پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی از زیرمجموعه های بسیار کاربردی تجهیزات تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی می باشد که پساب های خانگی را تصفیه می کند. با توجه به نوع مواد آلاینده موجود در پساب های خانگی، در این تجهیزات بیشترین تاکید بر روی روش های بیولوژیکی از قبیل mbr و sbr می باشد. فرآب تدبیر تصفیه در ادامه به معرفی کامل این محصول پرداخته و قیمت و موارد مهم در طراحی، تولید و ساخت انواع پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی را شرح خواهد داد.

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی چیست؟

امروزه مساله بحران آب به یکی از بزرگترین معضلات در اغلب کشورهای دنیا و مخصوصا ایران تبدیل شده است. به همین دلیل استفاده مجدد از پساب ها پس از تصفیه در بخش های مختلف از قبیل کشاورزی و باغداری و حتی صنعت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به اینکه بخش زیادی از منابع آبی در واحدهای مسکونی مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان فاضلاب خانگی به طبیعت وارد میشوند، به همین دلیل می توان با تصفیه و افزایش کیفیت آنها را مجدد به چرخه طبیعت برگرداند. پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی به مخازن نسبتا کوچکی گفته میشود که در بیرون از ساختمان و در داخل یا بیرون زمین نصب شده و فرآیند تصفیه را انجام می دهند.

شاید این سوال بوجود آید که تصفیه خانه های بزرگ که فاضلاب شهری به آن متصل است نیز همین اقدامات را انجام می دهند و نیاز به این پکیج ها نمی باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از مجتمع های مسکونی در شهرک های نوپا امکان اتصال به شبکه فاضلاب شهری را نداشته و به همین دلیل لازم است فرآیند تصفیه در محل انجام شود.

پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی که زیرمجموعه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد، تمام آنچه در تصفیه خانه های بزرگ انجام میشود را در مقیاس کوچک و با کیفیت بالا انجام داده و شرایط را برای بهبود کیفیت پساب ها قبل از ورود مجدد به طبیعت فراهم می کنند. خروجی این پکیج ها گزینه ای بسیار کاربردی برای آبیاری فضای سبز و باغداری و کشاورزی و حتی شستشوی سطوح و کارواش می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب خانگی

ویژگی های فاضلاب مجتمع های مسکونی

بر اساس مطالعات انجام شده، در شهرهای بزرگ در طول شبانه روز هر فرد متوسط 120 تا 200 لیتر آب مصرف می کند که این رقم در شهرهای کوچک به 175 لیتر میرسد. اگر بخواهیم نوع مصرف آب را تفکیک کنیم لازم است بدانید که حدود 25 تا 50 لیتر در حمام، 10 تا 20 لیتر برای شستشوی لباس، 5 تا 15 لیتر برای شستشوی ظروف، 20 تا 30 لیتر در توالت و سرویس بهداشتی و 2 تا 3 لیتر توسط کولر و حدود 3 تا 5 لیتر به صورت متفرقه مورد استفاده قرار میگیرند. با توجه به اینکه بیشترین آب مصرفی در حمام می باشد به همین دلیل مواد شوینده و صابونی به مقدار زیاد در این پساب ها وجود دارند.

بر اساس شاخص های سنجش کیفیت پساب های خانگی، با انجام روش های بیولوژیکی می توان تا حد بسیار زیادی مواد آلاینده موجود در فاضلاب  را کاهش داد. به عنوان استانداردهای ارائه شده برای این پساب ها، لازم است پس از تصفیه هر یک از شاخص ها از قبیل TDS، BOD، COD، TSS و سولفات و غیره در حد مطلوبی قرار داشته باشند. به عنوان مثال، شاخص BOD اگر 400 باشد نشان دهنده حجم بسیار بالای آلاینده ها در پساب بوده و روش های متعددی بیولوژیکی برای مهار آن لازم است. در مقابل، بهتر است پس از تصفیه این شاخص به کمتر از 110 برسد.

روش های تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

با توجه به نوع مواد دآلاینده موجود در فاضلاب های خانگی و مقدار بسیار کم مواد شیمیایی خطرناک در آنها، با انجام فرایندهای فیزیکی و بیولوژیکی می توان کیفیت آنها را در سطح مطلوبی قرار داد. بر همین اساس می توان از روش های زیر در پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی استفاده نمود:

 • تصفیه فیزیکی: جمع آوری ذرات معلق جامد با اندازه های بزرگ و فیلتراسیون که تاثیری بر تغییر در شاخص های کیفی پساب ایجاد نمی کند. تنها مزیت این گام فراهم کردن شرایط بهتر برای تصفیه در گام های بعد بوده و از آسیب وارد شدن و مسدود شدن سایر تجهیزات جلوگیری خواهد شد.
 • تصفیه بیولوژیکی: با توجه به BOD بالا در پساب های خانگی، تاکید زیادی بر استفاده از روش های بیولوژیکی هوازی و بی هوازی برای کاهش آن میشود. روش های انتخاب شده برای تصفیه با توجه به نوع آلاینده ها تعیین می گردد و از رایج ترین آنها می توان به IFAS، MBBR، RBC، SBR و MBR اشاره نمود.
 • تصفیه شیمیایی: این مرحله از کار به صورت جزئی صورت گرفته میشود و به اندازه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تاکید بر آن وجود ندارد. در این مرحله ذرات معلق کلوئیدی به کمک مواد منعقد کننده جمع آوری شده و از کلر و سایر مواد ضدعفونی کننده استفاده میشود.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

همان طور که اشاره شد، این پکیج ها زیر مجموعه و نمونه کوچکی از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی هستند و اجزای داخلی آنها مشابه هم می باشد. مخزن با بدنه فلزی یا فایبرگلس با پوشش اپوکسی از اصلی ترین اجزا درون این پکیج ها بوده و اندازه و ابعاد آن با توجه به میزان پساب ورودی تعیین می گردد. از دیگر اجزای موجود در این پکیج ها می توان به آشغالگیرهای مورد نیاز برای تصفیه فیزیکی، سیستم های هوادهی و پمپ های هوا برای تصفیه بیولوژیکی، شیرهای ورودی و خروجی، لوله و تابلوی برق اشاره نمود.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب خانگی

از مهم ترین مزایای این پکیج ها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • نصب و راه اندازی آسان
 • عملکرد بدون صدا و بدون مزاحمت برای واحدهای مسکونی
 • عدم انتشار بو در محیط اطراف به دلیل رعایت استانداردها در تمام مراحل ساخت
 • عملکرد خودکار و بدون نیاز به اپراتور با تخصص بالا
 • قیمت مناسب و ارزان
 • استفاده مجدد از پساب های خانگی و کاهش مصرف آب
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • قابل حمل و نصب مجدد در مکان های متفاوت

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

مهم ترین و اصلی ترین فاکتور در تعیین قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی، اندازه مخزن و ظرفیت آن می باشد. علاوه براین، متریال و جنس مخزن و ضخامت بدنه نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی بر هزینه نهایی اجرای این پروژه داشته باشد. از دیگر موارد مهم و تاثیرگذار بر قیمت ها می توان به برند و نوع تجهیزات و قطعات داخلی ورد استفاده در پکیج اشاره نمود.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

با توجه به اینکه میزان پساب تولید شده در مجتمع های مسکونی به تعداد افراد ساکن در محل بستگی دارد، به همین دلیل این مخازن و پکیج ها باید سفارشی طراحی و تولید شوند. فرآیند طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی و خانگی، شاکل محاسبه میزان آب مصرفی و پساب های تولید شده، اندازه گیری شاخص های کیفی پساب و انتخاب روش های مناسب برای تصفیه و در نهایت ساخت با متریال با کیفیت و رعایت استانداردها می باشد. به عبارت دیگر، تمام این پکیج ها باید به صورت سفارشی و منحصر به فرد و متناسب با شرایط محیط نصب انجام شود. فرآب تدبیر از جمله تولید کنندگان این پکیج ها بوده و با رعایت استانداردها محصولاتی کاملا سفارشی را با کیفیت تضمین شده ارائه می دهد.

تجهیزات تصفیه فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

سپتیک تانک
مشاوره
طراحی
تولید
سپتیک تانک (septic tank) مخازن بتنی، آجری یا فایبرگلاس می باشد که برای ذخیره سازی موقت پساب ها در مناطق و ساختمان هایی…
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی با توجه به اینکه ذرات و مواد آلاینده موجود در این پساب ها یک تهدید بزرگ و خطرناک برای…
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل…
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز در این واحدها می باشد که باعث میشود مصرف آب در آنها…
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی از ضروری ترین تجهیزات و محصولات تصفیه فاضلاب در واحدهای صنعتی به شمار می رود که استفاده از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست