لجن فعال با مدیای ثابت (IFAS)

لجن فعال با مدیای ثابت (IFAS)

لجن فعال با مدیای ثابت (Integrated Fixes Film Activated Sludge) که به اختصار با IFAS نمایش داده میشود، از جمله روش های بیولوژیکی برای افزایش شاخص های کیفی فاضلاب بهداشتی به شمار می رود. در این روش تلفیقی از فرآیند رشد چسبیده و لجن فعال به کار گرفته شده و به همین دلیل کارایی و راندمان بالایی را از آن می توان بدست آورد. فرآب تدبیر؛ تولیدکننده محصولات تصفیه فاضلاب در ادامه ویژگی های تصفیه پساب های بهداشتی با IFAS، مزایا و کاربرد، نحوه عملکرد و انواع مدیای مورد استفاده در آن را بررسی خواهد نمود.

لجن فعال با مدیای ثابت IFAS چیست؟

استفاده از روش های تصفیه بیولوژیکی در انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی کاربرد گسترده ای دارد و در هر یک فرآیندهای مختلفی پیاده سازی میشوند. لجن فعال با مدیای ثابت به روشی گفته میشود که در آن بستر مناسب برای رشد میکروارگانیسم ها و تشیکل بیوفیلم بر روی مدیا فراهم شده است. در واقع در روش IFAS مدیاهای اسفنجی و پلاستیکی برای رشد و تکثیر باکتری های هوازی در نظر گرفته شده و به دلیل اینکه چگالی آنها کمتر از آب می باشد، روی سطح آن شناور میشوند.

در تمام روش های بیولوژیکی برای تصفیه هر چه بستر توده زیستی بزرگتر باشد، به همان اندازه باکتری های بیشتری در آن وجود داشته و مواد آلاینده بیشتری را تجزیه خواهند نمود. در فرآیند لجن فعال با مدیای ثابت برخلاف سایر روش های تصفیه توده زیستی روی مدیا ثابت بوده و به سرعت رشد پیدا نموده و توده های معلق در پساب ها نیز کاهش پیدا می کند.

تصفیه فاضلاب با IFAS

ساختار لجن فعال با مدیای ثابت

به منظور پیاده سازی این روش و حذف آلاینده های مختلف از آن، ساختاری به شرح زیر برای IFAS در نظر گرفته میشود:

پیش تصفیه

در این مرحله مانند سایر فرآیندهای تصفیه فاضلاب، ذرات جامد در اندازه های بزرگ که در سطح پساب ها معلق می باشند توسط آشغالگیرها جمع آوری میشوند. این مرحله به منظور تسریع روند تصفیه و افزایش راندمان آنها در تصفیه و همچنین جلوگیری از آسیب وارد شدن به تجهیزات و تاسیسات می باشد. این مرحله تاثیری بر روی میزان مواد آلی و فلزات موجود در فاضلاب نداشته و به عنوان پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی در نظر گرفته میشود.

مخزن هوادهی IFAS

مدیا و بیوفیلم های موجود بر روی آن به بستری برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها تبدیل میشوند. در این مرحله هوادهی و اختلاط با کمک تجهیزات مختلف انجام شده و شرایط برای تکثیر باکتری های هوازی فراهم می گردد. هر چه هوادهی در این مرحله بهتر انجام شود، باکتری ها مواد آلی بیشتری را تغذیه نموده و به مرور تکثیر میشوند. مدیاهای مورد استفاده در این مرحله اسفنجی و پلاستیکی بوده و روی سطح آب شناور شده و به همین دلیل می توان مزایای روش های رشد چسبیده و لجن فعال را به طور همزمان در این روش بدست آورد.

زلال سازی فاضلاب

توده زیستی معلق در پساب ها به مرور در حوضچه زلال سازی ته نشین شده و بخش از آن به عنوان لجن برگشتی به واحد هوادهی منتقل میشود. برگشت این لجن ها به واحدهوادهی باعث میشود تا اندازه توده زیستی در این مرحله افزایش پیدا نموده و تغذیه و تجزیه مواد آلی با رشد بیشتری انجام شوند. علاوه براین، زمان ماند لجن افزایش پیدا نموده و راندمان روند تصفیه تا حد زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

انواع مدیا در IFAS

با توجه به اینکه در روند تصفیه از مدیای ثابت استفاده میشود یا مدیای پراکنده، نوع مدیا متفاوت خواهد بود. در نوع ثابت، به منظور شناورسازی مدیاها چگالی آنها باید کمتر از آب در نظر گرفته شود. به همین دلیل از مواد اسفنجی و پلاستیکی با چگالی 0.95 تا 0.98 گرم برای این منظور می توان استفاده نمود.

در نوع مدیای پراکنده نیز گزینه های متعددی از قبیل مدیا قالبی شبکه ای، نخی، ورق های پی وی سی و اسفنج و پلی پروپلین می توان استفاده کرد. با توجه به شرایط محیط و نوع پساب ها می توان مدیای مناسب را انتخاب نمود.

عوامل موثر بر راندمان IFAS

راندمان مدیاها و توده زیستی در حذف مواد آلی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • هر چه فرآیند پیش تصفیه بهتر و با راندمان بالاتری انجام شود، گام های بعدی تصفیه IFAS سریع تر و با کیفیت بهتر انجام خواهد شد.
 • حجم توده زیستی تشکیل شده بر روی بیوفیلم با میزان هوادهی ارتباط مستقیم دارد. هر اندازه این لایه حجیم تر باشد، هوادهی بیشتری برای رشد باکتری ها نیاز بوده و هزینه ها نیز افزایش پیدا خواهند نمود.
 • اندازه مخزن و بستر هوادهی باید با دقت انتخاب شود. در شرایطی که مدیاها پراکنده می باشند، مخزن باید به اندازه کافی فضا برای تحرک آنها داشته باشد.

مزایای تصفیه فاضلاب بهداشتی با IFAS

استفاده از مدیا ثابت در این روش مزایای متعددی را به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 1. افزایش زمان ماند لجن
 2. کاهش میزان لجن تولیدی نسبت به سایر روش ها
 3. راندمان بالا در تصفیه فاضلاب های بهداشتی
 4. سرعت و راندمان بالا در نیترات زدایی
 5. کاهش اندازه مخزن هوادهی و صرفه جویی در هزینه های راه اندازی تصفیه خانه
 6. مقاومت بسیار بالای روش IFAS در برابر شوک های هیدورلیکی و آلی
 7. قابلیت حذف ازت در مراحل تصفیه بدون نیاز به تجهیزات و مواد شیمیایی جانبی
 8. طراحی آسان در کمترین زمان
 9. توسعه آسان بدون نیاز به ایجاد تغییر در ساختار مخزن هوادهی

معایب سیستم لجن فعال با مدیای ثابت

 1. نیاز به خرید مدیا
 2. آشغال‌گیری و دانه­گیری بهتر به‌منظور جلوگیری از گرفتگی مدیاها
 3. نیاز به انرژی بالا (به‌عنوان‌مثال برای هوادهی)
 4. هزینه‌های ساخت‌وساز و عملیات بالا

کاربرد IFAS

با توجه به مزایای متعددی که این روش به همراه دارد، در محیط های مختلفی می توان از آنها استفاده نمود. به عنوان مثال از جمله موارد کاربرد لجن فعال با مدیای ثابت می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • قابل استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب بهداشتی به دلیل نیاز به فضای کم راه اندازی
 • پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی و واحدهای درمانی
 • حذف ازت از تصفیه خانه های مجاور دریا و رودخانه ها
 • نکات مهم در طراحی لجن فعال با مدیای ثابت

طراحی و پیاده سازی فرآیند لجن فعال با مدیای ثابت

به دلیل فاکتورهای متعددی که بر روند تصفیه در این روش تاثیرگذار است، پیاده سازی آن نیاز به رعایت استانداردها و انجام محاسبات دقیق خواهد داشت. فرآب تدبیر از جمله تیم های با سابقه در این زمینه می باشد که طراحی و پیاده سازی این روش ها را در حوضچه های تصفیه در شرایط آب و هوایی با دبی پساب های مختلف ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره قبل از طراحی و اجرا می توانید با کارشناسان فرآب تدبیر تماس بگیرید.

 

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست