دستگاه ازن ژنراتور

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد برای تصفیه آب و فاضلاب و هوا می باشد که از ناپایداری گاز ازن استفاده نموده و آلاینده ها و باکتری و میکروب را از بین میبرد. این تجهیزات دارای انواع مختلفی بوده و از شیوه های مختلف برای تولید گاز ازن و انتشار در محیط مورد نظر در آنها استفاده میشود. فرآب تدبیر؛ تولیدکننده دستگاه ازن ساز در ادامه به معرفی این تجهیزات پرداخته و کاربرد مزایای و قیمت و موارد مهم در طراحی و تولید آنها را بررسی خواهد نمود.

ازن ژنراتور چیست؟

ازن از جمله گازهای ناپایدار می باشد که از سه ملکول اکسیژن تشکیل شده و با سرعت بسیار زیاد وارد واکنش میشود. با توجه به ناپایداری زیاد این گاز و تمایل به جذب اکسیژن سایر مواد اطراف، به همین دلیل خاصیت اکسیدکنندگی بسیار بالایی دارد. لذا از این خاصیت گاز ازن استفاده شده و در نهایت ازن ژنراتور ارائه شده است. دستگاه ازن ساز یا ژانراتور ازن به تجهیزاتی گفته میشود که گاز ازن تولید نموده و آن را وارد هوا یا آب های آلوده و همچنین پساب های صنعتی و غیره می کند. در نهایت پس از ورود ازن به این محیط ها اکسیژن آنها را گرفته و خاصیت اسیدی ایجاد نموده و باعث ضد عفونی و از بین رفتن آلودگی ها میشود.

گند زدائی آب با ازن (Ozone Generator)

گاز ازن (با فرمول شيميايي O3 ) يكي از قوي‌ترين اكسيد كننده هاي موجود در طبيعت به شمار مي‌رود. ازن عامل ضد ميكروبي با طيف گسترده و قوي بوده كه مي‌تواند باكتري‌ها، قارچ‌ها، ويروس‌ها، جلبک‌ها، کپک‌ها و … را در زمان كوتاهي بطور كامل از بين ببرد. اين گاز با تخريب سلول ميكرو ارگانيزم‌ها آنها را از بين می برد. فرآيندي كه ازن توسط آن ميكرو ارگانيزم‌ها را از بين مي برد به زوال سلولي (cell lysing ) معروف است. در این فرایند ازن ديواره سلولي ميكرو ارگانيزم‌ها را شكسته و سيتو پلاسم باكتري را حل مي‌كند.

ازن در طبيعت به دو روش توليد مي شود، يكي تابش نور فرابنفش خورشيد در طول موج 185nm و ديگري تخليه الكتريكي كه بصورت رعد و برق رخ مي دهد و موجب توليد ازن از اكسيژن موجود در هوا مي‌شود. در دستگاه‌هاي توليد ازن (Ozone Generator ) توليد گاز ازن بوسيله ايجاد جرقه‌هاي الكتريكي با ولتاژ بالا در محفظه مملو از گاز اكسيژن انجام مي‌پذيرد.

ازن ژنراتور چیست

انواع ازن ژنراتور

دستگاه های ازن ساز را می توان بر اساس فاکتورهای متعددی گروه بندی نمود که از مهم ترین آنها، نحوه تولید گاز ازن می باشد. علاوه براین، این دستگاه ها دارای ظرفیت های مختلفی بوده و بر این اساس تنوع زیادی در آنها مشاهده میشود. از رایج ترین انواع دستگاه های تولید ازن برای تصفیه هوا و آب و فاضلاب با توجه به نحوه تولید گاز ازن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ازن ساز با پلاسما سرد: در این روش از یونیزاسیون برای تولید گاز ازن استفاده میشود.
  • ازن ساز با تخلیه الکتریکی: با ایجاد میدان مغناطیسی در لوله های تخلیه و انتقال هوا به آن گاز ازن تولید میشود.
  • تولید ازن با اشعه uv: در صورت تابش اشعه یو وی بر روی اکسیژن در نهایت ازن تولید میشود. این روش بیشتر برای تصفیه هوا مورد استفاده قرار میگیرد و در تصفیه آب کاربرد زیادی ندارد.

علاوه بر نحوه تولید گاز ازن، این تجهیزات تصفیه را می توان بر اساس نحوه عملکرد و نوع کاربرشان نیز در گروه های مختلفی دسته بندی کرد که عبارتند از:

ازن ژنراتور تصفیه آب

از اصلی ترین موارد کاربرد این تجهیزات، حذف میکروارگانیسم ها و مواد آلاینده موجود در آب می باشد. با توجه به خاصیت اکسید کنندگی بالا گاز ازن، این تجهیزات قادرند در مدت زمان بسیار کوتاه و بدون باقی گذاشتن اثرات نامطلوب کیفیت آب را تا حد زیادی افزایش داد. لازم به ذکر است که این دستگاه ها در مقایسه با کلر مزایای متعددی به همراه دارند که مهم ترین آنها عدم تغییر بو و طعم آب می باشد. علاوه براین، ph آب با وجود ازن تغییر نکرده و مواد شیمیایی اضافه نیز در آب تشکیل نمیشوند.

ازن ژنراتور تصفیه استخر

یکی از بزرگترین نگرانی ها در استخرهای شنا و همچنین پارک های آبی، رشد قارچ و باکتری در محیط می باشد که برای سلامت انسان یک تهدید جدی به شمار می رود. در استخرهای پرورش آبزیان نیز این قبیل مشکلات وجود داشته و از شیوه های مختلف از جمله کلر زنی برای این منظور استفاده میشود. ازن ژنراتور در تصفیه استخرها کاربرد بسیار زیادی داشته و به دلیل عدم ایجاد مواد شیمیایی مضر تاثیر منفی بر سلامت ماهی و سایر آبزیان نخواهد داشت. برای استفاده از این دستگاه ها کافیست با توجه به حجم استخر و میزان آلودگی های موجود در آب آن در نهایت مقدار دقیق و مناسب ازن وارد آب شده و فرآیند تصفیه را انجام دهد.

دستگاه ازن ساز استخر

دستگاه ازن ساز تصفیه هوا

این گروه از دستگاه های ازن ساز بیشتر از اشعه uv برای تولید ازن استفاده نموده و آلاینده های موجود در هوا را در مدت زمان بسیار کوتاه از بین میبرند. علاوه براین، ویروس و بو موجود در محیط و همچنین قارچ های مختلف را بدون باقی گذاشتن اثرات شیمیایی نامطلوب در بازه زمانی کوتاه با این دستگاه از بین میرود.

اجزای ازن ژنراتور

به منظور پیاده سازی شرایط مناسب برای تولید گاز ازن و تزریق آن در آب یا انتشار در هوا، لازم است اجزای مختلفی در آن استفاده شود. از جمله اجزا و بخش های موجود در این دستگاه ها می توان به مخزن و سیستم اکسیژن ساز و همچنین تجهیزات تولید کننده ازن اشاره نمود. در بخش ازن ساز از روش های مختلفی همچون اشعه ماورابنفش، تخلیه الکتریکی و همچنین پلاسما استفاده میشود.

کاربرد دستگاه ازن ساز

همان طور که در طول متن اشاره شد، ازن بسیار ناپایدار بوده و اکسیژن های نوزاد آن با سرعت بسیار زیاد با سایر مواد موجود در اطراف واکنش نشان داده و خاصیت اسیدی در آنها ایجاد می کند. به همین دلیل از دستگاه های ازن ساز می توان در محیط های متعدد به منظور تصفیه استفاده نمود. کاربردهای ازن ژنراتور عبارتند از:

  • حذف آلاینده ها و ویروس و باکتری های موجود در آب و افزایش کیفیت و بهبود بو و طعم آن
  • استفاده از ازن ژنراتور در تصفیه پساب و فاضلاب های تولید شده در بخش های صنعتی
  • مورد استفاده در پالایشگاه ها
  • استفاده از ازن ژنراتور در صنایع کشاورزی، دامداری و تولید مواد غذایی و لبنی
  • استفاده از ازن در صنعت تولید چرم و کاغذ

قیمت ازن ژنراتور

قیمت ازن ژنراتور با توجه به ظرفیت و حجم مخزن، قدرت تولید گاز ازن، جنس بدنه و سایر قطعات موجود در آن و همچنین شیوه تولید ازن تعیین می گردد. با توجه به تنوع بسیار زیاد در این تجهیزات قیمت های ارائه شده برای آنها تفاوت زیادی داشته و پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فرآب تدبیر تماس بگیرید.

طراحی و تولید ازن ژنراتور

در طراحی و تولید دستگاه های ازن ساز استانداردها و فاکتورهای متعددی دخیل بوده و عدم توجه به آنها می تواند منجر به کاهش کارایی دستگاه شود. به عنوان مثال، روش تولید گاز باید متناسب با نوع کاربرد در نظر گرفته شود و علاوه براین، غلظت گاز ازن تولید شده در حد مطلوبی باشد. میزان برقی مصرفی و همچنین میزان قدرت دستگاه برای حذف ازن های باقی مانده در محیط نیز باید بر اساس استانداردها در مرحله طراحی و تولید و ساخت ازن ژنراتور تعیین شوند. گروه فرآب تدبیر از جمله گروه های شناخته شده در حوزه ساخت دستگاه ازن ساز با کیفیت بالا می باشد که تمام استانداردها را در مراحل مختلف تولید این تجهیزات مد نظر قرار داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های مختلف این دستگاه ها می توانید با کارشناسان فروش این مجموعه تماس بگیرید.

 

تجهیزات تصفیه آب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

مشاوره
طراحی
تولید
مخازن FRP  (Fiber Reinforced Plastic) از پرکاربردترین انواع مخازن در صنعت تولید محصولات تصفیه آب می باشد که به صورت چند جداره طراحی…
فیلتر کارتریج
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کارتریج Cartridge Filter استوانه های توخالی می باشند که از محصولات تصفیه آب و فاضلاب بوده و به منظور جداسازی ذرات معلق…
فیلتر کربنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کربنی که با نام های دیگری همچون فیلتر کربن اکتیو نیز شناخته شده می باشد، شیوه ای ساده و ارزان قیمت برای…
فیلتر شنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر شنی sand filter از تجهیزات ارزان با ساختاری ساده بری از بین بردن ذرات معلق در آب می باشد که در طراحی…
سختی گیر رزینی
مشاوره
طراحی
تولید
سختی گیر رزینی کاربردی ترین و رایج ترین نوع دستگاه های کاهش دهنده سختی آب می باشد که در انواع مختلف اتوماتیک و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست