شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

  بطورکلی به فاضلابی که در نتیجه استفاده انسان از آب برای مصارف بهداشتی تولید می شود، فاضلاب بهداشتی می گویند. از آنجا که این فاضلاب در اثر فعالیتهای انسانی تولید می گردد، گاهی به آن فاضلاب انسانی یا خانگی نیز گفته می شود. سرویس های بهداشتی، استحمام، شستشوی ظروف، شستشوی سطوح و لباسشویی عمده ترین فعالیتهایی هستند که به تولید فاضلاب بهداشتی-انسانی منجر می شوند.البته باید توجه داشت که فاضلاب انسانی با فاضلاب شهری برابر نیست چراکه فاضلاب شهری علاوه بر فاضلاب خانگی حاوی برخی فاضلابهای دیگر از جمله فاضلاب ادارات و مراکزعمومی، واحدهای تجاری، صنایع داخل شهر و فاضلاب ناشی از نشت به داخل شبکه فاضلاب نیز می باشد.

حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن از یک سو و لزوم استفاده مجدد از آب به سبب محدودیت در منابع آبی از سوی دیگر باعث شده است که امروزه تصفیه فاضلابهای بهداشتی از اهیمت خاصی برخوردار شده و توجهات بسیار ویژه ای را به سوی خود جلب نماید.

سرانه مصرف آب در مصارف خانگی

ردیفنوع مصرفمقدار مصرف بر حسب لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز
۱آشامیدن۲تا۵
۲پخت و پز۵تا۱۰
۳استحمام۲۵تا۵۰
۴لباسشویی۲۰تا۱۰
۵ظرفشویی۵تا۱۵
۶دستشویی و توالت۲۰تا۳۰
۷شستشوی خانه۳تا۱۰
۸کولر آبی۲تا۵
۹متفرقه۳تا۵
۱۰جمع۷۵تا ۱۵۰

حجم فاضلاب بهداشتی

حجم فاضلاب بهداشتی معمولاً بستگی مستقیمی به تعداد افراد تحت پوشش دارد. البته بهترین معیار برآورد مقدار فاضلاب، میزان آب مصرفی است. مطابق نشریه ۳-۱۱۸ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، حدود ۹۰-۸۰ درصد از آب مصرفی در مصارف بهداشتی-انسانی به فاضلاب تبدیل می شود. بنابراین چنانچه بتوان مقدار آب مصرفی را محاسبه نمود، با استفاده از ضریب تبدیل آب به فاضلاب (۰/۹-۰/۸) می توان حجم فاضلاب تولیدی را برآورد نمود. متوسط مصرف آب سرانه خانگی براساس نشریه ۳-۱۱۷ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور آمده است. چنانچه در این جدول مشخص است مقدار سرانه مصرف آب برای مصارف خانگی در محدوده ۱۵۰-۷۵ لیتر در شبانه روز قرار دارد.

چنانچه ملاحظه می شود مقادیر جدول در محدوده نسبتاً وسیعی است که این مسئله ناشی از مواردی چون فرهنگ و الگوی مصرف آب، سطح رفاه و قیمت آب و هزینه دفع فاضلاب می باشد. به عنوان نمونه مصرف آب در دستشویی و توالت حداکثر ۳۰ لیتر در نظر گرفته شده است، این درحالی است که هم اکنون در شهرهای بزرگ و همچنین در واحدهای مسکونی سطح بالا، تقریبا تمامی توالت ها به فلاش تانک مجهز هستند. با توجه به اینکه هربار استفاده از فلاش تانک حدود ۱۲ لیتر فاضلاب اضافی تولید می کند، بنابراین می توان گفت که در چنین واحدهای مسکونی حجم مصرف آب و به تبع آن تولید فاضلاب ناشی از توالت بیش از ۳۰ لیتر در روز است و این مقدار می‌تواند تا ۷۰ لیتر در روز افزایش یابد.

ضرورت ایجاد تصفیه خانه ها در مجتمع های مسکونی

پیشتر گفته شد که بدلایل مختلفی شبکه ها و تصفیه خانه های فاضلاب شهری کامل نشده اند در نتیجه در بیشتر مناطقی که در محدوده داخل شهر ها و یا حومه آن به شبکه جمع آوری و انتقال مجهز نشده است:

  • به دلیل توجهات زیست محیطی وتاکید بر عدم رها سازی فاضلاب خام به مجاری طبیعی
  • –  لزوم استفاده مجدد از پساب تصفیه شده ( به سبب محدودیت منابع آبی ) در کشاورزی و فضاهای سبز
  • بروز بحران های دوره ای کم آبی و خشکسالی و صرفه اقتصادی حاصل از حفظ و ذخیره سازی منابع آبی احداث تصفیه های موضعی ضرورت می یابد .

شرکت فرآب تدبیر با سابقه درخشان آماده ارائه خدمات در این زمینه میباشد.لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت تماس حاصل فرمایید.