شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

تصفیه فاضلاب قالیشویی

روش های گوناگونی برای پکیج تصفیه فاضلاب قالی شویی وجود دارد که بر اساس مقدارفضای در دسترس و امکان برگشت و استفاده مجدد از پساب یا فاضلاب تصفیه شده است.

Description: قالیشویی

مقدمه

در دهه های اخیر با توسعه دانش و تجربه و ابداع فراورده های جدید، استفاده از شوینده ها برای مصارف بهداشت فردی و کاربردهای صنعتی گسترش یافته است.

این افزایش مصرف به نوبه خود مشکلاتی را در زمینه محیط زیست و آلودگی منابع آبی به وجود آورده که حاصل آن تغییر مواد تشکیل دهنده این ترکیبات از یک طرف و انجام مطالعات و تحقیقات برای یافتن و بهینه سازی روشهای تصفیه آب آلاینده های موجود در فاضلاب این صنایع شده است.

شوینده مواد شیمیایی فعال در سطح هستند که می توانند از طریق کاهش تنش سطحی آب، تجزیه موادی که در اصطلاح چرک نامیده می شوند را تسریع نموده و اشیا کثیف را تمیز کنند. این مواد قبل از جنگ جهانی دوم به انواع صابونها محدود می شد.

ولی از آن به بعد تحت عنوان شوینده در فرم پودر و مایع به بازار عرضه شدند.

کمیت و تنوع شوینده ها به حدی افزایش یافت که در حال حاضر صنعت مذبور به این نام شناخته می شود. تخلیه پسابهای حاوی شونده ها چه از طریق کارخانجات سازنده و چه از طریق مصارف خانگی این مواد باعث بروز مشکلات زیست محیطی عمده ای می شود.

ورود فاضلاب حاوی شوینده ها به منابع آبهای سطحی مشکلات زیست محیطی دیگری مانند کاهش اکسیژن محلول آب، تولید کف فراوان، بد منظره شدن چشم اندازها و اماکن تفریحی می شود.

از جمله آثار نامطلوب دیگر این مواد باید از کاهش کشش سطحی آب، دفلوکولاسیون کلوییدها و در نتیجه مصرف بیشتر منعقد کننده در تصفیه خانه های آب و فاضلاب، امولسیون سازی چربی ها و روغن ها و از بین بردن باکتری های مفید را نام برد.

با توجه به رشد صنعت صنعت شوینده در کشور، آلودگی های زیست محیطی ناشی از دفع غیر اصولی فاضلاب های این صنایع می تواند برای منابع آب مشکل آفرین گردد.

نظر به تنوع مواد به کار گرفته شده در این صنعت، ویژگی های فاضلاب می تواند در شرایط مختلف متفاوت باشد و برای جداسازی مواد مختلف روشهای فیزیک و شیمیایی و بیولوژیکی متعددی به کار گرفته شود.

اگرچه این روشها به صورت ترکیب های مختلف در سیستم های تصفیه مورد استفاده قرار می گیرند. ولی مطالعه پایه های علمی آن به صورت مجزا مفید بوده، زیرا اصول همواره ثابت می ماند. یکی از روشهای تصفیه فیزیک و شیمیایی انعقاد و لخته سازی( تصفیه شیمیایی) می باشد.

روش شیمیایی در تصفیه فاضلاب قالی شویی

تصفیه شیمیایی عبارت است از، افزودن برخی مواد شیمیایی خاص برای حذف مواد کلویید موجود در آب و فاضلاب. ذرات ناخالصی در آب می تواند از چند انگستروم تا چند سانتی متر باشد.

هرچه ذرات معلق موجود در آب ریزتر باشند برای حذف آنها احتیاج به روشها و دستگاه های پیچیده تر است. ذرات با ابعاد بزرگتر از سانتی متر را به سادگی می توان با صفحات مشبک توری حذف کرد.

برای حذف ذرات ریزتر باید با توجه به تمایل ذرات به ته نشینی، شناور سازی یا تعلیق روش مناسب را انتخاب کرد. اگر اجازه داده شود که ذرات کلویید به طور طبیعی ته نشین وند ممکن است چندین ماه و یا سال به طول بی انجامد.

اما از نظر علوم مهندسی زمان بیش از چند ساعت برای جداسازی این گونه مواد قابل قبول نیست. انعقاد و لخته سازی فرآیندهایی هستند که در آن ذرات بسیار ریز به صورت توده های به اندازه کافی درشت درآیند که در نهایت حذف آنها به روش مختلف فیزیکی مثل ته نشینی، فیلتراسیون و یا شناورسازی با سرعت معقول انجام پذیر می شود.

انعقاد و لخته گذاری پدیده های پیچیده ای هستند که هنوز کاملا شناخته شده نشده هرچند که تئوری های در این مورد ارائه شده است.

خصوصیات فاضلاب قالیشویی

فاضلاب تولیدی از واحدهای قالی شویی از نظر خصوصیات کیفی نزدیک به فاضلاب بهداشتی می باشد با این تفاوت که نسبت به فاضلاب بهداشتی دارای مقدار بیشتری مواد شونده، دترجنت ها و مواد کف زا است.

در واحدهای قالی شویی آنطور که مراجع ذکر کرده به ازا هر متر مربع قالی شسته شده بین ۳۰ تا ۴۵ لیتر فاضلاب تولید می شود. همانطور که از اسم صنعت قالی شویی نمایان است فاضلاب تولیدی از این صنعت حاوی مواد سبک وزن که ناشی از الیاف کنده شده و شسته شده از قالی به همراه مواد شوینده ای است که در طی فرآیند شستشو مصرف شده است

فرآیندهای موجود تصفیه فاضلاب قالیشویی

با توجه به توضیحات ذکر شده در بالا به منظور تصفیه فاضلاب صنعت قالی شویی می توان از فرآیندهای زیر استفاده نمود که به شرح زیر می باشد

آشغال گیر

حذف و جداسازی مواد جامد و شناور در فاضلاب توسط فرآیند فیزیکی به نام آشغال گیری انجام می شو

متعادل ساز

عملیاتی که برای یکنواخت سازی و همگن سازی پسابهایی که دارای شدت و غلظت متفاوت هستند انجام می شود متعادل ساز نام دارد

اختلاط سریع

اختلاط سریع از جمله واحدهای مهم در بسیاری از فازهای تصفیه خانه می باشد. اغلب اوقات اختلاط سریع پیوسته در جایی که یک ماده باید با سایر مواد مخلوط شود کاربرد دارد.

در این مرحله از فرآیند که به اصطلاح قلب روش تصفیه شیمیایی به حساب می آید، از مواد منعقد کننده (آلوم- سولفات آهن-آهک) یا مواد کمک منعقد کننده (پلی الکترولیت) استفاده می شود. در این واحد با استفاده از همزنهای دور تند فاضلاب با مواد منعقد کننده به مدت تقریبا ۱ دقیقا با دور تند هم زده می شود.

لخته سازی (فولکولاسیون)

بعد از تزریق مواد منعقد کننده در واحد اختلاط سریع فاضلاب به واحد لخته سازی منتقل می شود و مدت زمان بیشتری( تقریبا ۳۰ دقیقه) با سرعت کمتری نسبت به اختلاط سریع هم زده می شود. از جمله عوامل موثر در فرآیند لخته سازی می توان به PH ، درجه حرارت فاضلاب و سرعت اختلاط اشاره کرد.

مخزن ته نشینی

مخزنی است که در آن فاز جامد از مایع جدا شده و جامدات به هم تنیده شده در آن با استفاده از نیروی ثقل در این مخزن ته نشین می شوند. فاضلاب مرحله لخته سازی به واحد ته نشینی منتقل می شود و در این واحد زمان لازم برای ته نشین شدن لخته های ایجاد شده به فاضلاب داده می شود.

فیلتراسیون

فیلترهای شنی تحت فشار، متداولترین و پرکاربردترین مخازن شناخته شده برای انجام عمل فیلتراسیون و کاهش کدورت آب در جهان به شمار می رود. بعد از واحد ته نشینی، فاضلاب به منظور رفع کدورت و مواد معلق جزئی در فاضلاب از واحد فیلتر شنی استفاده می شود.

مکانیزم عملکرد فیلترهای کربن بر اساس جذب سطحی می باشد. در این فرآیند آب یا فاضلاب حاوی مواد آلی از بالای فیلتر توسط نازل های پخش کن، بر روی بستر فیلتر کربنی ریخته می شود.

با عبور آب (فاضلاب) از میان بستر کربنی، فرایند جذب سطحی مابین ذرات آب(فاضلاب) و بستر فیلتر انجام می شود و آب (فاضلاب) خروجی از پایین فیلتر آبی(فاضلابی) عاری از مواد آلی بوده که مشکل رنگ و بوی آب(فاضلاب) نیز در طی این سیکل حل خواهد شد.

گندزدایی

کاربرد واحد گندزدایی، موجب کاهش بوی نامطبوع فاضلاب در نتیجه اکسیداسیون مواد آلی فاضلاب و همچنین کاهش مواد روغنی و درجه کدورت فاضلاب می شود.

مزایای استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب شرکت فراب تدبیر

  • طراحی سیستم با توجه به آنالیز فاضلاب موجود و فضای موجود
  • تهیه و ارائه نقشه های طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی
  • تعیین صحیح نوع ماده منعقد کننده با استفاده از آزمایش جار
  • مطابقت خصوصیات کیفی فاضلاب با استانداردهای سازمان محیط زیست
  • ارائه دفترچه راهبری سیستم تصفیه
  • آموزش تکنسین های بهره بردار
  • راندمان بالا در حذف مواد شونده و دترجنت ها

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با شرکت تماس بگیرید