پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از جمله تجهیزات تصفیه فاضلاب می باشد که هدف اصلی آن کاهش حجم بسیار زیاد مواد عفونی و دارویی و اثرات اشعه رادیواکتیو تولید شده در واحدهای درمانی می باشد. برخلاف سایر پساب های صنعتی و بهداشتی، بسیاری از فاضلاب های بیمارستانی پس از تصفیه نیز به کیفیت مطلوب برای استفاده مجدد در سایر بخش ها قرار نمیگیرند. در واقع هدف از تصفیه این پساب ها کاهش خطرات آنها قبل از ورود به طبیعت می باشد تا تهدیدی برای سلامت انسان ها و سایر موجودات نباشند. فراب تدبیر تصفیه؛ تولید کننده انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستان فلزی و فایبرگلاس در ادامه به مراحل تصفیه و اجزای مختلف پکیج و قیمت و موارد مهم در طراحی و تولید و ساخت آنها اشاره خواهد داشت.

فاضلاب بیمارستانی چیست؟

در بخش های مختلف واحدهای درمانی و بیمارستانی مواد آلاینده از قبیل خون و ترشحات عفونی، اجزای باقی مانده در حین عمل جراحی، مواد دارویی، اشعه رادیواکتیو مواد شوینده و ضدعفونی کننده وارد فاضلاب میشوند. بسیاری از این مواد از قبیل داروهای هورمونی و رادیواکتیو پس از ورود به پساب ها تاثیرات بسیار نامطلوبی را ایجاد می کنند و به همین دلیل نباید مستقیم وارد طبیعت شوند.

خطرات ناشی از ورود این نوع فاضلاب به طبیعت باعث شده است تا دستورالعمل هایی برای تصفیه آنها ارائه شود. بر همین اساس تمام واحدهای درمانی که به سیستم فاضلاب شهری فاقد تصفیه خانه متصل هستند، حتما باید از سپتیک تانک ها استفاده نموده و با پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی ابتدا شاخص های کیفی را تا حد مطلوبی برسانند و سپس یه شبکه فاضلاب وارد شوند. لازم به ذکر است که در شهرها یا مناطقی که فاضلاب مرکزی وجود ندارد، مراحل تصفیه به طور کامل توسط این پکیج ها باید انجام شوند.

فاضلاب بیمارستان چیست

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی چیست؟

همان طور که اشاره شد، مواد آلاینده شیمیایی و دارویی بسیار خطرناک موجود در پساب های تولید شده در بیمارستان ها نباید بدون تصفیه وارد طبیعت شوند. در غیر این صورت بیماری های واگیردار و عفونی در جامعه شیوع پیدا نموده و تهدیدی برای حیوانات و پرندگان نیز به شمار می روند. پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی به مجموعه از تجهیزات گفته میشود که پساب های واحدهای درمانی را قبل از ورود به شبکه فاضلاب شهری تصفیه می کند. در این پکیج ها مراحل مختلف تصفیه و بر اساس نوع مواد آلاینده و شاخص های کیفی فاضلاب پیاده سازی شده و همگی در مخازن بزرگ فلزی یا فایبرگلاس قرار گرفته اند. این تجهیزات دارای ساختاری شبیه به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هستند.

حتما بخوانید: پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی چیست؟

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان

در هر یک از پکیج های تصفیه فاضلاب شیوه های مختلفی برای تصفیه در نظر گرفته میشود که بر اساس نوع مواد آلاینده این انتخاب صورت میگیرد. از مهم ترین اجزای مورد نیاز برای این پکیج ها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • آشغالگیرها و تجهیزات مختلف برای جمع آوری مواد جامد معلق در پساب ها
 • سیستم های هوادهی عمقی و سطحی برای تصفیه بیولوژیکی
 • هاضم لجن برای تخلیه لجن های ته نشین شده در واد تصفیه بیولوژیکی
 • تجهیزات تزریق کلر و سایر مواد ضد عفونی کننده و گند زدا
 • تجهیزات اندازه گیری ph، bod، cod و سایر شاخص های کیفی فاضلاب
 • تابلو برق و کابل ها
 • مخزن با بدنه فلزی یا فایبرگلاس با پوشش داخلی اپوکسی به دلیل مقاوم سازی آنها در تماس با مواد خورنده و اسیدی و غیره

مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستانی

با توجه به حجم بسیار زیاد مواد آلاینده موجود در پساب های بیمارستانی و تنوع بالا در نوع این مواد و تاثیرات متفاوتی که هر یک بر سلامت ایجاد می کنند، به همین دلیل لازم است شیوه های مختلفی برای تصفیه صورت گیرد. در حالت کلی در اغلب پکیج های تصفیه فاضلاب واحدهای درمانی از مراحل زیر استفاده شده و بر همین اساس اجزا و تجهیزات متفاوتی در آنها تعبیه میشود:

 • پیش تصفیه فاضلاب بیمارستان: در این مرحله تلاش میشود تا خون و مواد عفونی و رادیواکتیو تا حد زیادی از بین برود تا تصفیه در گام های بعدی با کیفیت بالاتری صورت گیرد.
 • تصفیه فیزیکی فاضلاب: در پساب های بیمارستان حجم بالایی از مواد جامد معلق وجود دارد که از بخش های مختلف از قبیل آشپزخانه، اتاق عمل و شستشوی سطوح وارد میشوند. ورود این مواد و ذرات به تجهیزات و دستگاه های تصفیه باعث خرابی آنها میشوند. به همین دلیل با شیوه های مختلف از جمله استفاده از آشغالگیرها فرآیند جداسازی آنها صورت میگیرد.
 • تصفیه بیولوژیکی: مواد آلی در فاضلاب های بیمارستان بسیار زیاد بوده و باکتری ها و ویروس های مختلف همگی می توانند تهدید بسیار بزرگی برای سلامت طبیعت و جامعه به شمار روند. به همین دلیل در سومین مرحله لازم است با شیوه های مختلف و با استفاده از میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی این مواد و آلاینده ها از بین بروند. به عنوان مثال از شیوه های مختلف از قبیل لجن فعال یا پکیج های UASB در این مرحله استفاده شود.
 • تصفیه شیمیایی: در آخرین مرحله لازم است نسبت به ضد عفونی و گند زدایی فاضلاب های تصفیه شده در گام های قبل اقدام شود. استفاده از کلر، ازن و مواد شیمیایی مختلف و همچنین لخته سازها در این گام می تواند تا حد بسیار زیادی در افزایش کیفیت پساب ها موثر واقع شود.

پکیج تصفیه پساب بیمارستان

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی فلزی

با توجه به اینکه این تجهیزات در فضای باز نصب میشوند و در باز زمانی طولانی در تماس با بارش باران و برف و تابش نور خورشید و گرمای زیاد هستند، به همین دلیل بدنه مقاومی باید داشته باشند. یکی از بهترین انتخاب ها در این زمینه پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بیمارستانی می باشد. فلز به کار رفته در این پکیج ها استیل و فولاد ضد زنگ می باشد و به همین دلیل فشار و ضربه و نوسانات دمایی تاثیری بر روی آنها نخواهد داشت. توجه داشته باشید که پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بیمارستانی در شرایطی می تواند نتیجه خوبی داشته باشد که فلز مرغوب بوده و جوشکاری و اتصال ورق ها نیز به درستی انجام شده باشد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی مانند سایر تجهیزات تصفیه بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین و محاسبه شده و به همین دلیل نمی توان نرخ ثابتی برای آنها ارائه داد. تجهیزات مورد استفاده در درون پکیج و روش های پیاده سازی شده برای تصفیه در هر مرحله و همچنین برند قطعات از جمله مواردی هستند که در این زمینه نقش مهمی دارند. علاوه براین، جنس مخزن و همچنین ظرفیت آنها نباید چشم پوشی شود، چون به شدت بر قیمت نهایی پروژه تاثیرگذار است.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان

در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستان ها لازم است تحقیقات متعددی قبل از شروع کار در مورد نوع آلاینده ها، حجم پساب ورودی به مخزن و شرایط محیط نصب و غیره صورت گیرد. پس از بررسی این موارد در نهایت روش های تصفیه سازگار و مناسب با نوع پساب ها مشخص شده و بر همین اساس قطعات و اجزا و تجهیزات تعیین گردند. در نهایت با رعایت استانداردها متریال مورد نیاز برای ساخت مخزن و غیره انتخاب شده و ساخت پکیج انجام میشود. در مرحله ساخت نیز لازم است جوشکاری و سایر موارد همگی بر اساس استانداردها و اصول ایمنی انجام شود تا طول عمر پکیج تضمین شده باشد.

فرآب تدبیر تصفیه از جمله گروه های فعال در زمینه طراحی، تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان می باشد که تمام محصولات آن دارای ویژگی های زیر هستند:

 • نصب، نگهداری و تعمیر آسان
 • راه اندازی واحد تصفیه در مدت زمان بسیار کوتاه
 • قیمت ارزان و مقرون به صرفه بودن نسبت به راه اندازی حوضچه های تصفیه
 • کیفیت و مقاومت بسیار بالای مخازن و سایر تجهیزات موجود در پکیج
تجهیزات تصفیه فاضلاب

نیاز به مشاوره دارید؟

همین حالا جهت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و مشخصات فنی محصولات با کارشناسان فراب تدبیر تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک (septic tank) مخازن بتنی، آجری یا فایبرگلاس می باشد که برای ذخیره سازی موقت پساب ها در مناطق و ساختمان هایی…
پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی

پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی

پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی با توجه به اینکه ذرات و مواد آلاینده موجود در این پساب ها یک تهدید بزرگ و خطرناک برای…
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل…
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز در این واحدها می باشد که باعث میشود مصرف آب در آنها…
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فلزی از ضروری ترین تجهیزات و محصولات تصفیه فاضلاب در واحدهای صنعتی به شمار می رود که استفاده از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید