پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی به دلیل مصرف آب بسیار زیاد در این صنعت، وجود مقدار زیاد مواد آلاینده و مضر برای طبیعت در پساب ها و همچنین کمبود منابع آبی در کشور اهمیت بالایی دارد. این پکیج ها بر اساس شرایط محیط و نوع مواد آلاینده در گروه های مختلفی تقسیم شده و حتی روند تصفیه بدون پکیج و در قالب حوضچه های سیمانی نیز قابل اجرا می باشند. فرآب تدبیر تصفیه؛ تولید کننده محصولات تصفیه فاضلاب در ادامه به معرفی ویژگی های این پکیج ها و قیمت و موارد مهم در طراحی، ساخت و تولید آنها خواهد پرداخت.

ویژگی های فاضلاب صنایع لبنی

صنایع لبنی در کشور را به گروه های مختلفی می توان تقسیم نمود که عبارتند از:

  1. کارخانجاتی که فقط شیر پاستوریزه خام، ماست و دوغ تولید می کند این نوع کارخانه جات در حد متوسط و کوچک بوده و معمولاً ظرفیت تولید آنها در حدود ۲۰ الی ۲۰۰ تن در روز می باشد.
  2. کارخانجاتی که به طور عمده فقط پنیر تولید می کنند .
  3. کارخانجاتی که فرآورده‌های خواص لبنی نظیر پنیر پیتزا بستنی و غیره تولید می کند.
  4. کارخانجاتی که طیف وسیعی از محصولات لبنی را تولید می کنند

این کارخانجات با داشتن واحدهای تولیدی مختلف شیر را به عنوان ماده اولیه دریافت نموده و طیف وسیعی از محصولات را تولید می کند به این ترتیب همانگونه که مشخص می گردد بار آلودگی این صنایع بسیار متنوع بوده و کارخانجات مختلف با توجه به نوع تولید، میزان تولید و حتی موقعیت محلی خود فاضلاب و پساب های صنعتی با مشخصات متفاوتی را ایجاد می کنند با توجه به غلظت بالای آلودگی فاضلاب های لبنی معمولاً ترکیبی از روش های فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی برای تصفیه این فاضلاب ها به کار می رود معمولاً از فرآیندهای چند مرحله برای رسیدن به استاندارد خروجی استفاده می شود.

در فاضلاب صنایع لبنی نیتروژن به شکلهای مختلف نیتروژن آلی( پروتئین، اوره ،اسید نوکلیک) و به صورت یون مانند آمونیاک نیترات و نیتریت وجود دارد که پروتئین بیشترین سهم را دارد و کازئین پروتئین اصلی شیر و دیگر محصولات لبنی میباشد و تجزیه آن به سرعت انجام می گیرد لاکتوز کربوهیدرات اصلی در فاضلاب لبنی است و به آسانی در دسترس باکتری بی هوازی قرار می گیرد. تری گلیسیریدها بیشترین میزان ترکیبات چربی شیر را شامل شده و از اسیدهای چرب و گلیسرول تشکیل یافته‌اند ترکیبات بازدارنده هستند و تجزیه چربی ها به علت جذب پایین آنها مشکل است. جامدات معلق در فاضلاب لبنی از شیر لخته شده و پنیر دلمه شده و ترکیبات طعم دار حاصل می شود حضور غلظت بالایی از سدیم به دلیل استفاده از پاک کننده های قلیایی در کارخانه های لبنی می باشد.

به طور کلی فاضلاب لبنی از نظر ph در محدوده خنثی می باشد اما فاضلاب بستنی اندکی اسیدی است و در فاضلاب آب پنیر این مقدار به چهار و نیم کاهش می یابد غلظت سی او دی در صنایع لبنی بین ۲ تا ۶ گرم در لیتر تغییر میکند در حالی که این مقدار در فاضلاب فرآوری شیر به ۱۰ گرم در نیز افزایش می یابد و بیشترین مقدار برای فاضلاب آب پنیر تا حدود ۷۰ گرم در نیز گزارش شده است. با توجه به این که اجزای آلی فاضلاب در فرآیند لبنی به شدت تجزیه پذیرهستند و باکتریهای اجزای آلی فاضلاب را تجزیه می‌کنند و در صورت عدم تصفیه این فاضلاب مخاطرات زیست محیطی فراوانی به وجود خواهد آمد.این امر اهمیت تصفیه فاضلاب صنایع لبنی را دو چندان میکند.

انواع فاضلاب صنایع لبنی

به طور کلی منابع تولید فاضلاب کارخانه لبنی را می توان به سه بخش تقسیم کرد

  • – فاضلاب غیر آلوده ناشی از دستگاه های خنک کننده: این فاضلاب که در واحدهای پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون کارخانه وواحد شیر خشک به چشم می خورد عاری از آلودگی بارآلی می باشد و حدود نیم درصد از کل فاضلاب کارخانه را تشکیل می دهد
  • فاضلاب قسمت بهداشتی: آب مصرفی و فاضلاب سرویس های عمومی حدود ۳ و نیم درصد از کل فاضلاب تولیدی کارخانه را تشکیل می دهد.
  • فاضلاب صنعتی: تشکیل دهنده ۹۶ درصد از کل فاضلاب تولیدی و شامل آب پنیر، آب ماست، آب شست و شوی سالن ها آب شستشوی سبد ها، آب شستشوی ماشین های حمل شیر، شستشوی داخل و خارج دستگاه ها و…. می باشد این بخش قسمت اعظم فاضلاب را تولید می کند و بار آلی بالای این نوع فاضلاب از این قسمت است.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی چیست؟

با توجه به وجود مقدار زیاد چربی و ذرات معلق به صورت دلمه پنیر و غیره در این پساب ها، استفاده از چند روش با تجهیزات متعدد لازم و ضروی می باشد. علاوه براین، مواد آلاینده موجود در پساب های لبنیات به سرعت منجر به تولید بوی زننده شده و به همین دلیل تصفیه در محیط بسته بهتر است انجام شود. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی که زیرمجموعه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد، به مجموعه از تجهیزات برای تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی گفته میشود که در مخزن با بدنه فلزی قرار گرفته اند.

این پکیج ها روند تصفیه را در فضاب بسته انجام داده و به همین دلیل انتشار بوی زننده و بد در آنها بسیار کم می باشد. علاوه براین، نصب و راه اندازی آنها بسیار آسان تر از ساخت حوضچه های سیمانی برای تصفیه می باشد. علاوه براین، نگهداری و استفاده از هر یک از پکیج های تصفیه پساب های لبنیات نیاز به تخصص نداشته و اپراتور انسانی بدون مهارت می تواند فرایند تصفیه را زیر نظر داشته باشد. چون تمام اقدامات صورت گرفته در این پکیج ها به صورت خودکار انجام میشوند.

روش های تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

همان طور که اشاره شد، در پساب تولید شده در کارخانجات لبنیات حاوی مقدار بسیار زیادی چربی و تکه های پنیر معلق و ذرات کلوئیدی معلق می باشند. علاوه براین، مواد آلی و غیر آلی نیز به وفور در آنها وجود دارد. به همین دلیل از چند روش رایج برای تصفیه این فاضلاب ها استفاده میشود که عبارتند از:

پیش تصفیه فاضلاب لبنیات

در این مرحله با کمک تجهیزات مختلف عملیات جداسازی ذرات معلق و فیلتراسیون انجام میشود. با انجام این کار نه تنها از مسدود شدن دستگاه های گام های بعدی جلوگیری میشود، بلکه تاثیر زیادی بر کاهش بار آلی خواهد داشت. برای انجام این کار از آشغالگیرها و سایر تجهیزات مکانیکی استفاده میشود.

متعادل سازی فاضلاب

در گام بعد به منظور بهبود عملکرد در مراحل بعد لازم است متعادل سازی صورت گیرد. متعادل سازی در این مرحله با تجهیزات مکانیکی انجام میشود و شرایط و شاخص های کیفی و کمی فاضلاب در بخش های مختلف یکسان میشوند.

تصفیه بیولوژیکی

شاخص BOD و COD در پساب های تولید شده در پساب کارخانجات لبنیات بالا می باشد و به همین دلیل لازم است تصفیه بیولوژیکی هوازی و بی هوازی برای آنها انجام شود. در این گام از سیستم های هوادهی استفاده شده و شرایط را برای رشد میکروارگانیسم ها با تجزیه مواد آلی فراهم می کند. علاوه براین، در این مرحله از مواد منعقد کننده نیز استفاده میشود که از کاربردی ترین آنها می توان به (Al2 (SO4) 3 ، Fe(SO)4 و  FeCl3 اشاره نمود.

تصفیه شیمیایی فاضلاب لبنی

در آخرین مرحله با کمک تجهیزات چربی گیر از قبیل DAF سایر ذرات کلوئیدی باقی مانده در پساب ها جمع آوری و از پکیج تخلیه میشود. علاوه براین، در صورت وجود مواد شیمیایی مختلف در این مرحله از مواد مخصوص و مناسب برای حذف آنها استفاده میشود.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

در تعیین قیمت این پکیج ها چند عامل مهم در نظر گرفته میشود که ظرفیت و اندازه مخزن از مهم ترین آنها می باشد. علاوه براین، متریال و جنس بدنه و تجهیزات مورد استفاده درون مخزن نیز می تواند نقش بسیار مهمی در این زمینه داشته باشد. علاوه براین، در محاسبه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی روش های پیاده سازی شده برای تصفیه نیز می توانند بر نرخ نهایی پروژه تاثیر زیادی داشته باشند.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی مانند سایر تجهیزات و پکیج های تصفیه بر اساس شرایط محیط و نوع آلاینده ها انجام میشود. به همین دلیل بهترین نوع پکیج ها سفارشی ساخته شده و استانداردها و اصول ایمنی در تمام آنها مد نظر قرار گرفتع میشود. فرآب تدبیر تصفیه با تکیه بر دانش فنی و تجربیات موفق گذشته اماده ارائه خدمت به صنعت داران محترم می باشد لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید.

تجهیزات تصفیه فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

سپتیک تانک
مشاوره
طراحی
تولید
سپتیک تانک (septic tank) مخازن بتنی، آجری یا فایبرگلاس می باشد که برای ذخیره سازی موقت پساب ها در مناطق و ساختمان هایی…
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی با توجه به اینکه ذرات و مواد آلاینده موجود در این پساب ها یک تهدید بزرگ و خطرناک برای…
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل…
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز در این واحدها می باشد که باعث میشود مصرف آب در آنها…
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی
مشاوره
طراحی
تولید
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی از ضروری ترین تجهیزات و محصولات تصفیه فاضلاب در واحدهای صنعتی به شمار می رود که استفاده از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست