شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

تصفیه فاضلاب ویلا

زمانی که آب مصرف می‌شود و مواد خارجی و آلاینده وارد آن می‌شود، کیفیت اولیه آب از بین رفته و دیگر قابل استفاده نیست، که به آن فاضلاب گفته می‌شود. فاضلاب‌های بهداشتی حاصل مصرف روزانه آب جهت فعالیت‌های انسانی مختلف از جمله شستشو و استحمام و آشپزی و نیز نشتاب است. محتوای فاضلاب شامل ۹/۹۹ درصد آب و حدود ۱/۰ درصد ناخالصی و آلاینده‌های مختلف است. معمولاً مقدار فاضلابی را که در طرح در نظر می‌گیرند معادل مقدار فاضلاب متوسط شبانه‌روز در مواقع غیر بارندگی است. به‌طورکلی این مقدار متوسط قراردادی است و اصولاً در ساعات مختلف شبانه‌روز این مقدار کمتر یا بیشتر از مقدار متوسط خواهد بود. یکی از طرق مختلف تعیین مقدار متوسط فاضلاب در یک شبانه‌روز، تعیین آب مصرفی در شهر است. به‌طورکلی طبق توصیه کمیته استاندارد فاضلاب سازمان برنامه تا زمانی که اندازه‌گیری‌های واقعی از مقدار فاضلاب شهرهای مختلف در ایران عملی نشده است، رقم ۱۵۰ لیتر به ازای هر نفر در روز را می‌توان در طرح‌های شبکه فاضلاب به کاربرد که این رقم نشتاب را هم شامل می‌شود..
آلاینده‌های موجود در فاضلاب شامل مواد معلق، مواد مغذی، فلزات سنگین، انواع شوینده و جامدات محلول و نیز مواد آلی قابل‌تجزیه بیولوژیکی و مواد آلی غیر قابل ‌تجزیه بیولوژیکی هستند. این مواد برای محیط‌ زیست بسیار خطرآفرین هستند و به همین دلیل تخلیه مستقیم فاضلاب‌ها به محیط‌ زیست قبل از تصفیه آن‌ها می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به طبیعت وارد نماید که با توجه به این مسئله باید فاضلاب‌های بهداشتی انسانی و سایر فاضلاب‌ها قبل از ورود به طبیعت تصفیه شوند. درجه تصفیه آن‌ها به نوع آلاینده‌ها و غلظت آن‌ها بستگی دارد. تصفیه فاضلاب بهداشتی می‌تواند مواد آلی موجود در آن‌ها را تثبیت نموده و پسابی را تولید نماید که قابلیت تخلیه به محیط‌ زیست را داشته باشد و نیز قابلیت استفاده مجدد از پساب تصفیه‌شده را ایجاد می‌نماید. کیفیت فاضلاب خروجی از تصفیه‌خانه باید مطابق استانداردهای ملی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور باشد.

تصفیه فاضلاب ویلا ها

فاضلاب حاصل از سرویس های بهداشتی ویلاها همواره منبع مهمی برای استفاده مجدد جهت آبیاری فضای سبز باغچه می باشد،
که این امر با مورد استفاده قرار دادن روش های تصفیه فاضلاب ویلا در مقیاس های کوچک امکان پذیر می باشد.

مزایای تصفیه فاضلاب ویلاها

۱- با توجه به وجود مقادیر بالای مواد آلی در پساب تصفیه شده، استفاده از این پساب برای رشد گیاهان بسیار مناسب می باشد.

۲- صرفه جویی در مصرف آب.

۳- عدم آلودگی محیط زیست، و کسب استاندارد محیط زیست.

۴- استفاده در زمین های سنگلاخی که چاه جذبی توان جذب فاضلاب تولید شده را ندارد. فاضلاب حاصل از سرویس بهداشتی ویلا ها به صورت مستقیم وارد پکیج تصفیه فاضلاب می شود و پس از انجام فرآیند بیولوژیکی و سپس گندزدایی آماده برای استفاده مجدد برای آبیاری می باشد