شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

تصفیه فاضلاب صنایع آبمیوه و نوشابه

مصرف آب در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی باعث ایجاد فاضلاب می شود و بسته به نوع صنعت، حجم و کیفیت فاضلاب تولیدی تغییر خواهد کرد. میزان BOD و همچنین مواد معلق فاضلاب صنایع مختلف نیز متفاوت می باشد. در فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه حدود اکسیژن خواهی بیولوژیکی (BOD) بین ۶۰۰ تا ۴۵۰۰ و اکسیژن خواهی شیمیایی ۱۲۰۰ تا ۸۰۰۰ می باشد.

فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه شامل مواد مختلفی مانند آب، دی اکسید کربن، کافئین، شیرین کننده ها، اسید ها، مواد معطر و بسیای مواد دیگر حتی به میزان کم می باشند. در این صنعت به دلیلی شستشوی ماشین آلات، کف، شیشه های خالی و … مصرف آب بسیار بالا می باشد. آب مصرفی برای شست و شو و بخصوص شست و شوی شیشه ها از آب شهری تامین و در حدود ۷۹ درصد از آب مصرفی این صنعت به فاضلاب تبدیل می شود. میزان فاضلاب تولیدی ۲ الی ۴ لیتر به ازای هر لیتر نوشابه یا آبمیوه تولیدی می باشد.

اغلب به علت استفاده از سود در شست و شوی، فاضلاب قلیایی می باشد. آنالیز های آزمایشگاهی نشان داده است فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه از نوع متوسط و رقیق می باشد. با این حال از لحاظ بار آلودگی و کیفی دارای مواد آلاینده و شاخص های آلودگی بالا می باشد که نمی توان بدون انجام تصفیه به فاضلاب شهری تخلیه نمود.

روش تصفیه

برای تصفیه فاضلاب این صنعت با توجه به میزان اکسیژن خواهی بیولوژیکی و شیمیایی روش ها و فرآیند های مختلفی استفاده می شود. روش های رایج در تصفیه فاضلاب حاصل از صنایع نوشابه و آبمیوه فرآیند های هوازی مانند هوادهی گسترده لجن فعال (EAAS) و گاها فرآیند های بیهوازی همچون UASB می باشد.

به عنوان مثال در قسمت شست و شوی شیشه و بطری ها می توان با استفاده از فیلتر کربنی آب را تا حدود ۴۰ درصد تصفیه و برای مصارف دیگر مانند کشاورزی و آبیاری فضای سبز استفاده کرد. فیلتر کربنی پس از مدتی استفاده، از مواد آلی اشباع شده و نیاز به احیا دارد. یکی از راه های احیاء کردن استفاده از روش های فیزیکی و بخار داغ است. در کارخانجات این صنایع بخار داغ بسیاری بوسیله دستگاه های دیگر تولید می شود که می توان از آن برای احیای فیلتر کربنی استفاده نمود. بنابراین این روش بسیار اقتصادی و کاربردی می باشد.

از روش های دیگری که فاضلاب را بین ۹۴ تا ۹۷ درصد تصفیه می کند می توان به روش های بیولوژیکی هوازی و گاها بی هوازی اشاره نمود.