راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا USBF

راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا (USBF)

راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا USBF از جمله روش های تصفیه فاضلاب بر پایه تصفیه بیولوژیکی می باشد که مجموعه ای از باکتری های هوازی و بی هوازی را استفاده نموده است. این روش با ساختاری بسیار ساده و مخزن منشوری شکل، بستر بی هوازی و هوازی و لجن، نیتیرفیکاسیون، دينيتريفيكاسيون و حذف نیتروژن و فسفر و سایر آلاینده ها را انجام می دهد. فرآب تدبیر تصفیه؛ تولیدکننده محصولات تصفیه فاضلاب در ادامه جزئیات کاملی از این روش را به همراه مزایا و نحوه تصفیه ارائه خواهد داد.

راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا چیست؟

حذف نیترات، فسفر و سایر مواد آلی موجود در پساب های صنعتی و بهداشتی یکی از بزرگترین نگرانی ها در عملیات تصفیه به شمار می رود. انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب با ویژگی های مختلف طراحی و پیاده سازی شده اند که قادر به حذف بخشی از مواد آلاینده می باشند. تصفیه بیولوژیکی از جمله روش های بسیار مناسب برای تجزیه مواد آلی به کمک باکتری های هوازی و بی هوازی بوده و در فرآیندهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند. راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا از جمله روش هایی می باشد که پایه و اساس آن تصفیه بیولوژیکی هوازی و بی هوازی است.

در راکتورهای USBF  (Upflow sludge blanket filtration) لایه های بی هوازی و هوازی در نظر گرفته شده و هر یک بخشی از فرآیند تصفیه و نیتیرفیکاسیون، دينيتريفيكاسيون را انجام می دهند. در حالت کلی و به صورت خلاصه ساختار این راکتورها از یک لایه بی هوازی در پایین ترین قسمت پکیج و مخزن تصفیه تشکیل است. پساب ها پس از ورود به این بخش، نیترات خود را تا حد مطلوبی از دست داده و وارد بخش زلال سازی میشوند. واحد زلال سازی به صورت قیفی شکل طراحی شده و جریان از پایین رو به بالا همراه با باکتری ها حرکت نموده و به دلیل کاهش سرعت، لایه ای از لجن تولید شده با باکتری ها در قسمت بالایی آن ایجاد میشود. پساب ها پس از تصفیه از مخزن زلال سازی خارج و به بیرون از مخزن هدایت میشوند.

تصفیه فاضلاب با USBF

در صورت پیاده سازی و اجرای صحیح USBF در شرایط ایده آل محیطی، شاخص های کیفی پساب های خروجی تا حد زیادی بهبود پیدا می کنند. به عنوان مثال، BOD و TSS در فاضلاب خروجی از مخزن کمتر از 5 میلی گرم بر لیتر است. نیتریفیکاسیون و دینیتریفیکاسیون نیز به ترتیب کمتر از 0.5 و 1.5 خواهد بود.

تصفیه فاضلاب با راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا

با توجه به ساختاری که برای رآکتور USBF ارائه شد، روند تصفیه به صورت زیر می باشد:

 • فاضلاب از قسمت انتهایی مخزن وارد بخش بی هوازی میشود.
 • در قسمت بی هوازی، اختلاط پساب ها با لجن فعال های برگشتی انجام شده و بخشی از مواد آلی از قبیل فسفر و نیترات ها در این مرحله تجزیه میشوند.
 • سپس فاضلاب به همراه بخشی از لجن ها وارد مخزن زلال سازی شده و ابتدا با سرعت نسبتا زیاد به بالا هدایت میشوند.
 • سرعت جریان به مرور کاهش یافته و در قسمت بالایی مخزن، لجن ها ساکن مانده و لایه ایجاد شده مواد آلی پساب ها را تجزیه و مصرف می کنند.
 • پساب های عبوری از لایه کیک لجن با درجه کیفی بالا به بیرون از مخزن و راکتور USBF هدایت میشوند.
 • بخشی از کیک لجن به عنوان لجن فعال برگشتی به انتهای مخزن و واحد بی هوازی انتقال پیدا می کند.

ساختار راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا USBF

علاوه بر مخزن با بدنه فلزی که تمام اجزای داخلی از قبیل، لوله های انتقال پساب و پمپ و غیره قرار گرفته اند، زلال ساز نیز در ون آن در نظر گرفته میشود. ساختار این زلال سازها به صورت قیفی و منشوری طراحی میشود تا سرعت حرکت پساب ها پس از عبور به مرور کاهش پیدا نموده و شرایط برای تشکیل لایه لجن فعال بهتر فراهم شود.

واحد بی هوازی در راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا به منظور بهبود عملیات نیتریفیکاسیون و دی نیتریفیکاسیون و همچنین کاهش فسفر و نیترات و مواد آلی بر پایه کربن در نظر گرفته میشود. این بخش در پایین ترین نقطه از راکتور در نظر گرفته شده و شرایط برای برگشت لجن فعال در آن فراهم میشود.

به منظور دریافت بهترین کارایی لازم است به فاکتورهای مختلفی در طراحی ساختار راکتور USBF توجه شود. به عنوان مثال، زمان ماند هیدرولیکی در واحد هوادهی حدود 6 تا 50 ساعت با توجه به نوع پساب ها و دما و میزان مواد آلاینده درون آنها تعیین می گردد. در قسمت بی هوازی نیز این زمان حدود 1 تا 2 ساعت در نظر گرفته میشود که شرایط را برای حذف مواد آلی بر پایه کربن فراهم می کند. در شرایطی که فسفر در پساب ها زیاد بوده و نیاز به دینیتریفیکاسیون نیز وجود داشته باشد، این زمان در محدوده 2 تا 8 ساعت تعیین می گردد. علاوه براین، به فاکتورهای دیگری از قبیل موارد زیر باید در طراحی ساختار راکتورهای USBF توجه شود:

 • میزان اکسیژن محلول DO
 • PH و میزان اسیدی یا قلیایی بودن پساب ها
 • MLVSS
 • زمان ماند لجن
 • بارگذاری هیدرولیکی

مزایای تصفیه با فرآیند USBF

با توجه به روند تصفیه و ساختار در نظر گرفته شده برای این فرآیند، مزایای زیادی را می توان از آن دریافت کرد که عبارتند از:

 • تصفیه بدون صدا و بو
 • راندمان بالا در کاهش BOD، TSS و سایر شاخص های کیفی
 • تولید لجن کم
 • پیاده سازی در مدت زمان کوتاه با تجهیزات کم
 • استفاده از انرژی کم در فرآیند تصفیه
 • پیاده سازی و اجرا در فضای کم و مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی
 • انعطاف پذیری بالا در برابر شوک هیدرولیکی و آلی

طراحی و پیاده سازی راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا

پیاده سازی و اجرای راکتورهای USBF علیرغم ساختار ساده و بدور از پیچیدگی، نیاز به رعایت استانداردها و در نظر گرفتن پارامترهای متعددی دارد. به همین دلیل اجرای این روش ها نیاز به تخصص و مهارت بالایی خواهد داشت. فرآب تدبیر با تلفیق علم و تجربه و مهارت مجموعه از مهندسین و متخصصین این حوزه آماده طراحی و پیاده سازی راکتور فیلتراسیون با کیک لجن و جریان رو به بالا به صورت کاملا سفارشی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ثبت سفارش می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست