انعقاد و شناورسازی الکتریکی ECF

انعقاد و شناورسازی الکتریکی (ECF)

انعقاد و شناورسازی الکتریکی EFC از جمله روش های مناسب برای کاهش میزان ذرات کلوئیدی موجود در پساب های بهداشتی و صنعتی می باشد. این روش به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و منعقد کننده ها و اجرای سریع و آسان، کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. فرآب تدبیر تصفیه؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه فاضلاب در ادامه نحوه اجرای این فرآیند، میزان تاثیرگذاری، مزایا و کاربردهای آن را بررسی خواهد کرد.

انعقاد و شناورسازی الکتریکی چیست؟

وجود ذرات کلوئیدی و چربی و روغن معلق در پساب ها یکی از بزرگترین مشکلات در روند تصفیه می باشد که منجر به افزایش TSS و تغییر رنگ و بو می شوند. با توجه به اینکه این ذرات دارای بارهای همنام می باشند، به همین دلیل هم را دفع نموده و امکان اتصال آنها به هم به صورت طبیعی وجود ندارد. انعقاد و شناورسازی الکتریکی ECF از جمله فرآیندهای تصفیه فاضلاب می باشد که با نام های دیگری همچون الکتروفلوتاسیون و الکتروکواگولاسیون نیز شناخته شده است. تمرکز اصلی این فرآیند بر انعقاد و لخته سازی ذرات معلق در فاضلاب بوده و با انرژی الکتریکی این عملیات را انجام می دهد.

تصفیه فاضلاب با EFC

این روش که در سال 1889 در انگلیس مطرح شد، پس از بهبودهای گسترده در حال حاضر در اغلب کشورهای پیشرفته برای تصفیه مورد استفاده قرار میگیرد. به طوریکه می توان از آن برای حذف ذرات چربی و روغن در پساب های تولید شده در صنایع نساجی، صنایع لبنی و تولید چیپس، حذف فلزات سنگین از صنایع آبکاری و فولاد، پالایشگاه ها و دامداری و کشتارگاه ها استفاده نمود.

در ساختار پکیج های EFC از آند آهن یا آلومینیوم استفاده میشود. آند مورد استفاده در حوضچه های تصفیه پس از اتصال به انرژی الکتریکی fe+3  و al+3 تولید نموده و ذرات معلق با بار منفی را به خود جذب می کنند. در واقع این روش باعث میشود بین ذرات کلوئیدی با بار منفی پل ایجاد شده و در نهایت به صورت لخته های سنگین در کف مخزن ته نشین شوند. کاتد نیز H2 تولید نموده و پس از اتصال به ذرات معلق و فلوک ها آنها را به بالای سطح فاضلاب منتقل می کند.

نحوه تصفیه فاضلاب با انعقاد و شناورسازی الکتریکی

همان طور که اشاره شد، آند و کاتد در مخزن EFC پس از اتصال به انرژی الکتریکی منجر به انعقاد و لخته شدن ذرات کلوئیدی معلق میشوند. روند انعقاد و افزایش کیفیت پساب ها در این روش به صورت زیر می باشد:

 • آند آلومینیوم یا آهن به مرور FE+3 یا AL+3 تولید نموده و به دلیل اینکه دارای بار مثبت می باشند، ذرات کلوئیدی با بار منفی را جذب می کنند. در واقع در این مرحله یون های فلزی آزاد شده از آند، کوآگولانت ها را تشکیل می دهند.
 • فلوک های ایجاد شده با اتصال ذرات کلوئیدی به هم به دلیل وزن سنگین به کف مخزن ته نشین میشوند.
 • پس از هیدرولیز آب در کاتد H2 تولید میشود. حباب های این گاز به فلوک های سبک متصل شده و آنها را به بالای سطح پساب ها منتقل می کند.
 • در نهایت لخته های ایجاد شده در روی سطح با کمک تجهیزاتی از قبیل اسکیمرها جمع آوری میشود. لجن های ته نشین شده در کف مخزن نیز تخلیه و پساب زلال و بدون ذرات معلق روغن و چربی از مخزن استخراج میشود.

تاثیر انعقاد الکتریکی بر شاخص های کیفی

با توجه به فرآیند انعقاد و لخته سازی سریع که در روش EFC انجام میشود، برخی از شاخص های کیفی با راندمان بالا بهبود پیدا می کنند. از جمله فاکتورهای قابل تغییر با این روش، TSS می باشد که این روش تا 99 درصد قادر به کاهش آنها می باشد. علاوه براین، BOD نیز با راندمان 90 درصد کاهش یافته و میزان تاثیرگذاری در حذف فلزات سنگین 95 تا 99 درصد، روغن و چربی 93 تا 99 درصد، باکتری و ویروس 99.99 درصد، فسفات 93 درصد محاسبه شده است.

مزایای EFC

این روش که در سال 1889 برای اولین بار در انگلیس مطرح و پس از بهبود و بهینه سازی در سال 1909 در آمریکا برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار گرفت، مزایای زیادی دارد. از مهم ترین مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در راه اندازی این روش نیاز به استفاده از هیچگونه مواد شیمیایی نبوده و به همین دلیل تاثیرات منفی جانبی بر سلامت محیط زیست نخواهد داشت.
 • راه اندازی و اجرای این روش در کمترین زمان ممکن می باشد؛ چون نیاز به ساخت مخازن بزرگ با مصالح و غیره نیست.
 • به دلیل حذف مخازن متعدد مورد استفاده در سایر روش ها، برای راه اندازی شناور سازی الکتریکی EFC نیاز به زمین کم می باشد.
 • تخلیه لجن و آبگیری آسان تر و در زمان کوتاه تری قابل انجام است
 • اجرای این روش نیاز به تخصص و مهارت بالایی ندارد
 • راندمان بالا در کاهش TSS، BOD، فسفات، باکتری و ویروس و سایر شاخص های کیفی

کاربرد انعقاد و شناورسازی الکتریکی

به دلیل راه اندازی سریع، راندمان بالا در بهبود شاخص های کیفی فاضلاب و همچنین عدم نیاز به حوضچه های بزرگ با صرفه هزینه های گزاف، روش EFC کاربرد زیادی دارد. از جمله موارد کاربرد این روش ها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • تصفیه فاضلاب پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی
 • مورد استفاده در تصفیه فاضلاب صنایع غذایی و لبنی
 • تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی و نساجی
 • تصفیه واحدهای قالیشویی
 • پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها و واحدهای دامداری

طراحی و ساخت تجهیزات انعقاد و شناور سازی الکتریکی

فرآب تدبیر تصفیه از جمله گروه های فعال در حوزه راه اندازی روش های انعقاد و شناور سازی الکتریکی در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی می باشد. این مجموعه با به کارگیری استانداردهای روز دنیا و بهبودهای صورت گرفته بر روی این روش ها، در کمترین زمان و با صرفه هزینه مناسب، پیاده سازی را انجام می دهد. با توجه به اینکه تولید تجهیزات مورد استفاده در این زمینه و نصب و پیاده سازی و اجرای آنها کاملا سفارشی انجام میشود، لذا پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان فرآب تدبیر تماس بگیرید.

مقالات آموزشی تصفیه آب و فاضلاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست