روش های استفاده مفید از فاضلاب چیست؟

روش های استفاده مفید از فاضلاب چیست؟

بازدیدها: 1

روش های استفاده مفید از فاضلاب چیست؟

بازیافت فاضلاب یکی از اصول مدیریت پایدار کشورها است، که مزایای بسیاری را در قالب حفاظت از محیط زیست و تامین منابع آب مورد نیاز ارائه می‌دهد. امروزه از فاضلاب تصفیه شده در موارد غیر شرب متعددی استفاده می‌شود، که همین امر مشکلات مربوط به دفع فاضلاب و همچنین چالش‌های تامین آب تازه را تا حد زیادی برطرف کرده است.
در برخی مناطق جهان، تا 90 درصد فاضلاب تولید شده بازیافت می‌شود. استفاده از برنامه‌های تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب، علاوه بر حفظ منابع آب شیرین، به کاهش آلودگی کمک می‌کند و یک چرخه تامین آب پایدارتر و قابل اعتمادتر برای نسل‌های آینده فراهم می‌کند. امیدواریم این اقدامات به حفظ محیط زیست و منابع آب ارزشمند کمک کند و زندگی را برای همه موجودات زنده در سطح کره زمین بهبود بخشد.

 مشخصات فنی و ظرفیت های مختلف انواع پکیج تصفیه فاضلاب با مهندسین شرکت فرآب تدبیرمشاوره رایگان داشته باشید.

026-34238162

استفاده مفید از فاضلاب

آیا می توان از فاضلاب استفاده مفید کرد؟

استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده می‌تواند یک راهکار مناسب برای مناطقی با کمبود آب و یا دسترسی محدود به منابع آبی باشد. فن‌آوری‌های استفاده مجدد می‌توانند در تصفیه فاضلاب شهری و یا صنعتی مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده مجدد از فاضلاب تنها زمانی قابل قبول است که بهداشتی و زیست‌محیطی ایمن باشد. واقعیت این است که برای استفاده مجدد از فاضلاب، باید از یک سری قوانین و مقررات دقیق پیروی کرد تا فاضلاب تصفیه شده دارای غلظت مناسبی از آلاینده ها باشد. 

در کل، استفاده از فاضلاب در پروژه‌های کوچک عمدتاً در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما، این فناوری‌ها می‌توانند نیز برای پروژه‌های بزرگتر مورد استفاده قرار بگیرند. در کشورهای در حال توسعه، به ویژه در مناطقی که در برخی از فصل‌ها کمبود آب وجود دارد، اجرای برنامه‌های بازیافت مجدد  فاضلاب، به خصوص در صنایع مختلف تولیدی، می‌تواند تقاضای آب با کیفیت قابل شرب و همچنین کاهش اثرات منفی زیست محیطی ناشی از تخلیه فاضلاب تصفیه نشده را بهبود بخشد.
در برنامه‌های تصفیه فاضلاب به منظور استفاده مجدد از آن، توجه به پالایش فاضلاب تا اندازه‌ای که دیگر از نظر بیولوژیکی و شیمیایی آلوده و مخل آسایش انسان و محیط زیست نباشد، از اهمیت زیادی برخوردار است. نگرانی‌های اولیه مرتبط با استفاده مجدد از فاضلاب در طرح‌های استفاده مجدد، وجود باکتری‌ها و ویروس‌های بیماری‌زا، تخم‌های انگل و کرم‌ها، همچنین وجود آلاینده‌هایی چون نیترات‌ها، فسفات‌ها، نمک‌ها و مواد شیمیایی سمی از جمله فلزات سنگین است.

روش های استفاده مجدد از فاضلاب

روش های استفاده مفید از فاضلاب چگونه است؟


در اکثر موارد، ضرورت تصفیه مجدد فاضلاب از آنجا که مرحله ای اساسی برای حفظ بهداشت عمومی و رعایت مقررات زیست محیطی است، احساس می شود. در واقع، تعیین مراحل تصفیه فاضلاب بر اساس نیازهای بهداشتی فاضلاب مورد استفاده و محدودیت‌های اقتصادی انجام می‌شود. سه دسته اصلی برای استفاده بهینه از فاضلاب تصفیه شده وجود دارد:

1.استفاده از فاضلاب در آبیاری گیاهان زراعی که برای مصرف انسان یا حیوانات است، همچنین آبیاری محصولات غیر خوراکی، ضروری و حیاتی است. علاوه بر این، آبیاری فضای سبز برای مناطق مختلف از جمله محوطه‌ها، باغ‌ها، پارکها و زمین‌های ورزشی نیز اهمیت دارد. فاضلاب مجدد تصفیه شده همچنین می‌تواند به منظور تقویت منابع آب زیرزمینی استفاده شود.

2. جهت استفاده مجدد از فاضلاب در عمران، می‌توان برای شستشوی معابر و پیاده روها، تأمین آب برای شبکه‌های گرمایشی و سیستم‌های تهویه مطبوع، و نیز تأمین آب برای شبکه‌های توزیع آب ثانویه (منابعی که از آن جدا از آب آشامیدنی است) از فاضلاب استفاده کرد. با بهره‌گیری از این روش‌های نوین، می‌توان به بهبود کارایی و کاهش هدررفت منابع آبی و محیط زیست کمک نمود.

3. استفاده مجدد از فاضلاب صنعتی در منابع مختلف برای تامین آب یا سیستم‌های اطفاء حریق، فرآیندهای تولید صنعتی، سیستم‌های شستشو، چرخه‌های حرارتی و سایر فرآیندهای صنعتی می‌تواند با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی، به صورت مفید مورد استفاده قرار گیرد. این روش‌های استفاده از فاضلاب صنعتی باید به گونه‌ای صورت بگیرد که هیچ ارتباطی با مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی نداشته باشد و تمامی استانداردهای بهداشتی رعایت شود.

مزایای استفاده مجدد از فاضلاب

مزایای استفاده مجدد از فاضلاب چیست؟

از جمله مزایای استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده، میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  •  استفاده مداوم از روش‌های بازیافت و استفاده مجدد فاضلاب می‌تواند به کاهش نیاز به منابع آب شیرین کمک کند.
  • ایجاد تصفیه‌خانه‌های غیر متمرکز در محوطه‌های تولید پساب، از جمله راهکارهایی است که می‌توانند به کاهش نیاز به ساختارهای تصفیه فاضلاب بزرگ کمک کنند. به عبارت دیگر، اگر از فناوری‌های بهینه آبیاری و مدیریت منابع آب استفاده شود، می‌تواند تأثیر گذاشته و منابع آب شیرین را صرفه‌جویی نمود.
  • تخلیه حجم فاضلاب در طبیعت را کاهش داده و بهبود سلامت محیط زیست کمک می‌کند.
  • در بیشتر موارد هزینه اولیه برای احداث سیستم‌های بازیافت فاضلاب از کم تا متوسط می باشد و در زمان کوتاهی این هزینه قابل بازیابی است.
  • بهره‌برداری و نگهداری از واحدهای تصفیه و بازیافت فاضلاب نیازمند دقت و دانش خاصی است، اما با راه‌اندازی سیستم‌های مناسب و استفاده از فناوری‌های جدید، می‌توان این فرآیند را بهبود بخشید.
  • تامین پساب‌های غنی از مواد مغذی می‌تواند به کشاورزان کمک کند تا تولیدات خود را در مناطق کم آب افزایش دهند و عملکرد زمین‌های کشاورزی را بهبود بخشند.
  • آلودگی آب دریا، رودخانه‌ها و آب‌های زیرزمینی می‌تواند کاهش یابد.
  • نگهداری از چمن و آبیاری زمین‌های گلف در مناطق تفریحی را تسهیل می‌کند.

در اکثر موارد، استفاده از آب فاضلاب به عنوان منبع آبیاری، کیفیت بهتری نسبت به استفاده از آب چاه فراهم می‌کند.

مزایای استفاده مفید از فاضلاب

سخن پایانی

در این مقاله، روش‌های مفید برای استفاده از فاضلاب را توضیح داده‌ایم. بازیافت فاضلاب، یک راهکار حیاتی در مدیریت پایدار منابع آب است که با تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب، به حفظ محیط زیست و مدیریت کمبود آب کمک می‌کند. این فرایند نه تنها منجر به کاهش آلودگی آب‌های مصرفی می‌شود، بلکه بازیابی منابع آب را ممکن می‌سازد و امکان استفاده در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و شهری را فراهم می‌کند.
استفاده مجدد از فاضلاب، یکی از گام‌های حیاتی در ایجاد ساختارهای چرخه‌ای پایدار آب و ارتقای سطح زندگی جوامع جهانی است. اگر به تصفیه و بازیافت فاضلاب‌های تولیدی واحدهای صنعتی، مجتمع‌های تجاری و بیمارستانی، هتل‌ها و واحدهای مسکونی علاقه‌مند هستید، می‌توانید اطلاعات مربوط به فاضلاب این واحدها را با تعیین هدف از تصفیه به کارشناسان فنی شرکت مهندسی فرآب تدبیر تصفیه ارائه داده و بهینه‌ترین پیشنهاد را از نظر فنی و اقتصادی دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره، با ما تماس بگیرید.

09044571557

02634238162

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

تصفیه فاضلاب توسط جلبک سبز

تصفیه فاضلاب توسط جلبک سبز

بازدیدها: 0تصفیه فاضلاب توسط جلبک سبز در تصفیه فاضلاب توسط جلبک‌ها، داشتن رابطه‌ همزیستی با باکتری‌ها می تواند نقش بسیار مهمی در این فرآیند در برکه‌های اختیاری برعهده بگیرد. به…
انواع آشغالگیر در تصفیه فاضلاب

انواع آشغالگیر در تصفیه فاضلاب

بازدیدها: 0آشغالگیر تصفیه خانه فاضلاب آشغالگیر یک واحد اصلی در تصفیه خانه فاضلاب است، که وظیفه حذف آشغال‌هایی با ابعاد نسبتاً بزرگ از فاضلاب عبوری را دارد. این آشغال‌ها منبع…
پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات

پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات

بازدیدها: 2پکیج تصفیه فاضلاب پرورش ماهی و شیلات تصفیه فاضلاب برای پرورش ماهی و آبزیان و صنایع شیلاتی بسیار حیاتی است، زیرا این صنایع به مقدار زیادی از آب برای…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید