فیلتر کارتریج

فیلتر کارتریج

فیلتر کارتریج Cartridge Filter استوانه های توخالی می باشند که از محصولات تصفیه آب و فاضلاب بوده و به منظور جداسازی ذرات معلق و آلاینده های موجود در سیال مورد استفاده قرار میگیرند. این فیلترها دارای بدنه ای از جنس پلی پرولین و پلی استر بوده و بر اساس نوع بافت سطح آنها به گروه های مختلفی تقسیم بندی میشوند. فرآب تدبیر؛ تولیدکننده انواع فیلتر کارتریج در ادامه ویژگی های این تجهیزات و طراحی و تولید و قیمت آنها را بررسی خواهد نمود.

فیلتر کارتریج چیست؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین اقدامات در صنعت تصفیه آب، از بین بردن ذرات معلق در اندازه های ریز و درشت می باشد که باعث میشود کیفیت خروجی تصفیه تا حد زیادی افزایش پیدا کند. فیلتر کارتریج Cartridge Filter از جمله تجهیزات مورد استفاده در این زمینه می باشد که ساختار آن استوانه ای در نظر گرفته شده و جنس الیاف آن پلی پرولین یا پلی استر می باشد. سطح لایه های مورد استفاده در این فیلترها دارای منافذ بسیار کوچکی بوده و به همین دلیل ذرات موجود در آب عبوری از آن امکان گذر از آنها را پیدا نمی کنند.

پس از استفاده متوالی از این فیلترها به دلیل انباشته شدن حجم بالایی از مواد آلاینده بر روی سطح آنها، نیاز به شستشو و تمیز کردن می باشد که به شیوه های مختلف قابل انجام است. از جمله روش های شستشوی این فیلترها می توان به شستشوی معکوس یا بک واش اشاره نمود. لازم به ذکر است که بازه های زمانی شستشوی این فیلترها در مرحله اول به نوع فیلتر و همچنین کیفیت آب ورودی به آنها و میزان ذرات معلق و TSS بستگی دارد. به طوریکه هر چه آب آلوده تر باشد، بازه های زمانی بک واش فیلتر کارتریج به هم نزدیک تر خواهند بود.

انواع فیلتر کارتریج

انواع فیلتر کارتریج

اصلی ترین فاکتور برای دسته بندی Cartridge Filter، نوع لایه ها و ساختار کلی آنها می باشد. بر همین اساس می توان آنها را در گروه های زیر تقسیم بندی کرد:

فیلتر کارتریج فشرده

اصلی ترین ویژگی این نوع از فیلترها، فشرده بودن لایه های آنها بر روی هم می باشد. این لایه ها پلی استر یا پلی پرولین بوده و با حرارت بالا بر روی هم قرار گرفته و فشرده میشوند.

فیلتر کارتریج چین خورده

ورق یا سطوح بافته شده از پلی پرولین به صورت چین خورده تبدیل شده و بر روی هم قرار گرفته و فشرده میشوند. چین های ایجاد شده بر روی سطح این فیلترها باعث میشود تا ذرات موجود در سیال به آسانی امکان عبور پیدا نکنند. لازم به ذکر است که این فیلترها دارای منافذ 1، 2، 3، 5، 10 و 20 میکرون بوده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

فیلتر کارتریج الیاف تابیده

از به هم تابیده شدن الیاف پلی پرولین و ایجاد ساختار استوانه ای این نوع فیلتر کارتریج حاصل میشود. به منظور حفظ ساختار کلی الیاف به هم تابیده شده، بر روی آنها پوشش خاصی قرار میگیرد که تاثیر بالایی بر کیفیت نهایی محصول خواهد داشت.

علاوه بر موارد فوق، انواع فیلتر کارتریج را می توان بر اساس سایر فاکتورها به گروه های زیر تقسیم بندی نمود:

  • فیلتر کارتریج سطحی: فیلترهای پلیسه ای و سلولزی را می توان در این دسته قرار داد که مقاومت مکانیکی کمی داشته و ذرات از یک لایه قرار گرفته شده در سطح امکان عبور را پیدا نمی کنند.
  • فیلتر کارتریج عمقی: نوع دیگر این فیلترها از چند لایه ضخیم تشکیل شده و ذرات برای عبور در مسیری پیچیده حرکت می کنند. به همین دلیل این فیلترها کارایی بسیار بالاتری داشته و مقاومت مکانیکی و قیمت آنها نیز بیشتر از نوع سطحی خواهد بود.

فیلتر کارتریج استیل

بر اساس جنس بدنه نیز می توان فیلترها را در گروه های مختلفی قرار داد که پرکاربردترین آنها، فیلتر کارتریج های استیل استنلس می باشند. این فیلترها مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی مختلف داشته و گزینه ای بسیار کاربردی در صنایع تولید دارو و مواد غذایی به شمار می روند. لازم به ذکر است که استیل مورد استفاده در این فیلترها استیل استنلس 316 و 304 می باشند.

فیلتر کارتریج استیل

کاربرد فیلتر کارتریج

با توجه به کارایی بسیار بالای این فیلترها در حذف مواد آلاینده جامد موجود در سیال های مختلف، از آنها در صنایع مختلفی استفاده میشود. از مهم ترین موارد کاربرد آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • استفاده از Cartridge Filter در مرحله پیش تصفیه اسمز معکوس (به منظور افزایش کارایی آب شیرین کن صنعتی RO و جلوگیری از آسیب وارد شدن به سایر تجهیزات تصفیه)
  • حذف مواد آلاینده و ذرات معلق در آب استخر
  • افزایش کیفیت مواد غذایی و نوشیدنی ها با فیلتراسیون و حذف ذرات جامد معلق در آنها
  • مورد استفاده در صنایع تولید مواد شوینده و لوازم بهداشتی
  • استفاده از انواع فیلتر کارتریج ها در پالایشگاه و پتروشیمی

شستشوی فیلتر کارتریج

با توجه به اینکه استفاده مداوم از این فیلترها به مرور باعث گرفتگی روی سطح آنها میشود، لذا باید به صورت دوره ای نسبت به شستشوی آنها اقدام شود. بازه های زمانی شستشو در فیلترهای مختلف متفاوت می باشد و به برای تشخیص دقیق آن، می توان فیلتر را مورد آزمایش قرار داد که آیا سطح دچار گرفتگی شده است یا خیر؟ برای این منظور می توانید فشار سنج را قبل و بعد از وورد آب به داخل فیلتر قرار داده و اختلاف را اندازه گیری کنید. علاوه براین، دبی آب ورودی و خروجی را می توانید اندازه گیری کنید و در صورت اختلاف بسیار زیاد متوجه گرفتگی در سطح فیلتر خواهید شد.

پس از تشخیص گرفتگی، شستشوی معکوس با فشار زیاد یا استفاده از مواد اسیدی مخصوص می توانند گزینه های مناسبی برای احیا فیلتر به شمار روند.

قیمت فیلتر کارتریج

به همان اندازه که تنوع در انواع فیلتر زیاد می باشد، در قیمت های ارائه شده برای آنها نیز تفاوت به چشم میخورد. از جمله موارد بسیار مهم و تاثیرگذار در این زمینه می توان به نوع فیلتر از نظر جنس الیاف آنها اشاره نمود. علاوه براین، اندازه و ابعاد و همچنین جنس روکش و بدنه فیلتر نیز تاثیر زیادی بر قیمت فیلتر کارتریج دارد.

تولید فیلتر کارتریج

فرآب تدبیر یکی از شناخته شده ترین تولید کننده های فیلتر کارتریج در انواع مختلف با کیفیت بالا می باشد که در طراحی و تولید و ساخت از استانداردهای روز دنیا پیروی می کند. الیاف مورد استفاده در این فیلترها از بهترین متریال بوده و به همین دلیل طول عمر و ماندگاری آنها تضمین شده می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های این محصولات و ثبت سفارش و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید فیلتر کارتریج می توانید با کارشناسان فرآب تدبیر تماس بگیرید.

تجهیزات تصفیه آب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

مشاوره
طراحی
تولید
مخازن FRP  (Fiber Reinforced Plastic) از پرکاربردترین انواع مخازن در صنعت تولید محصولات تصفیه آب می باشد که به صورت چند جداره طراحی…
فیلتر کربنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کربنی که با نام های دیگری همچون فیلتر کربن اکتیو نیز شناخته شده می باشد، شیوه ای ساده و ارزان قیمت برای…
فیلتر شنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر شنی sand filter از تجهیزات ارزان با ساختاری ساده بری از بین بردن ذرات معلق در آب می باشد که در طراحی…
سختی گیر رزینی
مشاوره
طراحی
تولید
سختی گیر رزینی کاربردی ترین و رایج ترین نوع دستگاه های کاهش دهنده سختی آب می باشد که در انواع مختلف اتوماتیک و…
آب شیرین کن صنعتی ro
مشاوره
طراحی
تولید
آب شیرین کن صنعتی RO از جمله تجهیزات تصفیه آب می باشد که رفتار و عملکرد آن از طبیعت الهام گرفته شده و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست