فیلتر شنی

فیلتر شنی

بازدیدها: 1

فیلتر شنی sand filter از تجهیزات ارزان با ساختاری ساده بری از بین بردن ذرات معلق در آب می باشد که در طراحی آن از رفتار طبیعت الهام گرفته شده است. در این تجهیزات از دانه های شن و سیلیس در اندازه های مختلف استفاده شده و ذرات معلق در آن امکان عبور از لابه لای این لایه را نخواهند داشت. موارد مهم در طراحی، ساخت، تولید، خریید و قیمت فیلتر شنی استیل، فلزی، گالوانیزه، فایبرگلاس فشاری و ثقلی، انواع مختلف آن و روش کار و ساختار در ادامه توسط تیم تولید کننده محصولات تصفیه آب فرآب تدبیر بررسی خواهد شد.

فیلتر شنی چیست؟

بسیاری از دستگاه ها و ساخته های دست بشر الهام گرفته از رفتار طبیعت می باشند و نمونه هایی از آنها را در میان تجهیزات تصفیه فاضلاب و آب نیز می توان مشاهده نمود. به عنوان مثال، فیلتر شنی یکی از نمونه های بارز در این زمینه می باشد که اساس و پایه آن از عبور آب های رودخانه ها و قنات از روی بسترهای خاکی و شنی الهام گرفته شده است. ذرات معلق در آب و آلودگی های موجود در آن پس از عبور آرام از روی دانه های شن و ماسه به آنها چسبیده شده و در نهایت آب زلال و تمیز از سوی دیگر خارج میشود.

برای شبیه سازی روند تمیز و زلال کردن آب به کمک دانه های شن، مخازن فلزی یا فایبرگلاس در نظر گرفته شده و درون آن بستر شن و سیلیس قرار میگیرد. لایه ای از دانه های شن و سیلیس در اندازه های درشت تا ریز به ترتیب بر روی هم قرار گرفته و آب از قسمت پایین مخزن به بالا هدایت میشود. از مهم ترین ویژگی های sand filter نسبت به سایر تجهیزات تصفیه، مقرون به صرفه بودن و قیمت ارزان آنها می باشد. چون این فیلترها نیاز به تجهیزات پیشرفته نداشته و طراحی آنها نیز بسیار ساده انجام میشود.

sand filter

روش کار sand filter

به طور خلاصه می توان روند عبور آب از sand filter تا خروج آن به صورت زلال و تمیز را به صورت زیر بیان کرد:

 • آب از شیرهای ورودی به داخل مخزن انتقال داده میشود.
 • از قسمت بالایی مخزن با توجه به نوع فیلتر به صورت عادی یا با فشار پمپ هوا آب به داخل مخزن هدایت میشود. برای هدایت به سمت بالای مخزن آب و ذرات معلق در آن باید از بستر چند لایه ای سیلیس و شن عبور کنند.
 • در حین عبور آب از این بستر، ذرات معلق در آن به دانه های شن و سیلیس چسبیده و امکان حرکت را پیدا نمی کنند.
 • آب بدون ذرات و آلودگی ها از بستر شنی عبور و توسط شیرهای تخلیه از مخزن خارج میشود.

مانند فیلتر کربنی، با گذشت زمان و استفاده متوالی از این تجهیزات، حجم زیادی از مواد آلوده کننده روی بستر سیلیس قرار گرفته و کارایی آن را کاهش می دهند. به همین دلیل با روش های مختلفی از جمله شستشوی معکوس نسبت به احیا و پاکسازی مجدد آن می توان اقدام کرد. در زمان خرید فیلتر شنی توجه داشته باشید که سیلیس های استفاده شده درجه خلوص بالایی داشته باشند.

ساختار فیلتر شنی

ساختار فیلتر شنی گالوانیزه و غیره بر اساس نحوه عملکرد و کاربرد مورد نظر از آن از چند بخش و اجزای داخلی متعدد تشکیل شده است. یکی از مهم ترین موارد در ساختار فیلتر شنی، نوع و شکل بدنه و مخزن آنها می باشد. در حالت کلی طراخی و ساخت فیلتر شنی در انواع مختلف افقی و عمودی انجام میشود. این ساختار بر اساس میزان فضای موجود در محیط نصب تعیین می گردد. در داخل فیلتر نیز از لایه سیلیس، پمپ و شیر آلات استفاده میشود.

طراحی ساختار فیلتر شنی به گونه ایست که شیرهای ورودی در قسمت بالای مخزن نصب شده و بستر سیلیس و شن در وسط آن قرار میگیرد. شیرهای تخلیه نیز در قسمت پایین مخزن تعبیه میشوند.

اجزای فیلتر شنی

برخلاف بسیاری از دستگاه های مورد استفاده برای کاهش آلودگی های موجود در آب، sand filterها ساختار ساده ای داشته و پیچیدگی کمی در آنها مشاهده میشود. در حالت کلی برای تولید و ساخت فیلتر شنی به مخزن فلزی یا فایبرگلاس نیاز می باشد تا فرآیند تصفیه در آن صورت گیرد. علاوه براین، شیرهای ورودی و تخلیه و همچنین نازل برای فراهم کردن بستر چند لایه ای از سیلیس و شن نیز مورد نیاز می باشد. در نوع خاصی از این فیلترها که با سرعت بالا فرآیند تصفیه انجام میشود، از پمپ های هوا نیز استفاده میشود.

جنس قطعات داخلی این فیلترها اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل بدنه مخزن باید ضخامت بالایی داشته و با رنگ و مواد مختلف کاملا در برابر تماس با مواد خورنده مقاوم و عایق شوند.

طراحی و ساخت فیلتر شنی

انواع فیلتر شنی

علاوه بر تفاوت هایی که در اندازه و ابعاد مخزن و جنس آنها وجود دارد، روند عبور آب نیز در این دستگاه ها با هم متفاوت می باشد. به همین دلیل می توان آنها را در گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

 • فیلتر شنی کند Slow Sand Filter: در این فیلترها آب روال عادی و طبیعی را طی نموده و از روی بسترهای 300 تا 800 متر مربع عبور می کند. سرعت تصفیه در این نوع فیلتر پایین بوده و قیمت آنها نیز ارزان می باشد.
 • فیلتر تند ثقلی Rapid Sand Gravity Filter: با کوچکتر شدن بستر سیلیس در این فیلترها شرایط برای عبور با سرعت بیشتر و البته کاملا طبیعی و بدون نیاز به پمپ انجام میشود.
 • فیلتر شنی فشاری یا تند تحت فشار Rapid Sand Pressure Filter: آب با فشار زیاد توسط پمپ های مخصوص به لایه های بالایی بستر سیلیس هدایت شده و سرعت تصفیه در آنها افزایش پیدا می کند.

انواع sand filter بر اساس کاربرد

انواع فیلتر شنی فشاری و کند و ثقلی را می توان بر اساس نوع کاربرد نیز در گروه های مختلفی قرار داد. از جمله این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

فیلتر شنی استخری

این نوع فیلتر در گروه فیلتر شنی فایبرگلاس قرار گرفته و در اندازه های کوچکتر از صنعتی تولید و ساخته میشود. بر اساس میزان دبی آب ورودی به استخر لازم است فیلتر شنی استخری را در ظرفیت های استاندارد تهیه نمایید. توجه داشته باشید که ساختار فیلتر شنی استخری تفاوتی با نوع صنعتی ندارد و تنها در ظرفیت و اندازه و ابعاد کمی متفاوت هستند.

فیلتر شنی صنعتی

از این نوع فیلتر در محیط های صنعتی استفاده میشود و بدنه آنها فلزی و استیل و گالوانیزه است. به دلیل فشار و دبی زیاد آب در محیط های صنعتی، این نوع فیلتر در اندازه های بزرگتری تولید شده و در انواع مختلف عمودی و افقی ارائه میشوند.

انواع sand filter بر اساس جنس بدنه

همان طور که اشاره شد، فیلتر شنی استخری دارای بدنه فایبرگلاس بوده و برای نوع صنعتی از فلزی و استیل و گالوانیزه استفاده میشود. به همین دلیل می توان انواع فیلتر شنی فشاری و غیره را بر اساس جنس بدنه در گروه های زیر دسته بندی کرد:

 • فیلتر شنی گالوانیزه
 • فیلتر شنی استیل
 • sand filter فایبر گلاس

کاربرد sand filter

از مهم ترین موارد کاربرد فیلتر شنی گالوانیزه و فایبر گلاس می توان به دستگاه های تصفیه آب خانگی اشاره نمود که با سرعت تقریبا کم ذرات معلق در آب تا حد زیادی توسط آنها حذف میشوند. از دیگر موارد کاربرد می توان به تصفیه آب استخرها اشاره نمود که اغلب از نوع تحت فشار بوده و قادرند آب را در مدت زمان کوتاه تصفیه کنند. همچنین لازم به ذکر است که از فیلترهای شنی در تجهیزات تصفیه فاضلاب و آب های خاکستری و همچنین پیش تصفیه اسمز معکوس نیز استفاده میشود. در زمان خرید فیلتر شنی لازم است محصول را بر اساس نوع کاربرد مورد نظر انتخاب کنید، چون تفاوت هایی در این زمینه بین این محصولات وجود دارد.

شستشوی فیلتر شنی

همان طور که اشاره شد، عبور آب از روی بستر شن و سیلیس به مرور باعث ایجاد لایه هایی از مواد آلاینده بر روی این دانه ها خواهد شد. به همین دلیل باید به صورت دوره ای و متناسب با مقدار مواد آلوده کننده در آب نسبت به تمیز کردن آنها اقدام شود. شستشوی معکوس از جمله روش های مورد استفاده در این زمینه می باشد لازم است با دقت بالا و در زمان مناسب انجام شود. علاوه براین، در برخی از مواقع به دلیل استفاده از دانه های بی کیفیت سیلیس یا حجم بسیار زیاد مواد آلاینده و عدم شستشو در زمان مناسب، بستر نیاز به تعویض داشته باشد. در صورت شستشو دوره ای در بازه های زمان کوتاه طول عمر بستر سیلیس نیز افزایش پیدا می کند و می توان 5 تا 10 سال از آن استفاده کرد.

جهت درک بهتر مقاله آموزش بک واش فیلتر شنی را مطالعه بفرمایید

قیمت فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس

در تعیین قیمت فیلتر شنی فلزی چند عامل مهم دخیل می باشد که مهم ترین آنها، نوع دستگاه می باشد. همان طور که در طول متن اشاره شد، این فیلترها دارای انواع مختلف کند، تند ثقلی و تند تحت فشار می باشند که نوع آخر به دلیل استفاده از پمپ، قیمت بیشتری دارد. از دیگر موارد مهم در نرخ گذاری و تعیین قیمت فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس که در زمان خرید باید به آن توجه داشت می توان به ظرفیت مخزن و همچنین نوع کاربرد آنها اشاره کرد.

طراحی فیلتر شنی تصفیه آب و صنعتی

در طراحی فیلتر شنی فشاری و کند و غیره با بدنه های استیل و فلزی و گالوانیزه لازم است استانداردهای بین المللی رعایت شود. این استانداردها بر اساس ویژگی های سایر دستگاه ها ارائه شده و منجر به تضمین ایمنی و کیفیت محصول خواهد شد. فرآب تدبیر که از جمله سازنده های فیلتر شنی به شمار می رود، طراحی را زیر نظر مهندسین حرفه ای و با تجربه انجام داده و محصولاتی باکیفیت را ارائه می دهد.

تولید و ساخت فیلتر شنی

گروه فرآب تدبیر سازنده فیلتر شنی استیل و فلزی و گالوانیزه در اندازه و ابعاد با ظرفیت های مختلف می باشد که بر اساس استانداردها محصولات با کیفیتی را ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های هر یک از این فیلترها یا سفارش در ظرفیت های دلخواه و متناسب با کاربرد مورد نظر می توانید از مشاوره های رایگان تیم طراحی و ساخت و فروش فیلتر شنی فرآب تدبیر استفاده نمایید.

خرید فیلتر شنی تصفیه آب و صنعتی

با توجه به اینکه فرآب تدبیر فعال در زمینه طراحی و ساخت و سازنده فیلتر شنی فایبرگلاس و فلزی و استیل در اندازه های مختلف می باشد، برای تمام مشتریان قبل از خرید محصول مشاوره رایگان ارائه می دهد. در مشاوره های ارائه شده مشخصات فنی و تمام اطلاعات مورد نیاز در اختیار خریداران قرار می گیرد. لازم به ذکر است، علاوه بر خرید فیلتر شنی فلزی و استیل قیمت مناسب و آماده تحویل، امکان طراحی سفارشی محصول نیز وجود دارد.

تجهیزات تصفیه آب

نیاز به مشاوره دارید؟

همین حالا جهت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و مشخصات فنی محصولات با کارشناسان فراب تدبیر تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

مخازن FRP

مخازن FRP

بازدیدها: 7مخازن FRP  (Fiber Reinforced Plastic) از پرکاربردترین انواع مخازن در صنعت تولید محصولات تصفیه آب می باشد که به صورت چند جداره…
فیلتر کارتریج

فیلتر کارتریج

بازدیدها: 0فیلتر کارتریج Cartridge Filter استوانه های توخالی می باشند که از محصولات تصفیه آب و فاضلاب بوده و به منظور جداسازی ذرات…
فیلتر کربنی

فیلتر کربنی

بازدیدها: 4فیلتر کربنی که با نام های دیگری همچون فیلتر کربن اکتیو نیز شناخته شده می باشد، شیوه ای ساده و ارزان قیمت…
سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی

بازدیدها: 1سختی گیر رزینی کاربردی ترین و رایج ترین نوع دستگاه های کاهش دهنده سختی آب می باشد که در انواع مختلف اتوماتیک…
آب شیرین کن صنعتی ro

آب شیرین کن صنعتی RO

بازدیدها: 8آب شیرین کن صنعتی RO از جمله تجهیزات تصفیه آب می باشد که رفتار و عملکرد آن از طبیعت الهام گرفته شده…

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حیدریان
  می 2, 2023 4:37 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  امکان تولید فیلتر شنی در تمام ظرفیت ها وجود داره یا تمام محصولات آماده هستند؟

  پاسخ
  • سلام جناب حیدریان. در ظرفیت های مختلف این تجهیزات قابل طراحی و تولید هستند و محدودیت در این زمینه وجود ندارد. محصولات فرآب تدبیر همگی سفارشی تولید میشوند

   پاسخ
 • رحمان زاده
  می 4, 2023 8:03 ب.ظ

  سلام مهندس این مدل فیلتر با چه ظرفیتهایی تولید میشه؟محصول آماده س یا سفارشی هم قابل ساخت هستند؟

  پاسخ
  • سلام جناب رحمان زاده. دستگاه در ظرفیت های مختلف و سفارشی قابل تولید است. برای اطلاع بیشتر لطفا با شماره تلفن 02633412707 تماس بگیرید

   پاسخ
 • سلام فیلتر برای استخر مناسبه یا فقط صنعتی هستند؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید