TDS چیست

TDS چیست؟

TDS یا Total Dissolved Solid به مجموع تمام مواد محلول آلی و غیر آلی در آب گفته میشود که ارتباط مستقیم با کیفیت آن دارد. به دلیل اهمیت بسیار زیاد میزان املاح و مواد محلول در آب و تاثیر مستقیم آنها بر سلامتی بدن، در فرآیندهای تصفیه آب توجه ویژه ای به این فاکتور شده و به شیوه های مختلف اندازه گیری میشود. فرآب تدبیر؛ تامین کننده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به سوالاتی از قبیل TDS چیست، تفاوت آن با TSS چیست؟ فرمول و نحوه محاسبه آن چگونه است و غیره پاسخ خواهد داد.

TDS مخفف چیست؟

با توجه به منبع استخراج آب و نحوه تصفیه، مقدار مواد آلی و غیر آلی که در آن حل شده اند متفاوت خواهد بود. TDS به فاکتوری گفته میشود که با آن مقدار مواد محلول در آب؛ اعم از آلی و غیرآلی اندازه گیری میشود. بر اساس استانداردهای ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی این شاخص باید در بازه 75 تا 135 ppm باشد.

وجود سنگ ریزه های متعدد در چشمه های آب معدنی، ورود نمک زیاد از طریق فاضلاب های شهری به سفره های آب زیرزمینی، فعالیت های کشاورزی همگی از جمله مواردی هستند که در تغییر TDS نقش مهمی دارند.

تاثیر TDS بر کیفیت آب آشامیدنی

مساله مهم دیگری که وجود دارد، تاثیر زیاد یا کم بودن این فاکتور بر سلامتی بدن می باشد. مواد آلی و غیر آلی موجود در آب در بسیاری از مواقع املاح مفیدی می باشند که نبود آنها منجر به تلخ شدن مزه آب میشود. در مقابل، مقدار بیش از اندازه آنها مشکلات گوارشی، بیماری های کلیوی و همچنین بیماری های قلبی و عروقی را به همراه دارد. به همین دلیل در روند تصفیه آب با هر یک از روش ها باید به این فاکتور مهم توجه شود. جالب است بدانید، مقدار TDS آب تهران 300 تا 750 ppm (Part Per Million) بوده و زنگ خطر جدی برای سلامتی به شمار می رود.

فرق TDS و TSS

در سنجش کیفیت آب فاکتورهای متعددی نقش دارند و علاوه بر TDS می توان به TSS اشاره نمود. این دو فاکتور در بسیاری از مواقع مشابه هم در نظر گرفته میشوند که کاملا اشتباه است. TSS به مجموع مواد جامد و معلق نامحلول در آب گفته میشود. این در حالیست که Total Dissolved Solid به مجموع مواد محلول در آب گفته میشود.

تفاوت TDS و سختی آب

از دیگر اشتباهاتی که در این زمینه وجود دارد، یکسان در نظر گرفتن TDS و سختی آب می باشد. سختی آب به مقدار کل یون های کلسیم و منیزیم در آب گفته میشود، این در حالیست که TDS تمام مواد محلول در آب را اندازه گیری می کند.

اندازه گیری TDS

همان طور که اشاره شد، مقدار فاکتور TDS نباید از بازه ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی تجاوز کند و کم بودن بیش از اندازه آن منجر به تلخی آب و مقدار بیش از اندازه منجر به بیماری های متعدد و افزایش غلظت خون خواهد شد. اندازه گیری TDS به شیوه های مختلف آزمایشگاهی و توسط دستگاه انجام شده و قبل از انتخاب روش تصفیه اهمیت زیادی دارد. در ادامه روش های مختلف برای اندازه گیری این شاخص را معرفی خواهیم کرد:

دستگاه TDS چیست؟

این تجهیزات که دارای تنوع بالایی بوده و نوع پرتابل آن نیز در دسترس می باشد، با دقت بالا و در مدت زمان کوتاه مقدار TDS را اندازه گیری می کند. از مزایای دستگاه TDS می توان به عدم نیاز به انجام محاسبات متعدد و کاهش دقت در حین اندازه گیری اشاره نمود. در طراحی و ساخت دستگاه های اندازه گیری TDS تنوع زیادی وجود دارد و از رایج ترین آنها می توان به TDS متر آنلاین، دستی و TDS متر آزمایشگاهی اشاره کرد. نوع آزمایشگاهی این تجهیزات دقت بسیار بالایی داشته و نوع آنلاین روی دستگاه اسمز معکوس یا آب شیرین کن صنعتی نصب میشود. برای اندازه گیری TDS در محیط های خارج از آزمایشگاه و صحرا و کویر می توان از نوع دستی استفاده نمود که پرتابل هستند.

برای اندازه گیری این شاخص توسط دستگاه های پرتابل و دستی، کافیست مقداری از آب نمونه را در ظرف کاملا تمیز قرار دهید. سپس کیت اندازه گیری را درون آب قرار داده و مقدار عددی نمایش داده شده روی صفحه آن را مشاهده کنید. عددی که روی صفحه نمایش داده میشود، همان مقدار TDS است.

دستگاه TDS چیست

فرمول محاسبه TDS

در شرایطی که به دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته دسترسی ندارید، می توانید از فرمول محاسبه TDS برای این منظور استفاده نمایید.

  • در این روش ابتدا نمونه آب بدون ذرات جامد معلق در آندازه های بزرگ را درون بوته چینی قرار دهید. وزن ظرف را از قبل باید اندازه گیری و یادداشت نمایید.
  • در مرحله بعد، ظرف حاوی آب را روی حمام بخار تبخیر کنید.
  •  بوته چینی را به مدت 2 ساعت در دمای 180 درجه سانتیگراد قرار دهید.
  • سپس بر اساس رابطه زیر TDS را اندازه گیری کنید:

TDS=[(A-B)* 1000]/ml sample

  • A وزن بوته چینی در ابتدای نمونه گیری
  • B وزن بوته چینی پس از حرارت دهی
  • ml sample: وزن نمونه آب مورد آزمایش

روش های تنظیم TDS

به دلیل تاثیرات نامطلوب مواد آلی و غیر آلی محلول در آب بر سلامتی بدن، مقدار این شاخص به شیوه های مختلفی تنظیم میشود. از جمله این روش ها می توان به استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی اشاره نمود. در این تجهیزات از روش اسمزمعکوس برای حذف مواد آلی و غیر آلی استفاده میشود. علاوه بر RO از فیلتر کربنی نیز می توان برای کاهش مواد آلی و غیر آلی در آب نیز استفاده نمود. در این فیلترها مواد آلی و غیر آلی با کربن واکنش نشان داده و روی سطح کربن انباشته و از آب حذف میشوند.

از دیگر روش های مورد استفاده برای کاهش TDS می توان به الکترودیالیز یا ED اشاره نمود. این روش گزینه ای کاربردی برای آب هایی می باشد که مقدار این شاخص در آنها کمتر از 5000 ppm باشد.

تولید تجهیزات کاهش TDS

فرآب تدبیر از بزرگترین تیم های فعال در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد که در مجموعه محصولات آن، دستگاه های RO، فیلتر کربنی و فیلتر شنی را می توان معرفی نمود. این تجهیزات با استانداردهای روز دنیا طراحی شده و در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست