شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

پکیج سختی گیر رزینی | نحوه نصب سختی گیر رزینی | انوع سختی گیر رزینی

پکیج سختی گیر رزینی | نحوه نصب سختی گیر رزینی | انوع سختی گیر رزینی
۰۸۰۲

آیا می دانید سختی گیر رزینی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت از پکیج سختی گیر رزینی برای حذف بعضی از املاح آب استفاده می کنند. در این روش آبی که به اصلاح سخت نامیده می شود و دارای کلسیم و منزیم است از بین رزین های سخت گیر عبور می کنند. جریان یافتن آب در بین رزین ها موجب جابه جایی یون ها شده و در نتیجه آب به اصلاح نرم می شود. این عمل موجب تصفیه آب شده و از رسوب آب با حذف املاح جلوگیری می کند.

در ابطه با اجزای تشکیل دهنده سختی گیر رزینی بیشتر بدانید

انواع سختی گیر رزینی در مراحل تصفیه آب با توجه به انواع رزین به دو نوع زیر تقسیم می شوند:

  • سختی گیر رزینی آنیونی
  • سختی گیر رزینی کاتیونی

 رزین کاتیونی در سختی گیر رزینی

در سختی گیر رزینی از رزین های کاتیونی برای حذف سختی موجود در آب استفاده می شود. رزین های کاتیونی پلیمر هایی هستند که از آن برای حذف سختی آب و تصفیه آب خانگی استفاده می شود. این ذرات قادرند منزیم وکلسیم آب را با با سدیم موجود جایگزین کنند بنابراین این یون عا برای تبادل یونی در سختی گیر رزینی شرکت می کنند.رزین کاتیونی دارای انواع ضعیف و قوی است. از رزین های کاتیونی قوی برای حذف سختی دائم آب استفاده می شود این در صورتی است که رزین های کاتیونی ضعیف بیشتر برای حذف سختی موقت آب استفاده می شود. انتخاب این عامل باتوجه به کاربرد متفاوت است.

رزین آنیونی در سختی گیر رزینی

در سختی گیر رزینی از رزین های آنیونی برای حذف کلر موجود در آب استفاده می شود. رزین های آنیونی که بخش آنیون های آن آماده تبادل در تصفیه آب برای حذف کلر استفاده می شود. این رزین ها نیز به دوگروه ضعیف و قوی تقسیم می شود.

همه چیز درباره رزین آنیونی و کاتیونی

نحوه نصب سختی گیر رزینی

برای نصب سختی گیر رزینی در موتورخانه باید ابتدا همه شیر ها را ببندید. در مرحله بعد باید شیر هواگیری دستگاه باز شود. بعد از قراردادن شیر سولو در حالت ران شیر ورود ی را باز کنید و پس از پر شدن مخزن شیلر هواگیری را ببندید. سپس شیر خروجی را باز کنید. به این ترتیب موتورخانه مجهر به پکیج سختی گیر رزینی می شود. البت ه بعد از آن که سختی آب ازحد تجاوز کند باید عمل احیا را انجام دهید.

پارامتر های مورد سنجش در خرید دستگاه سختی گیر رزینی

در هنگام خرید این دستگاه به نکاتی از قبیل سختی آب ورود به دستگاه، ظرفیت رزین، آنیونی یا کاتیونی بودن رزین, سیکل احیای سیستم و مقدار گذر آب از دستگاه سختی گیر مورد سنجش و بررسی قرار می گیرد. از سختیگیر رزینی برای انواع برج های خنک کن و پکیج های دیواری، در ابعاد بزرگ تر دیگ های بخار و همچین رادیاتور استفاده می شود. ورود آب سخت به اینگونه دستگاه ها در طولانی مدت باعث ایجاد رسوب و بروز مشکلات متعددی می شود. بنابراین با توجه به سنجش موارد از انواع مناسب سختی گیر رزینی استفاده می شود. قیمت سختی گیر رزینی نیز با توجه به کاربرد آن در موارد مختلف متفاوت است.

پانوشت: نحوه نصب سختی گیر رزینی در موتوخانه ها, تصفیه سختی آب, انواع سخت گیر رزینی, قیمت سختی گیر زینی, پکیج تصفیه آب 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *