آب شیرین کن صنعتی ro

آب شیرین کن صنعتی RO

آب شیرین کن صنعتی RO از جمله تجهیزات تصفیه آب می باشد که رفتار و عملکرد آن از طبیعت الهام گرفته شده و قادر است تا حد زیادی املاح آب را از حذف کند. در واقع عملکرد این دستگاه بر اساس اسمزمعکوس بوده و کاملا عکس ریشه گیاهان و کلیه انسان عمل می کند. فراب تدبیر در ادامه به معرفی دستگاه آب شیرین کن صنعتی اسمزمعکوس پرداخته و انواع مختلف آن و نحوه عملکرد آنها و همچنین موارد مهم در طراحی و ساخت و تولید و قیمت خرید آنها را بررسی خواهد نمود.

آب شیرین کن اسمز معکوس

آب شیرین کن صنعتی RO چیست؟

در حالت طبیعی همیشه آب های شور تمایل زیادی به حرکت سمت آب شیرین دارند و نمونه هایی از این رفتار را می توان در ریشه گیاهان و همچنین کلیه انسان مشاهده نمود. با توجه به وجود املاح زیاد در اغلب آب های زیرزمینی، انسان همیشه به دنبال راهکاری برای شیرین کردن آنها و استفاده به عنوان آب شرب بوده است. به همین دلیل از این رفتار طبیعت الهام گرفته و برای اولین بار در سال ژان آنتونی نولت در سال 1748 این شیوه را به کار گرفت. البته لازم به ذکر است که نمونه واقعی آن در سال 1949 یعنی حدود 200 سال بعد از ارائه طرح آزمایشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا ارائه شد.

آب شیرین کن صنعتی RO از روش اسمز معکوس استفاده نموده و به کمک غشاهای نیمه تراوا املاح و فلزات سنگین و آلودگی های موجود در آب را با فشار زیاد حذف می کند. در واقع اسمز معکوس فرآیندی است که در آن از فشار براي معکوس نمودن جریان اسمزي آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده میشود. اگر یک غشاي نیمه تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به گونه ای طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می یابد.

این پدیده تا هنگامی که پتانسیل های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزي به محلول غلیظ تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.

نحوه کار آب شیرین کن صنعتی

همان طور که اشاره شد، در این دستگاه ها از غشاهای نیمه تراوا استفاده شده و آب ورودی به دستگاه تحت تاثیر فشار قرار گرفته و جداسازی املاح انجام خواهد شد. مراحل شیرین سازی آب با RO شامل موارد زیر می باشند:

  • در اولین مرحله آب های دارای املاح وارد دستگاه میشوند.
  • با توجه به اینکه در این روش عکس رفتار طبیعی عمل میشود، به همین دلیل به کمک پمپ فشار آب های شور به شیرین هدایت میشوند.
  • غشای نیمه تراوا در نظر گرفته شده برای جداسازی املاح منافذ بسیار کوچکی داشته و به خوبی مانع از عبور املاح میشوند.
  • در نهایت آب بدون املاح از سوی دیگر غشا به بیرون از دستگاه انتقال پیدا خواهد کرد.

 

غشاهای مورد استفاده در این روش، دارای حفره های بسیار کوچکی هستند که بصورت نامتقارن بر روی یکدیگر بدور یک لوله پلاستیکی پیچیده شده‌اند. آب با فشار خیلی بالا از لابه لای این لایه ها عبور نموده و عمل تصفیه را انجام می‌دهد. در این روش آبی که موفق به خروج از لایه های فیلتر می‌شود بعنوان آب تصفیه شده و تمیز و آبی که اجازه خروج پیدا نمی‌کند بعنوان پسآب یا دور ریز به خارج از آن هدایت میشود.

ساخت آب شیرین کن صنعتی ro

انواع آب شیرین کن صنعتی RO

از مهم ترین فاکتورها برای دسته بندی آب شیرین کن های RO، کاربرد آنها و محیطی می باشد که دستگاه نصب و مورد استفاده قرار میگیرد. بر همین اساس می توان از مهم ترین و رایج ترین آنها به آب شیرین کن های گلخانه ای، کشاورزی، مرغداری، دریایی و بیمارستانی اشاره کرد. این دستگاه ها از نظر ظرفیت و نوع غشا یا فیلترها با هم تفاوت دارند و نقطه مشترک در تمام آنها، نیاز به تعویض و شستشوی فیلترها با چند مرتبه استفاده می باشد.

در دسته بندی دیگر می توان آنها را در گروه های صنعتی و نیمه صنعتی قرار داد. به عنوان مثال، آب شیرین کن های کشاورزی و دریایی در نوع صنعتی قرار گرفته و در مقابل بیمارستانی ها نیمه صنعتی به شمار می روند. از نوع نیمه صنعتی این تجهیزات می توان برای شیرین سازی آب رستوران و هتل ها، کارگاه ها و آزمایشگاه ها استفاده نمود.

قطعات و اجزای آب شیرین کن صنعتی RO

ساختار کلی این تجهیزات شامل مجموعه ای از قطعات مختلف می باشد که در کنار هم در نهایت فرآیند اسمز معکوس را پیاده سازی می کنند. از جمله قطعات مورد استفاده در آنها می توان به غشا نیمه تراوا، پمپ فشار، پکیج های تزریق آنتی اسکالانت و سود کاستیک و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز، فلومتر اندازه گیری جریان، لوله و اتصالات، مانومتر برای اندازه گیری فشار، شیر فلکه و شیرهای فشار شکن و غیره اشاره کرد.

به منظور افزایش کارایی و بهبود نحوه عملکرد این دستگاه، بهتر است از غشاهای با کیفیت و همچنین تجهیزات پیش تصفیه مانند اولترافیلتراسیون نیز استفاده شود.

قیمت آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های RO دارای انواع متعددی بوده و ظرفیت و قدرت و همچنین نوع فیلترهای به کار رفته در آنها با هم فرق دارد. به همین دلیل قیمت های ارائه شده برای آنها نیز دارای طیف گسترده ای بوده و نرخ ثابت و مشخصی برای تمام این محصولات نمی توان ارائه داد. برند تجهیزات و جنس و ظرفیت دستگاه همگی بر قیمت آب شیرین کن صنعتی تاثیر بسزایی دارند.

طراحی و ساخت آب شیرین کن

علاوه بر استانداردهایی که در طراحی هر یک از بخش های آب شیرین کن صنعتی RO وجود دارد، در ساخت این دستگاه ها لازم است به متریال و کیفیت آنها توجه ویژه ای شود. عدم توجه به استانداردها و طراحی و ساخت بر حسب شرایط مورد نظر، در نهایت می تواند به عدم کارایی محصول منجر شود. لازم به ذکر است که تیم طراحی و تولید فرآب تدبیر تمام مراحل کار را متناسب با ویژگی های سفارش و خواسته مشتری انجام داده و با بروزترین شیوه ساخت آنها را انجام می دهد.

خرید آب شیرین کن صنعتی

با توجه به تنوع بسیار زیادی که در این تجهیزات وجود دارد و تفاوت های موجود در جنس و قابلیت های آنها، بهتر است قبل از خرید با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید. کارشناسان فرآب تدبیر به منظور رضایتمندی مشتریان طراحی بهترین محصولات مشاوره رایگان قبل از ثبت سفارش و خرید ارائه می دهند.

تجهیزات تصفیه آب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

مشاوره
طراحی
تولید
مخازن FRP  (Fiber Reinforced Plastic) از پرکاربردترین انواع مخازن در صنعت تولید محصولات تصفیه آب می باشد که به صورت چند جداره طراحی…
فیلتر کارتریج
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کارتریج Cartridge Filter استوانه های توخالی می باشند که از محصولات تصفیه آب و فاضلاب بوده و به منظور جداسازی ذرات معلق…
فیلتر کربنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کربنی که با نام های دیگری همچون فیلتر کربن اکتیو نیز شناخته شده می باشد، شیوه ای ساده و ارزان قیمت برای…
فیلتر شنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر شنی sand filter از تجهیزات ارزان با ساختاری ساده بری از بین بردن ذرات معلق در آب می باشد که در طراحی…
سختی گیر رزینی
مشاوره
طراحی
تولید
سختی گیر رزینی کاربردی ترین و رایج ترین نوع دستگاه های کاهش دهنده سختی آب می باشد که در انواع مختلف اتوماتیک و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست