فیلتر کربنی

فیلتر کربنی

فیلتر کربنی که با نام های دیگری همچون فیلتر کربن اکتیو نیز شناخته شده می باشد، شیوه ای ساده و ارزان قیمت برای حذف مواد آلی موجود در آب به کمک کربن است. با توجه به ارزان بودن و عدم پیچیدگی در ساختار دستگاه، از این فیلترها در حوزه های مختلف تصفیه آب و فاضلاب استفاده شده و مزایای متعددی را به همراه دارند. فرآب تدبیر در ادامه به معرفی ویژگی های فیلتر کربن فعال و موارد مهم در طراحی و ساخت و تولید و قیمت و نکات مهم در خرید آنها اشاره خواهد داشت.

فیلتر کربنی چیست؟

کربن یا ذغال تولید شده از چوب نارگیل و ذغال سنگ که فرآیندهای حرارت دهی متعددی را پشت سر می گذارند، قادرند با یون های موجود در آب پیوند قطبی ایجاد کنند. در شرایطی که کربن به چنین ویژگی دست پیدا کند اصطلاحا کربن اکتیو یا کربن فعال گفته میشود و به همین دلیل در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند.

فیلتر کربنی یکی از تجهیزات تصفیه فاضلاب و آب می باشد که از این ویژگی کربن استفاده نموده و باعث میشود تا مواد آلی موجود در پساب ها و آب ورودی به دستگاه را تا حد زیادی از بین ببرد. به عبارت دیگر، مواد آلی موجود در آب و پساب های صنعتی در صورت عبور از روی کربن های فعال شده با آنها پیوند قطبی ایجاد نموده و بر روی کربن ته نشین میشوند. در نتیجه کیفیت آب تا حد مطلوبی افزایش پیدا خواهد کرد.

فیلتر کربن اکتیو

روش کار فیلتر کربنی

به صورت خلاصه روند حذف مواد آلی موجود در آب توسط فیلتر کربن اکتیو شامل گام های زیر می باشد:

  • آب و پساب های حاوی مواد آلی توسط شیرهای ورودی به داخل مخزن دستگاه هدایت میشوند.
  • مواد آلی با سطح متخلخل کربن پیوند قطبی ایجاد نموده و از آب جدا میشوند.
  • ذرات معلق در آب با عبور از بستر سیلیس موجود در مخزن ته نشین شده و آب با کیفیت و زلال از شیر خروجی تخلیه میشود.
  • با توجه به نوع آب و میزان مواد آلی و ذرات آلاینده و معلق در آب، بستر سیلیس و همچنین دانه های کربن اکتیو با لایه های ژله ای پوشانده شده و به شدت کارایی آنها کاهش پیدا می کند. به همین دلیل در این مرحله لازم است به شیوه های مختلف از قبیل شستشوی معکوس یا تعویض کربن دستگاه احیا شود.

اجزای فیلتر کربن فعال

از مهم ترین و اصلی ترین اجزای موجود در فیلتر کربن اکتیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مخزن با بدنه استیل یا فایبرگلاس: ظرفیت مخزن در دستگاه های مختلف متفاوت بوده و با توجه به نوع کاربرد و میزان آب ورودی به آن در بازه های زمانی مختلف محاسبه و بر همین اساس طراحی و تولید می گردد. فضای داخل مخزن با رنگ های مخصوص و اپوکسی پوشانده میشوند تا در برابر مواد خورنده کاملا مقاوم گردند.
  • کربن اکتیو: کربن های پودری، دانه ای یا بلاکی فعال شده پس از حرارت دهی در کوره های مخصوص به منظور حذف مواد آلی موجود در آب مورد استفاده قرار میگیرند.
  • بستر سیلیس: دانه های سیلیس به منظور حذف ذرات معلق در آب مورد استفاده قرار گرفته و به صورت دوره ای با شستشوی معکوس احیا میشوند.
  • شیرهای ورودی و تخلیه: آب دارای مواد آلی و آلاینده از شیر ورودی به مخزن منتقل شده و پس از حذف آلانیده ها از شیر تخلیه به خارج آن انتقال پیدا می کند.

ساخت فیلتر کربن فعال

ویژگی های فیلتر کربن اکتیو

کربن های مورد استفاده در این دستگاه ها قادرند تا حد بسیار زیادی رنگ و بو و طعم آب را کاهش داده و H2S را حذف می کنند. علاوه براین، برای حذف کلر و بنزن نیز از کربن فعال استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که فیلتر کربنی قادر به حذف رسوبات و همچنین نیترات و آرسنیک نمی باشد.

کاربرد فیلتر کربنی در تصفیه فاضلاب

علاوه بر کاربرد فیلتر کربن در تصفیه آب، برای افزایش کیفیت پساب های صنعتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. پساب های صنعتی حاوی حجم زیادی از مواد آلی بوده و به همین دلیل فیلتر کربنی با ظرفیت بالا برای این منظور استفاده شده و تاثیر بسیار زیادی بر افزایش کیفیت آب های خاکستری دارد. همچنین لازم به ذکر است که از کربن فعال در تصفیه آب استخر که حاوی حجم بالایی از کلر و مواد آلاینده و آلی می باشد نیز استفاده میشود.

قیمت فیلتر کربنی

فیلتر کربن اکتیو در ظرفیت های مختلفی تولید شده و مخازن آنها از نظر اندازه با هم تفاوت دارند. به همین دلیل قیمت های ارائه شده برای این محصولات نیز دارای تنوع زیادی می باشد. علاوه بر ظرفیت مخزن، جنس بدنه و متریال مورد استفاده در آنها نیز تاثیر بسیار زیادی بر قیمت فیلتر کربنی دارد. برای استعلام قیمت می توانید با فرآب تدبیر تماس بگیرید.

خرید فیلتر کربن فعال

علاوه بر نوع دستگاه و ظرفیت و جنس مخزن، لازم است به کربن مورد استفاده در آنها نیز قبل از خرید توجه شود. چون کربن های بلاکی کارایی کمتری داشته و در مقابل، نوع پودری و دانه ای حجم بالاتری از مواد آلی را حذف می کنند. با توجه به تفاوت هایی که در هر یک از این تجهیزات وجود دارد، مهندسین و کارشناسان فرآب تدبیر به منظور انتخاب بهتر قبل از خرید فیلتر کربن فعال مشاوره رایگان ارائه می دهند.

طراحی و ساخت فیلتر کربن اکتیو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورها در طراحی و تولید و ساخت فیلتر کربنی، محاسبه دقیق ظرفیت مخزن با توجه به مقدار آب ورودی آن می باشد. علاوه براین، جنس مخزن باید با دقت انتخاب شود تا در برابر فشار آب، شرایط محیطی و ضربه و همچنین تماس با مواد خورنده موجود در آب مقاومت کافی را دارا باشند. کارشناسان فرآب تدبیر بر اساس استانداردهای روز دنیا و با دانش و تخصص تمام مراحل طراحی و ساخت را بر اساس نوع سفارش ارائه داده و نتیجه آن فیلتر کربنی با بالاترین کیفیت می باشد.

تجهیزات تصفیه آب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

مشاوره
طراحی
تولید
مخازن FRP  (Fiber Reinforced Plastic) از پرکاربردترین انواع مخازن در صنعت تولید محصولات تصفیه آب می باشد که به صورت چند جداره طراحی…
فیلتر کارتریج
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کارتریج Cartridge Filter استوانه های توخالی می باشند که از محصولات تصفیه آب و فاضلاب بوده و به منظور جداسازی ذرات معلق…
فیلتر شنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر شنی sand filter از تجهیزات ارزان با ساختاری ساده بری از بین بردن ذرات معلق در آب می باشد که در طراحی…
سختی گیر رزینی
مشاوره
طراحی
تولید
سختی گیر رزینی کاربردی ترین و رایج ترین نوع دستگاه های کاهش دهنده سختی آب می باشد که در انواع مختلف اتوماتیک و…
آب شیرین کن صنعتی ro
مشاوره
طراحی
تولید
آب شیرین کن صنعتی RO از جمله تجهیزات تصفیه آب می باشد که رفتار و عملکرد آن از طبیعت الهام گرفته شده و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست