شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی | پیش تصفیه فاضلاب صنعتی | دفع فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی | پیش تصفیه فاضلاب صنعتی | دفع فاضلاب صنعتی
۰۸۰۲

در خصوص تصفیه فاضلاب صنعتی باید گفت این فاضلاب به آبی اتلاق می شود که در تولید یک محصول از آن استفاده شده و در پایان به صورت خروجی از سیستم در تعریف ساده فاضلاب صنعتی چیست و چگونه طبقه‌بندی می‌شود باید گفت که فاضلاب صنعتی، به آبی گفته می‌شود که در تولید و ساخت یک محصول تجاری مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان محصول ثانویه از سیستم خارج می‌شود. باتوجه به آسیب فاضلاب خروجی کارخانجات، تصفیه آن الزامی است. در ادامه به انواع مراحل دفع فاضلاب صنعتی می پردازیم.

انواع روش های نوین تصفیه فاضلاب صنعتی

مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی

 1. آشغال گیری و جدا کردن مواد جامد از فاضلاب شهری
 2.  دانه گیری فاضلاب
 3. ته نشینی فاضلاب شهری
 4. حذف مواد بیولوژیکی
 5. تصفیه شیمیایی آب
 6. خشک کردن لجن ها

در تمام مراحل تصفیه فاضلاب شهری دارای انواع دستگاه می باشد که در زمان کوتاه تری به تصفیه فاضلاب های صنعتی پرداخته می شود.

دفع فاضلاب صنعتی

روش‌های دفع فاضلاب انواع گوناگون دارد که یکی از آن ها حفر چاه جذبی است. از این چاه ها برای جذب فاضلاب در چاه استفاده می شود. از دیگر روش ها دفع فضلاب می توان به اتصال به شبکه فاضلاب اشاره کرد. همانطور که در سطح شهر برای تصفیه فاضلاب بهداشتی ساختمان ها به شبکه دفع فاضلاب متصل می شوند، کارخانجات صنعتی می توانند از این روش برای دفع فاضلاب استفاده کنند. بسته به نوع فاضلاب گاها از سپتیک تانک یا اباره تعفن که حکم مخزن دفع را دارد نیز استفاده می شود. البته ممکن است فاضلاب صنعتی دارای موادی مانند فلز باشد که در تصفیه از آن ستفاده می شود.

مراحل تصفیه فاضلاب بهداشتی

پیش تصفیه فاضلاب صنعتی چگونه است؟

فاضلاب های صنعتی در مواردی برای طبیعت خطرناک هستند. در پیش تصفیه فاضلاب صنعتی تلاش بر این است تا مواد جامد معلق، فلزات سنگین و مواد آلی و میکروارگانیسم ها و باکتری های مضر تا حد امکان از پساب های صنعتی و بهداشتی حذف شود. بنابراین پس از این مرحله فاضلاب آماده ورود به طبیعت می شود. مراحل پیش تصفیه فاضلاب صنعتی نیز مانند تصفیه فاضلاب شامل مراحل فیزیکی و شیمیایی می شود. که در پیش تصفیه فیزیکی اناو مواد معلق سنگین از فاضلاب به وسیله دستگاه و بدون دخالت انسان جدا می شوند. اما در این مرحله برخب از آلاینده ها نظیر ذرات کلوئید را نمی توان از آب جدا نمود. برای این کار در اسخر تصفیه به فاضلاب مواد منعقد کننده تزریق می شود. و پس از ته نشینی سایر مرحل انجام می پذیرد.

فاضلاب های سطحی

بر خلاف فاضلاب هاب صنعتی که در صورت عدم پیش تصفیه به طبیعت آسیب وارد می کند، فاضلاب های سطحی آن دسته از فاضلاب هایی هستند که از ذوب یخ و با باران به صورت روان آب در سطح شهر را می افتند. بخش زیادی از آب این فاضلاب را آب شیرین تشکیل می دهد که در موارد زیادی می توان از آن بهره برداری و استفاده کرد. موارد استفاده از فاضلاب سطح شامل موارد زیر می شود:

 • موارد کشاورزی
 • اطفای حریق
 • مصارف ساختمانی
 • زیباسازی سطح شهر
 • مصارف صنعتی

پانوشت: مراحل پیش تصفیه فاضلاب صنعتی, کیک فاضلاب, مراحل دفع فاضلاب صنعتی, فاضلاب سطحی, فاضلاب کارخانجات, تصفیه فاضلاب بهداشتی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *