شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

تصفیه فاضلاب کارواش

در سال های اخیر همگام با افزایش نرخ سفرهای درون شهری و برون شهری، با رشد فزاینده ی وسایل نقلیه مواجه هستیم. در دنیای امروز آپارتمانی ما، نیاز به شستشوی مکانیزه ماشین ها در کارواش ها چشمگیر شده است که حاصل این نیاز مردم و چرخه اقتصادی، پساب یا فاضلاب تجمعی در کارواش ها می باشد که آلایندگی هایی نظیر گل ولای حاصل از شستشو، مواد شوینده (دترجنت)، چربی وروغن، مواد معلق (TSS) می باشد. آلودگی ناشی از فعالیت کارواش‌ها، با غلظت و تنوع بالای آلودگی‌ها تاثیرات پیچیده‌ای بر منابع پذیرنده پساب دارد. بدون اغراق می‌توان گفت آلودگی حاصل از یک واحد کارواش از یک مجتمع ۲هزار نفری بیشتر است.  نکته حائز اهمیت عدم آگاهی و دانش کافی نسبت به تخلیه فاضلاب آلوده به چاه‌ها، نهرهای عمومی و آب های زیرزمینی می باشد که صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می نماید، این درحالی است که فاضلاب کارواش جزء فاضلاب های صنعتی دسته بندی می شود و با توجه به ماهیت شیمیایی آلوده کننده ای که دارد نمی تواند به صورت خام وارد محیط زیست شود و امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا تمامی واحدهای کارواش مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از پساب هستند.

براساس آمارهای بدست آمده هر وسیله ی نقلیه به طور میانگین بیش از ۵ بار در سال به واحد های کارواش مراجعه می­کنند، و بطور میانگین حدود ۱۵۰ الی ۲۵۰ لیتر آب شیرین برای این امر اختصاص می­یابد.

ماهیت و نوع فاضلاب در تصفیه فاضلاب  کارواش ها 

اولین کاری که در کارواش ها بر روی ماشین ها صورت می­گیرد شستشو با آب است که گل و لای روی ماشین­ها با این عمل به آب خروجی اضافه می­شود که در بحث تولید فاضلاب با عنوان TSS یا مواد معلق یاد می­شود این مواد قابلیت ته نشینی دارند. مرحله بعدی در شست و شوی ماشین ها در کارواش اضافه نمودن کف یا اصطلاحا دترجنت می باشد که دارای سورفاکتانت ها می باشند این ماده ماهیت آلی داشته و باعث تغییر کیفیت شیمیایی در آب می شود. از دیگر موادی که موجود در پساب یا فاضلاب کارواش ها می باشد روغن وگریسی است که همراه با شستشو به آب اضافه می شود و موجب آلودگی جدی منابع آب زیرزمینی می شود و همین طور فلزات سنگینی مانند سرب که می باید در تصفیه پساب یا فاضلاب تولیدی در کارواش ها بدان توجه کرد. در کارواش ها پساب حاصل از شست وشوی ماشین ها مستقیماً به چاه یا کانال­های آب تخلیه می­شوند که این امر سبب آلودگی جدی و سمی شدن سفره ها و منابع آب زیرزمینی می شوند که امر تصفیه فاضلاب کارواش ها را ضرورت می­بخشد.

روش Electrocoagulation:

کاربرد فن­آوری های الکتروشیمیایی در صنعت آب و فاضلاب بسیار متنوع می باشد. این تکنیک در موقعیت­ها و صنایع مختلف در حذف دامنه وسیعی از آلاینده ها به کار گرفته شده است. از جمله موارد کاربرد این تکنیک در صنعت آب و فاضلاب می‌توان به تصفیه آب، شکستن امولسیون های چربی و نفت در آب، حذف مواد آلی طبیعی از آب، فلوئورزدایی، حذف ترکیبات سولفاته، تصفیه فاضلاب های شهری و رستوران، حذف فلزات سنگین، حذف آرسنیک، حذف ترکیبات فنلی، تصفیه فاضلاب صنایع لبنی و تولید چیپس، تصفیه فاضلاب صنایع تولید مخمر و خمیر ترش، تصفیه فاضلاب کارواش ها، تصفیه فاضلاب صنایع پرداخت فلزی، فاضلاب‌های رخشویخانه‌ها و صنایع نساجی و همچنین تصفیه فاضلاب‌های رادیواکتیو اشاره نمود. روش­های الکتروشیمیایی شامل: الکتروکواگولاسیون، الکتروفلوکولاسیون و الکتروفلوتاسیون می­باشد. روش الکتروشیمیایی الکتروکواگولاسیون عوامل ناپایدار کننده­ای که باعث خنثی سازی لازم جهت جداسازی آلاینده ­ها می شود را تامین می­نماید. الکتروفلوکولاسیون نیز تولیدکننده عواملی است که پل­سازی ذرات یا انعقاد را به پیش می ­برند. الکتروفلوتاسیون روشی است که طی آن آلاینده ­هایی نظیر چربی­و روغن با حباب ­های گاز که در سطح الکترود تشکیل شده­اند(H۲O۲) مورد حمله قرار گرفته و همراه با این حباب­­ها به سطح محلول منتقل می­شوند. بدین ترتیب حذف آلاینده ­ها از سیستم با انجام کفاب گیری قابل حصول خواهد بود.

انعقاد و لخته ­سازی به روش الکتروشیمیایی توانسته است پارامترهای موجود در فاضلاب کارواش ها را به میزانی که در جدول زیر مشاهده می کنید کاهش دهد.

پارامترهای اندازه گیری شده(%)COD(%)BOD(%)TSS(%)سرب(%)دترجنت(%)آهن
راندمان حذف۸۷/۹۶۲۱/۹۴۲۳/۹۸۴۳/۹۹۸۸/۹۹۶۷/۹۹

 نتایج نمونه تصفیه پساب کارواش به روش انعقاد الکتریکی:

مواد آلوده کنندهتخلیه­آبهای سطحmg/lتخلیه به چاه های جاذب mg/lمصارف کشاورزی و آبیاری mg/l
BOD۵۰۵۰۱۰۰
COD۱۰۰۱۰۰۲۰۰
TSS۶۰۶۰۱۰۰
روغن و چربی۱۰۱۰۱۰
دترجنت۱/۵۰/۵۰/۵
رنگ۷۵۷۵۷۵
کدورت۵۰۵۰
pH۶/۵ – ۸/۵۹-۵۸/۵-۶

در این روش نیازی به استفاده از مواد شیمیایی به عنوان منعقد کننده نیست. یون های فلزی حاصل از عبور جریان مستقیم از سلول الکتروشیمیایی، هیدرولیز گردیده و یون های فلزی هیدروکسید تولید می کنند.

لخته های نا محلولAl(OH)3 نقش اصلی را در عمل تصفیه دارند. ذرات آلاینده یونی باردار تحت تاثیر برهمکنش ناشی از یون­های تولید شده از انحلال الکترود قربانی خنثی گردیده و با جذب شدن توسط یکدیگر یعنی عمل انعقاد حذف می­شوند. همچنین گاز هیدروژنی که در الکترود کاتد آزاد می شود برخی لخته­های موجود در محلول را در سطح آن شناور ساخته و جدا می­کند. فاضلاب پس از گذراندن این مرحله، وارد مرحله بعدی یعنی اختلاط آرام منتقل می گردد در این مرحله فلوک­های تشکیل شده در مرحله قبل به یکدیگر چسبیده و سبب تشکیل فلوک­هایی می گردد که در مرحله ته نشینی بهتر ته نشین می گردد. پس از این مرحله فاضلاب وارد واحد ته نشینی می گردد که این واحد به روش استاتیکی طراحی شده و فاضلاب از انتهای یک مانع به مخزن وارد می­گردد. پساب، پس از سرریز شدن از V-notch به بیرون انتقال می یابد. پس از این مرحله فاضلاب عاری از مواد جامد خارج می گردد.

مزایای تصفیه فاضلاب کارواش با روش انعقاد الکتریکی

 از مزایای تصفیه فاضلاب کارواش به روش EC حذف هزینه مواد شیمیایی و اپراتوری آسان این سیستم می باشد. پکیج انعقاد الکتریکی دارای راندمان ۹۹% حذف فلزات سنگین، راندمان بالا در حذف مواد معلق وکدورت وروغن موجود در پساب کارواش می باشد. این پکیج بصورت اتومکانیک و یکپارچه آب تصفیه شده از سیستم تصفیه را جهت شستشوی دوباره اتومبیل ها آماده می کند.

مهمترین نتایج حاصل از اجرای پروژه:

  •  عدم استفاده از مواد شیمیایی در فرایند تصفیه فاضلاب که در صورت استفاده مجدد از پساب تصفیه شده، رنگ ماشین را از بین نمی برند.
  •  بهره برداری کم هزینه و آسان
  •  عدم نیاز به نیروی ماهر بهره بردار
  •  سطح اشغال پایین دستگاه
  • امکان استفاده از برق تک فاز
  •  طیف استفاده وسیع از پکیج

جهت کسب اطلاعات با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.