سود پرک

سود پرک (کاستیک سودا)

سود پرک یا کاستیک سودا (Caustic Soda) که به نام سود سوز آور نیز شناخته می شود یکی از قوی ترین و معروف ترین بازها در میان سایر مواد شیمیایی می باشد که در صنعت کاربرد گسترده ای دارد. این ماده قلیایی به دلیل واکنش پذیری بسیار بالا و تولید گرما در شرایط برخورد با آب منجر به سوختگی شده و به همین دلیل با نام سود سوز آور نیز شناخته شده می باشد. هیدروکسید سدیم (Sodium hydroxide) از دیگر نام های ارائه شده برای این ماده بوده و به شیوه های مختلف با درجه خلوص های متنوع قابل تولید می باشد. فرآب تدبیر؛ فروشنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی کامل NaoH پرداخته و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و کاربرد و قیمت و نحوه خرید آن را بررسی خواهد نمود.

سود پرک یا کاستیک سودا چیست؟

سود پرک ماده ای جامد و سفید رنگ می باشد که به صورت ورقه های نازک و کوچک و پرک شده در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده شیمیایی با خاصیت قلیایی بسیار زیاد دارای فرمول NaoH بوده و با نام های مختلفی همچون کاستیک سودا، سود سوزآور، هیدروکسید سدیم شناخته شده می باشد. از مهم ترین ویژگی های این ماده می توان به قدرت جذب بالای دی اکسید کربن و رطوبت موجود در هوا و ایجاد گرما اشاره نمود. همچنین لازم به ذکر است که کاستیک سودا قدرت چربی گیری بسیار بالایی داشته و PH را کاهش داده و خاصیت اسیدی را از بین میبرد. به همین دلیل در تصفیه آب کاربرد گسترده ای دارد.

کاستیک سودا چیست

روش تولید سود پرک

در صنعت هیدروکسید سدیم را به شیوه های مختلفی تولید می کنند و بر همین اساس نیز درجه خلوص و کیفیت های متفاوتی دارند. از جمله روش های پرکاربرد برای تولید سود سوز آور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تولید کاستیک سودا با الکترولیز NaCL

در این روش کاتد جیوه مورد استفاده قرار گرفته و پس از الکترولیز، علاوه بر سود پرک، گاز کلر و جیوه نیز تولید میشود. این گازها خطرات زیادی را به همراه دارند و منجر به ایجاد آلودگی می شوند. در واقع پس از الکترولیز کلرید سدیم با کاتد جیوه، هیدروکسید سدیم و هیدروژن و گازهای جانبی تولید میشوند. رابطه تولید هیدروکسید سدیم با الکترولیز NaoH به صورت زیر می باشد:

Na+ + e + xHg → NaHgx

۲Cl– → Cl۲ + ۲e

NaHgx + H۲O →  NaOH +  H۲ + xHg

۴H+ + → NO + ۲H۲O

۲NO + Cl۲ → ۲NOCl

تولید کاستیک سودا با سلول دیافراگمی

در روند تولید کاستیک سودا با این روش از سلول های دیافراگمی استفاده میشود. از مهم ترین مزایای این روش می توان به عدم تولید گازهای مخرب جیوه و کلر اشاره نمود. اما لازم به ذکر است که سودهای تولید شده به این روش درجه خلوص کمتری دارند.

تولید هیدروکسید سدیم از ترکیب سدیم و آب

در این روش همان طور که مشخص است، سدیم فلزی خالص با آب واکنش برقرار می کند. البته توجه داشته باشید که خطرات تولید سود پرک با این روش بسیار زیاد بوده و گاز نیتروژن تولید شده در آن منجر به آتش سوزی خواهد شد. به همین دلیل در محیط های کاملا استاندارد و ایمن و آزمایشگاه ها باید این فرآیندها انجام شوند.

تولید سود سوزآور از ترکیب هیدروکسید کلسیم و کربنات سدیم

از دیگر روش های مورد استفاده برای تولید هیدروکسید سدیم می توان به برقراری واکنش بین هیدروکسید کلسیم و کربنات سدیم اشاره نمود. رابطه تولید در این روش به صورت زیر می باشد:

Na۲CO۳ + Ca(OH)۲ → NaOH + CaCO۳

روش استفاده از سود پرک

استفاده از سود سوز آور نیاز به رعایت استانداردها و اصول ایمنی دارد، در غیر این صورت می تواند منجر به خسارت های مادی و جانی شود. با توجه به اینکه این ماده شیمیایی در صورت تماس با آب به سرعت واکنش برقرار نموده و گرما تولید می کند، به همین دلیل برخورد آن با پوست منجر به سوختگی شدید میشود. علاوه براین، تماس سود پرک با چشم منجر به کوری میشود و به همین دلیل حتما باید از عینک های مخصوص استفاده شود.

همان طور که در طول متن اشاره شد، کاستیک سودا قدرت جذب بالایی داشته و دی اکسید کربن و رطوبت هوا را به خود جذب نموده و حرارت تولید می کند. به همین دلیل باید در ظرف های مخصوص و در بسته نگهداری شوند.

ویژگی های فیزیکی سود پرک

مهم ترین ویژگی های فیزیکی سود پرک با درجه خلوص بالا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سود پرک جامد سفید رنگ بدون بو می باشد که در دمای 319 درجه سانتی گراد ذوب میشود.
 • این ماده شمیایی در دمای 1388 درجه سانتیگراد به نقطه جوش میرسد.
 • سود به آسانی در آب حل شده و در حلال های غیر قطبی نامحلول می باشد.
 • چگالی این ماده 2.13 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.
 • وزن مولکولی سود پرک 40 گرم بر مول می باشد.

ویژگی های سود سوزآور

ویژگی های شیمیایی سود پرک

مهم ترین ویژگی های شیمیایی این مواد می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • در اثر واکنش کاستیک سودا با اسید، نمک و آب تولید میشود.
 • واکنش پذیری این ماده با آب گرمازا می باشد
 • به دلیل خاصیت قلیایی بالا، قدرت زیادی در تنظیم PH دارد.

کاربرد سود پرک در تصفیه آب

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد هیدروکسید سدیم در صنعت تصفیه آب می باشد که برای تنظیم PH می توان از آن استفاده نمود. در بسیاری از فرآیندهای تصفیه به منظور گندزدایی و ضد عفونی از مقدار زیادی کلر استفاده میشود. ورود کلر زیاد به آب باعث افزایش خاصیت اسیدی آب شده و در نهایت مشکلات پوستی و تنفسی زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل می توان در این شرایط از سود پرک به مقدار استاندارد و متناسب با شرایط محیط استفاده کرد.

همچنین لازم به ذکر است که ورود این مواد به آب باعث کاهش خاصیت اسیدی آن شده و قدرت خورندگی را کاهش می دهد. آب هایی که قدرت خورندگی بالایی دارند به مرور منجر به تخریب لوله و تاسیسات و محصولات تصفیه آب میشود.

مضرات سود پرک

با توجه به قدرت خورندگی بسیار بالای سود پرک، استفاده از آن نیاز به رعایت استانداردها و اصول ایمنی را دارد. این مواد مضرات متعددی را به همراه دارند که برخی از آنها عبارتند از:

 • به دلیل قدرت بسیار بالای سود در از بین بردن چربی، با سرعت بسیار زیاد تمام چربی موجود روی پوست انسان را از بین برده و منجر به ایجاد زخم میشود. استفاده از این مواد بدون دستکش های مقاوم منجر به سوختگی میشود.
 • ورود سود به معده و سیستم گوارشی نه تنها منجر به دل درد شدید شده، بلکه می تواند باعث سوختگی مری و بروز سرطان شود.
 • استفاده از سود بدون عینک های استاندارد به دلیل از بین بردن چربی روی چشم منجر به نابینایی میشود.
 • ورود گاز بسیار خطرناک سود به سیستم تنفسی منجر به سوزش و خارش شدید گلو و زخم های دهانی میشود.

کاربرد کاستیک سودا در صنعت

علاوه بر تصفیه آب و تنظیم PH آن، از سود سوزآور در سایر صنایع نیز استفاده میشود و می توان گفت یکی از پرکاربردترین مواد قلیایی می باشد. این ماده باز در تولید خمیر سلولزی و کاغذ، چربی گیری، تولید مواد غذایی و آب میوه ها، تولید آلومینیوم و پارچه و ابریشم مصنوعی کاربرد دارد.

قیمت سود پرک

برندهای مختلفی این مواد را تولید می کنند و درجه خلوص و کیفیت ارائه شده برای آنها با هم فرق دارد. به همین دلیل قیمت های ارائه شده برای سود پرک توسط فرشونده های مختلف متفاوت می باشد و نرخ ها در طیف های گسترده ای تغییر می کنند. برای استعلام قیمت این مواد می توانید با کارشناسان فروش فرآب تدبیر تصفیه تماس بگیرید.

خرید سود پرک (کاستیک سودا- سود سوز آور)

فرآب تدبیر تصفیه به عنوان یکی از فروشنده های سود پرک به صورت عمده و جزئی با قیمت ارزان در این حوزه فعالیت دارد. سودهای ارائه شده توسط این تیم دارای درجه خلوص بالایی بوده و همگی بدون واسطه و با قیمت های ارزان به تمام نقاط ایران قابل ارسال می باشند.

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

ثبت سفارش آنلاین

 • حداقل حجم سفارش 25 کیلوگرم می باشد.
 • همکاران ما جهت دریافت جزئیات سفارش و همچنین ارائه مشاوره، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

محصولات مرتبط

میکروسیلیس
مشاوره
قیمت
خرید
میکروسیلیس یک محصول جانبی از صنایع فلز سیلیکون یا فروسیلیسیم است که در کوره‌های قوس الکتریکی به‌عنوان یک محصول جانبی از تولید…
کربن اکتیو
مشاوره
قیمت
خرید
کربن اکتیو (activated carbon) یا ذغال فعال از جمله مواد مورد استفاده در صنایع مختلف می باشد که به دلیل قدرت جذب…
سیلیسیم دی‌اکسید (سیلیس)
مشاوره
قیمت
خرید
سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس (SiO2) یکی از ترکیبات و کانی های اصلی موجود در پوسته زمین می باشد که دارای تنوع…
پلی الکترولیت
مشاوره
قیمت
خرید
پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید (PAM) یکی از پرکاربردترین کمک منعقدکننده ها می باشد که در صنایع مختلف از جمله تصفیه…
پرکلرین
مشاوره
قیمت
خرید
پرکلرین یا هیپوکلریت کلسیم (Ca(OCl)2) یکی از مهم ترین ترکیبات معدنی می باشد که برای سفیدکنندگی و ضد عفونی کردن آب و…
آنتی اسکالانت
مشاوره
قیمت
خرید
آنتی اسکالانت (antiscalant) از ضروری ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه های آب شیرین کن می باشد که از ایجاد رسوب…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست