فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی sand filter از تجهیزات ارزان با ساختاری ساده بری از بین بردن ذرات معلق در آب می باشد که در طراحی آن از رفتار طبیعت الهام گرفته شده است. در این تجهیزات از دانه های شن و سیلیس در اندازه های مختلف استفاده شده و ذرات معلق در آن امکان عبور از لابه لای این لایه را نخواهند داشت. موارد مهم در طراحی، ساخت و تولید و قیمت فیلتر شنی، انواع مختلف آن و روش کار این تجهیزات در ادامه توسط تیم تولید کننده محصولات تصفیه آب فرآب تدبیر بررسی خواهد شد.

فیلتر شنی چیست؟

بسیاری از دستگاه ها و ساخته های دست بشر الهام گرفته از رفتار طبیعت می باشند و نمونه هایی از آنها را در میان تجهیزات تصفیه فاضلاب و آب نیز می توان مشاهده نمود. به عنوان مثال، فیلتر شنی یکی از نمونه های بارز در این زمینه می باشد که اساس و پایه آن از عبور آب های رودخانه ها و قنات از روی بسترهای خاکی و شنی الهام گرفته شده است. ذرات معلق در آب و آلودگی های موجود در آن پس از عبور آرام از روی دانه های شن و ماسه به آنها چسبیده شده و در نهایت آب زلال و تمیز از سوی دیگر خارج میشود.

برای شبیه سازی روند تمیز و زلال کردن آب به کمک دانه های شن، مخازن فلزی یا فایبرگلاس در نظر گرفته شده و درون آن بستر شن و سیلیس قرار میگیرد. لایه ای از دانه های شن و سیلیس در اندازه های درشت تا ریز به ترتیب بر روی هم قرار گرفته و آب از قسمت پایین مخزن به بالا هدایت میشود. از مهم ترین ویژگی های فیلترهای شنی نسبت به سایر تجهیزات تصفیه، مقرون به صرفه بودن و قیمت ارزان آنها می باشد. چون این فیلترها نیاز به تجهیزات پیشرفته نداشته و طراحی آنها نیز بسیار ساده انجام میشود.

sand filter

روش کار sand filter

به طور خلاصه می توان روند عبور آب از sand filter تا خروج آن به صورت زلال و تمیز را به صورت زیر بیان کرد:

  • آب از شیرهای ورودی به داخل مخزن انتقال داده میشود.
  • از قسمت بالایی مخزن با توجه به نوع فیلتر به صورت عادی یا با فشار پمپ هوا آب به داخل مخزن هدایت میشود. برای هدایت به سمت بالای مخزن آب و ذرات معلق در آن باید از بستر چند لایه ای سیلیس و شن عبور کنند.
  • در حین عبور آب از این بستر، ذرات معلق در آن به دانه های شن و سیلیس چسبیده و امکان حرکت را پیدا نمی کنند.
  • آب بدون ذرات و آلودگی ها از بستر شنی عبور و توسط شیرهای تخلیه از مخزن خارج میشود.

مانند فیلتر کربنی، با گذشت زمان و استفاده متوالی از این تجهیزات، حجم زیادی از مواد آلوده کننده روی بستر سیلیس قرار گرفته و کارایی آن را کاهش می دهند. به همین دلیل با روش های مختلفی از جمله شستشوی معکوس نسبت به احیا و پاکسازی مجدد آن می توان اقدام کرد.

اجزای فیلتر شنی

برخلاف بسیاری از دستگاه های مورد استفاده برای کاهش آلودگی های موجود در آب، sand filterها ساختار ساده ای داشته و پیچیدگی کمی در آنها مشاهده میشود. در حالت کلی برای تولید و ساخت فیلتر شنی به مخزن فلزی یا فایبرگلاس نیاز می باشد تا فرآیند تصفیه در آن صورت گیرد. علاوه براین، شیرهای ورودی و تخلیه و همچنین نازل برای فراهم کردن بستر چند لایه ای از سیلیس و شن نیز مورد نیاز می باشد. در نوع خاصی از این فیلترها که با سرعت بالا فرآیند تصفیه انجام میشود، از پمپ های هوا نیز استفاده میشود.

جنس قطعات داخلی این فیلترها اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل بدنه مخزن باید ضخامت بالایی داشته و با رنگ و مواد مختلف کاملا در برابر تماس با مواد خورنده مقاوم و عایق شوند.

طراحی و ساخت فیلتر شنی

انواع فیلتر شنی

علاوه بر تفاوت هایی که در اندازه و ابعاد مخزن و جنس آنها وجود دارد، روند عبور آب نیز در این دستگاه ها با هم متفاوت می باشد. به همین دلیل می توان آنها را در گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

  • فیلتر شنی کند Slow Sand Filter: در این فیلترها آب روال عادی و طبیعی را طی نموده و از روی بسترهای 300 تا 800 متر مربع عبور می کند. سرعت تصفیه در این نوع فیلتر پایین بوده و قیمت آنها نیز ارزان می باشد.
  • فیلتر تند ثقلی Rapid Sand Gravity Filter: با کوچکتر شدن بستر سیلیس در این فیلترها شرایط برای عبور با سرعت بیشتر و البته کاملا طبیعی و بدون نیاز به پمپ انجام میشود.
  • فیلتر تند تحت فشار Rapid Sand Pressure Filter: آب با فشار زیاد توسط پمپ های مخصوص به لایه های بالایی بستر سیلیس هدایت شده و سرعت تصفیه در آنها افزایش پیدا می کند.

کاربرد sand filter

از مهم ترین موارد کاربرد این فیلترها می توان به دستگاه های تصفیه آب خانگی اشاره نمود که با سرعت تقریبا کم ذرات معلق در آب تا حد زیادی توسط آنها حذف میشوند. از دیگر موارد کاربرد می توان به تصفیه آب استخرها اشاره نمود که اغلب از نوع تحت فشار بوده و قادرند آب را در مدت زمان کوتاه تصفیه کنند. همچنین لازم به ذکر است که از فیلترهای شنی در تجهیزات تصفیه فاضلاب و آب های خاکستری و همچنین پیش تصفیه اسمز معکوس نیز استفاده میشود.

شستشوی فیلتر شنی

همان طور که اشاره شد، عبور آب از روی بستر شن و سیلیس به مرور باعث ایجاد لایه هایی از مواد آلاینده بر روی این دانه ها خواهد شد. به همین دلیل باید به صورت دوره ای و متناسب با مقدار مواد آلوده کننده در آب نسبت به تمیز کردن آنها اقدام شود. شستشوی معکوس از جمله روش های مورد استفاده در این زمینه می باشد لازم است با دقت بالا و در زمان مناسب انجام شود. علاوه براین، در برخی از مواقع به دلیل استفاده از دانه های بی کیفیت سیلیس یا حجم بسیار زیاد مواد آلاینده و عدم شستشو در زمان مناسب، بستر نیاز به تعویض داشته باشد. در صورت شستشو دوره ای در بازه های زمان کوتاه طول عمر بستر سیلیس نیز افزایش پیدا می کند و می توان 5 تا 10 سال از آن استفاده کرد.

جهت درک بهتر مقاله آموزش بک واش فیلتر شنی را مطالعه بفرمایید

قیمت فیلتر شنی

در تعیین قیمت فیلتر شنی چند عامل مهم دخیل می باشد که مهم ترین آنها، نوع دستگاه می باشد. همان طور که در طول متن اشاره شد، این فیلترها دارای انواع مختلف کند، تند ثقلی و تند تحت فشار می باشند که نوع آخر به دلیل استفاده از پمپ، قیمت بیشتری دارد. از دیگر موارد مهم در نرخ گذاری این تجهیزات می توان به ظرفیت مخزن و همچنین جنس بدنه آنها اشاره کرد.

طراحی، تولید و ساخت فیلتر شنی

گروه فرآب تدبیر از جمله تولیدکنندگان انواع فیلترهای شنی در اندازه و ابعاد با ظرفیت های مختلف می باشد که بر اساس استانداردها محصولات با کیفیتی را ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های هر یک از این فیلترها یا سفارش در ظرفیت های دلخواه و متناسب با کاربرد مورد نظر می توانید از مشاوره های رایگان تیم طراحی و ساخت و فروش فیلتر شنی فرآب تدبیر استفاده نمایید.

تجهیزات تصفیه آب

ثبت سفارش آنلاین

همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

مشاوره
طراحی
تولید
مخازن FRP  (Fiber Reinforced Plastic) از پرکاربردترین انواع مخازن در صنعت تولید محصولات تصفیه آب می باشد که به صورت چند جداره طراحی…
فیلتر کارتریج
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کارتریج Cartridge Filter استوانه های توخالی می باشند که از محصولات تصفیه آب و فاضلاب بوده و به منظور جداسازی ذرات معلق…
فیلتر کربنی
مشاوره
طراحی
تولید
فیلتر کربنی که با نام های دیگری همچون فیلتر کربن اکتیو نیز شناخته شده می باشد، شیوه ای ساده و ارزان قیمت برای…
سختی گیر رزینی
مشاوره
طراحی
تولید
سختی گیر رزینی کاربردی ترین و رایج ترین نوع دستگاه های کاهش دهنده سختی آب می باشد که در انواع مختلف اتوماتیک و…
آب شیرین کن صنعتی ro
مشاوره
طراحی
تولید
آب شیرین کن صنعتی RO از جمله تجهیزات تصفیه آب می باشد که رفتار و عملکرد آن از طبیعت الهام گرفته شده و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست