میشود.
• سیستم های هوادهی دور تند شناور مقاومت بالایی در برابر تماس با مواد خورنده دارند.
• راندمان اکسیژن رسانی به باکتری ها و میکروارگانیسم ها و بهبود روند تصفیه بیولوژیکی بالا می باشد.
• نصب و راه اندازی آسان
• هزینه راه اندازی کم به دلیل عدم نیاز به پل های بتنی برای اتصال سیستم هوادهی

انواع سیستم های هوادهی فاضلاب

سیستم هوادهی عمقی

هوادهی عمقی ، یکی از انواع روشهای دیگر هوادهی فاضلاب است . در این روش با استفاده از دستگاه بلوئر و تجهیز دیفیوزر هوادهی فاضلاب صورت میگیرد. اکسیژن تولید شده توسط بلو‌ئرها به تمام بخش‌های تصفیه‌خانه منتقل می‌شود. بدین ترتیب، با استفاده از دیفیوزر، اکسیژن به حباب‌های کوچک تقسیم می‌شود و در سراسر بخش‌های تصفیه‌خانه منتشر می‌شود.
یکی از بهترین سیستم های هوادهی با راندمان بالا و تجهیزات تصفیه خانه صنعتی، هوادهی عمقی می باشد که از کف حوضچه تصفیه حباب های ریز و درشت تولید و به لایه های بالاتر هدایت می شوند. در حالت کلی ساختار هوادهی عمقی به این صورت است که ابتدا بلوئرهای متعدد اکسیژن را وارد آب نموده و دیفیوزرها آنها را به حباب تبدیل می کنند. دیفیوزرهای مورد استفاده سیستم های هوادهی عمقی از لحاظ شکل ظاهری به صورت لوله ای و دیسکی بوده و متناسب با شرایط محیط از آنها استفاده میشود.

سیستم های هوادهی فاضلاب و دیفیوزرها

کاربرد سیستم هوادهی فاضلاب

سیستم هوادهی فاضلاب در فرایند تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود و دارای کاربردهای متعددی است. اولین کاربرد اصلی سیستم هوادهی فاضلاب، ایجاد اکسیژن فاضلاب است. در فرایند تصفیه فاضلاب، میکروارگانیسم‌های موجود در فاضلاب برای تجزیه مواد آلی به اکسیژن نیاز دارند. بدون وجود اکسیژن کافی، میکروارگانیسم‌های هوازی قادر به تجزیه مواد آلی نیستند و در نتیجه عملکرد سیستم تصفیه کاهش می‌یابد. استفاده از سیستم هوادهی فاضلاب باعث تامین اکسیژن مورد نیاز می‌شود و عملکرد فرایند تصفیه به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد.

قیمت سیستم های هوادهی فاضلاب
کاربرد دیگر سیستم هوادهی فاضلاب، مخلوط کردن فاضلاب با هوای تزریقی است. با تزریق هوا در سیستم، فاضلاب به صورت همگن مخلوط می‌شود و جلوی تشکیل رسوبات و فرآیندهای زنجیری و تخمیری را می‌گیرد. این کاربرد می‌تواند عملکرد سیستم هوادهی را بهبود دهد.
علاوه بر این، سیستم هوادهی فاضلاب می‌تواند در کنترل بوهای نامطبوع در فرایند تصفیه فاضلاب نیز موثر باشد. به طور کلی، سیستم هوادهی فاضلاب بهبود عملکرد تصفیه فاضلاب، کاهش تشکیل رسوبات، کنترل بوهای نامطبوع و افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب را به همراه دارد.
شرکت مهندسی فراب تدبیر تصفیه طراح و تولید کننده انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه خانه صنعتی با ابستفاده از جدیدترین تجهیزات تصفیه فاضلاب و باضمانت با بیش از 15 سال سابقه فعالیت می باشد.
جهت دریافت اطلاعات قیمت انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، بهداشتی برای شرکت ها و کارخانجات با کارشناسان در تماس باشید.

09044571557

02634238162

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات

پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات

بازدیدها: 1پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات تصفیه فاضلاب برای پرورش ماهی و آبزیان و صنایع شیلاتی بسیار حیاتی است، زیرا این صنایع به مقدار زیادی از آب برای…
روش های دفع فاضلاب

روش های دفع فاضلاب

بازدیدها: 2روش های دفع فاضلاب و معرفی انواع آن سیستم دفع فاضلاب یک موضوع حیاتی است که نیازمند درک دقیق مفهوم فاضلاب می‌باشد. فاضلاب به دو دسته فاضلاب سبک و…
فیلتر پرس چیست؟

فیلتر پرس چیست؟

بازدیدها: 1فیلتر پرس چیست؟ فیلتر پرس یک دستگاه است که از صفحات متعددی تشکیل شده و به صورت کنار هم قرار گرفته است، همراه با روکش پارچه‌ای فیلتری ویژه. این…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید