پلی الکترولیت

پلی الکترولیت (PAM)

پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید (PAM) یکی از پرکاربردترین کمک منعقدکننده ها می باشد که در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده شیمیایی و پلیمری در انواع مختلف کاتیونی، آنیونی و نانیونی یا غیر یونی تولید و ذرات کلوئیدی معلق را به هم متصل و به ته نشینی سریع آنها کمک می کنند. فرآب تدبیر؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی خصوصیات این مواد، کاربرد، مزایا و قیمت و نحوه خرید آنها اشاره خواهد داشت.

پلی الکترولیت یا فلوکولانت چیست؟

پلی الکترولیت (Polyelectrolyte) که با نام های دیگری همچون پلی آکریل آمید یا PAM و فلوکولانت شناخته شده می باشد، ماده ای پلیمری و جامد و بدون بو است. این مواد که قدرت انحلال بالایی در آب و اتر و اتانول دارند، فلاک های تولید شده با مواد منعقد کننده را به هم متصل نموده و لخته های بزرگ و سنگینی را تشکیل می دهند. به دلیل اتصال فلاک ها به هم سرعت ته نشینی آنها افزایش پیدا نموده و به همین دلیل منجر به زلال سازی میشوند.

پلی آکریل آمید

انواع پلی الکترولیت

با توجه به ساختار مولکولی می توان پلی آکریل آمیدها را در گروه های مختلفی دسته بندی نمود که عبارتند از:

 • پلی آکریل آمید کاتیونی با فرمول شیمیایی (C3H5NO)n(C9H18O2N-R)m
 • فلوکولانت آنیونی با فرمول شیمیایی (C4H5NO)n(C3H3O2Na+)m
 • پلی الکترولیت نانیونیک با فرمول شیمیایی (C4H6)n/2(C=O)2(NH2)2

پلی الکترولیت آنیونی

لازم به ذکر است که نوع آنیونی این پلی الکترولیت ها در آب محلول شده و در حلال های ارگانیک از قبیل بنزن و اتر امکان انحلال آنها وجود ندارد. به دلیل خاصیت انعقاد بالایی که نوع آنیونی پلی آکریل آمیدها دارا می باشند، در صنایع مختلف از قبیل تصفیه آب و کاغذسازی و داروسازی و همچنین شستشوی ذغال سنگ مورد استفاده قرار میگیرند. این مواد پلیمری در دو گروه فلوکولانت های معدنی و آلی نیز تقسیم بندی میشوند. مواد منعقدکننده فلوکولانت های معدنی در صنعت تصفیه آب کاربرد زیادی دارند. این مواد اگر بصورت گرانول باشند،توصیه می گردد در مکان خشک وخنک نگهداری شوند تا از ورود رطوبت جلوگیری گردد. تحت شرایط مناسب انبار کردن این محصولات تا بیش از دوسال پایدار باقی خواهند ماند.

پلی الکترولیت کاتیونی

این نوع از پلی الکترولیت ها دارای بار مثبت می باشند و پس از ورود پلی آکریل آمید کاتیونی به آب، بارهای مثبت در آن ایجاد شده و به همین دلیل ذرات معلق که دارای بار منفی می باشند را به خود جذب نموده و لخته سازی صورت میگیرد. در نوع آنیونی نیز بارهای منفی ایجاد شده و ذرات با بار مثبت به آنها متصل شده و منعقد میشوند. در نهایت به دلیل وزن سنگین در کف مخزن و منبع مورد نظر ته نشینی صورت میگیرد.

کاربرد پلی الکترولیت (فلوکولانت) در تصفیه آب

همان طور که اشاره شد، پلی آکریل آمیدها دارای خاصیت چسبندگی بالایی بوده و با ذرات با بارهای منفی و مثبت موجود در آب اتصال برقرار می کنند. به همین دلیل می توان از این خاصیت در تصفیه آب استفاده نمود. علاوه بر تصفیه آب، این ذرات جامد و مایع در صنایع دیگری همچون تولید کاغذ، صنعت نفت و پتروشیمی، داروسازی، فرآوری مواد معدنی و بازیافت مواد روغنی و غیره استفاده میشود.

از مهم ترین موارد کاربرد این مواد می توان به تصفیه آب اشاره نمود. علیرغم فرایندهای مختلفی که برای تصفیه و حذف مواد آلاینده موجود در آب استفاده میشود، بسیاری از ذرات ریز معلق قابل حذف نمی باشند. به منظور حذف این ذرات لازم است از مواد منعقدکننده استفاده شود. مواد منعقدکننده پس از ورود به آب با ذرات با بارهای مثبت و منفی پیوند برقرار می کنند. پلی الکترولیت که نقش کمک منعقدکننده را ایفا می کند، فلاک های ایجاد شده کوچک را مجدد به هم متصل می کند. با توجه به اینکه ذرات معلق در آب دارای چه نوع بار یونی می باشند باید یکی از انواع کاتیونی، آنیونی یا نانیونیک را استفاده نمود.

همچنین لازم به ذکر است که مقدار پلی آکریل آمید که در آب باید وارد شود توسط دستگاه ها و پکیج های مخصوص اندازه گیری و تزریق میشوند. این تجهیزات اصطلاحا پکیج تزریق فلوکولانت نامیده میشود.

کاربرد پلی الکترولیت (فلوکولانت) در تصفیه فاضلاب

در روند تولید لجن در تصفیه خانه ها که غلب به کمک مواد منعقدکننده شیمیایی انجام میشود، حجم لجن زیاد بوده و آبدار می باشد. به منظور بهبود این شرایط، پلی الکترولیت در تصفیه فاضلاب کاربرد زیادی پیدا نموده و لجن کم اشاره نمود. استفاده از این ترکیبات پلیمری برخلاف منعقدکننده های شیمیایی منجر به آلوده شدن محیط زیست نشده و راندمان بسیار بالایی در روند لجن سازی دارد.

 

لازم به ذکر است، 35 تا 50 درصد از هزینه های فرآیند تصفیه صرف آبگیری از لجن و تخلیه آن میشود که با استفاده از پلی الکترولیت (فلوکولانت) تا حد زیادی می توان از این هزینه ها صرف نظر نمود. پیوندهای پلیمری ایجاد شده در سطح فاضلاب پس از ورود فلوکولانت ها منجر به ایجاد لخته های بزرگ از لجن می گردد. در نهایت به دلیل مقدار کم آب درون لجن، مرحله خشک کردن و تولید کیک لجن در زمان کمتری انجام میشود.

موارد مهم در تزیق پلی الکترولیت) فلوکولانت

موارد زیر جهت کاربرد وتزریق بهینه پیشنهاد می گردد:

 • محلولهای پلی الکترولیت آنیونی 0.1_0.5%درصد وکاتیونی 0.15-0.25 درصد تهیه شوند.
 • چسبندگی پلی الکترولیت در آب شور کمتر از آب شیرین است بنابراین درهنگام تزریق این مسئله بهتراست در نظر گرفته شود.
 • سرعت پیرامونی همزن را به کمتر از2m/s محدود کنید.
 • محلول پلی الکترولیت بصورت آبی، تمایل به تجزیه دارد پس هر محلول بالاتر از6 ماه را دور بیندازید.

مزایای پلی اکریل آمید

همان طور که در طول متن نیز اشاره شد، مواد PAM به عنوان کمک منعقدکننده عمل می کنند. به همین دلیل قادرند ذرات معلق در آب را به خوبی به هم متصل نموده و ته نشین کنند. از مهم ترین مزایای این مواد پلیمری می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • افزایش سرعت ته نشینی ذرات کلوئیدی معلق در آب
 • بهبود روند تصفیه و زلال سازی با افزایش سرعت انعقاد
 • کمک به افزایش ضریب جذب آب که منجر به بهبود فرآیندهای کشاورزی میشود
 • بهبود کیفیت رنگ در صنایع و کارخانجات تولید مواد رنگی به دلیل حذف ذرات ریز کلوئیدی

قیمت پلی الکترولیت

درجه خلوص این مواد با توجه به به برند تولید کننده و کیفیت محصولات آنها با هم تفاوت زیادی دارد. به همین دلیل قیمت های ارائه شده برای پلی الکترولیت نیز با هم فرق دارند. همچنین لازم به ذکر است که تمام انواع پلی آکریل آمیدها توسط برندهای خارجی تولید شده و به عنوان محصول وارداتی در ایران مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل قیمت های آنها به شدت تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار میگیرد. لذا پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت روز پلی آکریل آمید یا فلوکولانت ها با کارشناسان فروش فرآب تدبیر تماس بگیرید.

خرید عمده و جزئی پلی الکترولیت (فلوکولانت)

از دیگر موارد مهم و تاثیرگذار بر قیمت این محصولات، جزئی یا عمده بودن خرید می باشد. به طوریکه خریدهای عمده مشمول تخفیف های ویژه قرار گرفته و ارزان تر محاسبه میشوند. علاوه براین، تعداد واسطه های موجود بین واردکننده های اصلی و خریداران نهایی نیز می توانند منجر به افزایش قیمت ها شوند. فرآب تدبیر یکی از بزرگترین تامین کننده های فلوکولانت بوده و امکان خرید بدون واسطه و ارسال به سراسر ایران را فراهم نموده است. انواع مارک های معتبر پلی الکترولیت شامل کمیرا Kemira ، مگنافلاک Magnafloc ، بسفلاک Bestfluck ، کوآگولانت   coagulant و غیره می باشد.

تمام محصولات این مجموعه به صورت عمده و جزئی با قیمت های ارزان از بهترین برندهای معتبر دنیا در دسترس می باشند. جهتخرید و کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این مواد و دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان فرآب تدبیر تصفیه تماس بگیرید.

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

 • حداقل حجم سفارش 25 کیلوگرم می باشد.
 • همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

میکروسیلیس
مشاوره
قیمت
خرید
میکروسیلیس یک محصول جانبی از صنایع فلز سیلیکون یا فروسیلیسیم است که در کوره‌های قوس الکتریکی به‌عنوان یک محصول جانبی از تولید…
کربن اکتیو
مشاوره
قیمت
خرید
کربن اکتیو (activated carbon) یا ذغال فعال از جمله مواد مورد استفاده در صنایع مختلف می باشد که به دلیل قدرت جذب…
سیلیسیم دی‌اکسید (سیلیس)
مشاوره
قیمت
خرید
سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس (SiO2) یکی از ترکیبات و کانی های اصلی موجود در پوسته زمین می باشد که دارای تنوع…
سود پرک
مشاوره
قیمت
خرید
سود پرک یا کاستیک سودا (Caustic Soda) که به نام سود سوز آور نیز شناخته می شود یکی از قوی ترین و…
پرکلرین
مشاوره
قیمت
خرید
پرکلرین یا هیپوکلریت کلسیم (Ca(OCl)2) یکی از مهم ترین ترکیبات معدنی می باشد که برای سفیدکنندگی و ضد عفونی کردن آب و…
آنتی اسکالانت
مشاوره
قیمت
خرید
آنتی اسکالانت (antiscalant) از ضروری ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه های آب شیرین کن می باشد که از ایجاد رسوب…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست