پکیج تصفیه فاضلاب دارویی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی به دلیل مقدار بسیار زیاد مواد شیمیایی و هورمونی و انواع حلال ها و غیره که به شدت خطرناک می باشند، دارای اهمیت زیادی بوده و استفاده از آنها در این کارخانجات ضروری است. با توجه به اینکه مواد آلاینده موجود در این پساب ها تنها با یک روش خاص قابل حذف نمی باشند، به همین دلیل لازم است شیوه های مختلف تصفیه با تجهیزات گوناگون در این پکیج ها به کار گرفته شوند. فرآب تدبیر تصفیه، تولیدکننده محصولات تصفیه فاضلاب در ادامه هر آنچه که لازم است درباره این پکیج ها بدانید از قبیل روش های تصفیه، اجزای موجود در آنها و قیمت و موارد مهم در طراحی، تولید و ساخت آنها اشاره خواهد داشت.

فاضلاب صنایع دارویی چیست؟

حضور باقی مانده های دارویی در فاضلابهای صنعتی و محیط زیست توجه مجامع علمی را به خود جلب کرده است.سالانه به میزان صدها تن از داروها استفاده میگردد که این داروها از طریق دفع داروی فعال و یا متابولیت آن توسط افراد بیمار وارد فاضلاب ها میگردد. نکته بسیار مهم دیگر در مورد آلودگی های دارویی ایجاد ترکیبات جدید در طبیعت و تشکل مولکولهای سنگینتر و غیر قابل حذف میباشد.این امر اهمیت تصفیه فاضلابهای دارویی را دو چندان میکند.حذف این باقی مانده های دارویی از فاضلاب طی روشهای متعارف تصفیه به طور کامل انجام نمیگیرد.حذف کامل این آلودگی ها توسط فن آوری های جدید مانند ازناسیون، اکسیداسیون فتوکاتالیستی و … قابل انجام میباشد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

فاضلاب صنایع دارویی حاوی چیست؟

برای شناخت فاضلابهای دارویی و ترکیبات آنها ابتدا انواع فرایندهای تولید دارو را بررسی میکنیم.این فرایندها شامل چهار دسته فرمانتاسیون،استخراج طبیعی،سنتز شیمیایی، فرمولاسیون و اختلاط میباشد.

در فرایند فرمانتاسیون در مرحله بازیافت محصول دارویی بسته به نوع بازیافت انتخابی ممکن است قسمتی از حلال هایی مانند متانول، ایزو پروپانول و اتانول وارد فاضلاب شود.ممکن است ترکیبات فلزاتی همچون روی و مس هم وارد فاضلاب شود.

در فرایند استخراج طبیعی از حلالهای متفاوتی استفاده میگردد که باعث آلودگی میشوند مانند متیلن کلراید، تولوئن، کلروفرم.

 در فرایند سنتز شیمیایی از حلالهایی نظیر بنزن، کلرو بنزن و تولوئن استفاده می شود و فاضلاب حاصل از این فرایند BOD، COD، TSS بالایی دارد و به دلیل سمیت و از بین بردن بیومس به صورت مستقیم قابلیت تصفیه با روشهای بیولوژیک را ندارد و باید ابتدا از طریق تصفیه شیمیایی غلظت و سمیت این فاضلاب را کاهش داد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

همان طور که اشاره شد، مواد آلاینده موجود در این پساب ها تنوع بسیار زیادی داشته و با توجه به نوع داروهای تولید شده نیز تفاوت هایی در فاضلاب های هر کارخانه وجود دارد. علاوه براین، نوع مواد شیمیایی و آلی و غیر آلی موجود در فاضلاب صنایع دارویی به گونه ایست که لازم است با روش های مختلف و متناسب با همان شرایط و پساب ها حذف شوند. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی که زیرمجموعه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد، روش های مختلف شیمیایی و بیولوژیکی و الکتروشیمیایی را در کنار هم پیاده سازی نموده و فرایند تصفیه را با راندمان بالا انجام می دهند.

از مهم ترین ویژگی های این پکیج ها می توان به راندمان بسیار بالا در حذف آلاینده ها و همچنین قابلیت نصب آسان و سریع بدون نیاز به آماده سازی زیر ساخت می باشد. علاوه براین، این پکیج ها به گونه ای طراحی شده اند که امکان نفوذ بو و گازهای مختلف از آنها وجود نداشته و مشکلات تنفسی برای محیط اطراف ایجاد نخواهند نمود.

روش های تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

خطرات بسیار زیادی که پساب های تولید شده در این گام کارخانجات تولید دارو به همراه دارند باعث شده است تا سازمان حفاظت از محیط زیست در تمام دنیا از ورود مستقیم این پساب ها به طبیعت جلوگیری نماید. با ورود این پساب ها به درون پکیج های تصفیه مراحل مختلف تصفیه بر روی آنها انجام شده و در نهایت خروجی با کیفیت مطلوب تخلیه می گردد. از مهم ترین و اصلی ترین مراحل برای تصفیه پساب های صنایع دارویی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تصفیه فیزیکی فاضلاب صنایع داروسازی

مانند سایر انواع پکیج تصفیه فاضلاب، در تصفیه پساب های داروسازی نیز اولین گام تصفیه فیزیکی می باشد. در این مرحله که تاثیری بر کاهش مواد آلی و غیر آلی و شیمیایی ندارد، ذرات بزرگ و معلق در فاضلاب جمع آوری میشوند. به دلیل دلیل عدم تاثیر مستقیم این گام بر بهبود شاخص های کیفی فاضلاب، تصفیه فیزیکی در اغلب مواقع به عنوان پیش تصفیه در نظر گرفته میشود.

تصفیه بیولوژیکی فا ضلاب صنایع دارویی

بسیاری از مواد آلی موجود در فاضلاب های صنعتی با کمک میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی قابل تجزیه می باشند. به همین دلیل در اغلب روش های تصفیه از روش های بیولوژیکی استفاده شده و نتایج بسیار خوبی دریافت میشود. مواد آلاینده موجود در صنایع داروسازی نیز برخی با روش های هوازی و مابقی با روش های بی هوازی قابل حذف می باشند. به همین دلیل به کمک تجهیزات مختلف از جمله سیستم های هوادهی شرایط برای رشد میکروارگانیسم ها و بهبود فرایند تجزیه آماده میشود. مابقی مواد باقی مانده با سایر روش ها از قبیل UASB و MBR و سایر روش های بی هوازی قابل حذف می باشند.

با پیاده سازی این گام های تصفیه نیاز به راه اندازی حوضچه های سیمانی و بتنی برای فراهم ساختن شرایط تصفیه بیولوژیکی وجود ندارد و تا حد زیادی منجر به کاهش هزینه های اقتصادی خواهد شد.

تصفیه شیمیایی پساب های دارویی

مقدار بسیار زیادی از مواد آلاینده موجود در صنایع دارویی به صورت ذرات معلق با اندازه های کوچک در پساب ها وجود دارند. برای جمع آوری این ذرات می توان از انواع مواد منعقد کننده و لخته سازها استفاده نمود. پس از ورود مواد منعقد کننده که پلیمری می باشند، ذرات معلق به هم چسبیده شده و روی سطح پساب ها شناور میشوند. سپس با کمک تجهیزات مختلف این مواد لخته شده از روی سطح جمع آوری و تخلیه میشوند. برخی از مواد منعقد شده نیز به دلیل وزن سنگین در کف مخزن انباشته و ته نشین خواهند شده و به صورت لجن تخلیه میشوند.

تصفیه الکتروشیمیایی صنایع داروسازی

از دیگر گام هایی که در پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع دارویی پیاده سازی میشود، روش های الکتروشیمیایی می باشد. در این روش ها از الکترودها و انرژی الکتریکی برای جداسازی یون های مختلف موجود در فاضلاب استفاده میشود.

تصفیه پیشرفته فاضلاب با اکسیداسیون

در سالهای اخیر روش های متعددی برای کاهش مواد آلاینده و بهبود شاخص کیفی در صنایع داروسازی معرفی شده است که هر یک دارای نقاط مثبت و منفی می باشند. در نهایت می توان گفت برای تصفیه این پساب ها لازم است مجموعه ای از بهترین روش ها در کنار هم اجرا شوند که از جمله آنها می توان به اکسیداسیون اشاره نمود. در این روش ها در اغلب مواقع از اشعه فرابنفش و ازن زنی کاتالیستی استفاده میشود.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

مهم ترین و اصلی ترین دلایل برای استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع داروسازی عبارتند از:

  • راندمان بالا در کاهش مواد آلاینده موجود در پساب ها
  • تصفیه بدون انتشار بو و گازهای خطرناک و مضر برای دستگاه تنفسی
  • نصب و راه اندازی آسان و سریع بدون نیاز به ساخت و ساز و آماده سازی زیر ساخت
  • طراحی سفارشی و پیاده سازی روش های تصفیه بر اساس نوع مواد آلاینده و شاخص های کیفی
  • عدم نیاز به تخصص و مهارت در روند تصفیه و انجام تمام مراحل به صورت خودکار
  • استفاده از مخزن با بدنه فلزی بسیار مقاوم در برابر مواد خورنده، ضربه و فشار و شرایط محیطی
  • عملکرد روان و بدون صدا در محیط های روباز و سرپوشیده

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

قیمت این پکیج ها بر اساس جنس بدنه و میزان ضخامت در نظر گرفته شده برای آن تعیین می گردد. علاوه براین، ظرفیت مخزن، نوع تجهیزات استفاده شده در پکیج و روش های تصفیه پیاده سازی شده در آن، برند قطعات داخلی از دیگر مواردی هستند که می توانند بر قیمت پکیج تصفیه پساب صنایع داروسازی تاثیرگذار باشند.

طراحی، تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

با توجه به مطالب ذکر شده تصفیه فاضلاب صنایع دارویی دارای پیچیدگی هایی میباشد که اگر طراح تصفیه خانه به آنها اشراف نداشته باشد باعث تحمیل هزینه های مضاعفی به کارفرما خواهد شد. فراب تدبیر تصفیه از جمله تیم های تولید کننده این پکیج ها می باشد که روند طراحی، تولید و ساخت را بر اساس مطالعات انجام شده و بررسی های صورت گرفته بر روی نوع پساب ها انجام می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

 

تجهیزات تصفیه فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

سپتیک تانک
مشاوره
طراحی
تولید
سپتیک تانک (septic tank) مخازن بتنی، آجری یا فایبرگلاس می باشد که برای ذخیره سازی موقت پساب ها در مناطق و ساختمان هایی…
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی با توجه به اینکه ذرات و مواد آلاینده موجود در این پساب ها یک تهدید بزرگ و خطرناک برای…
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل…
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز در این واحدها می باشد که باعث میشود مصرف آب در آنها…
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی از ضروری ترین تجهیزات و محصولات تصفیه فاضلاب در واحدهای صنعتی به شمار می رود که استفاده از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست