شرکت مهندسی فرآب تدبیر

09044571557 – 02633412707-02634238243-02634238231

بهره برداری و نگهداری

نگهداری و بهره برداری یکی از موضوعات مهم در تصفیه فاضلاب می باشد . تمامی فعالیت های مربوط به بخش های طراحی و تدارک و ساخت سیستم های تصفیه فاضلاب  با هدف امکان هرچه بهتر راه اندازی و بهره برداری آنها انجام می پذیرد. بدون شک دستیابی به پساب خروجی استاندارد نیازمند بهره برداری و نگهداری اصولی و فنی از سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد.        

بهره برداری یکی از موضوعات مهم در صنعت آب و فاضلاب است. همچنین برای بهره برداری صحیح از تصفیه خانه ها باید بررسی های مختلف و آزمایشات متعدد انجام شود تا بتوان بخوبی برای هر مسئله علت یابی نمود. عدم راه اندازی و بهره برداری صحیح، سبب هدر رفتن هزینه ها می گردد چرا که در این صورت اهداف مورد نظر در استقرار سیستم تصفیه فاضلاب برآورد نشده و سیستم تصفیه کارایی نخواهد داشت.

پارامترهای موثر در بهره برداری از فرآیند تصفیه فاضلاب با لجن فعال

پاررامتر هایی که در جریان لجن فعال باید کنترل شوند شامل موارد زیر می باشند:

دامنه تغییرات  PH
میزان  بار آلی
میزان اکسیژن محلول           DO
شاخص حجمی لجن SVI
نسبت غذا به میکرو اورگانیسم F/M
سن لجن
میزان غلظت    MLSS- MLVSS
حضور فلزات سنگین و سمی  

مشکلات رایج در بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب

را اندازی هر فرآیند یک دوره بحرانی محسوب می شود . فرآیند های بیولوژیکی نیازمند مراقبت و صرف زمان بیشتر می باشند.

وقتی تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال صورت می گیرد ، در ابتدای بهره برداری ۱۴ روز لازم است تا اولین توده های باکتری با لجن های فعال به وجود آید ، در این مدت در سطح حوض های هوادهی کف زیادی تولید خواهد شد ولی نیاید در این حالت هوادهی را در حوضچه های هوادهی  فاضلاب قطع کرد. ممکن است لجن فعال در اثر رشد بعضی از باکتری های رشته ای حجم شده و از قدرت ته نشینی آن کاسته می شود در این حالت توجه به چند نکته ضرورت دارد:

۱- کم کردن لجن فعال برگشتی : تزریق قسمت مهمی از لجن فعال به فاضلاب ورودی به عنوان لجن اضافی . اگر با این تدبیر کیفیت لجن فعال بهبودی حاصل نگردید لازم است لجنهای حاصل در روش تصفیه را تخلیه و مجددا منتظر پیدایش توده های جدید باکتری شد.

۲- افزایش زمان هوادهی فاضلاب

۳- اگر امکان طولانی تر کردن زمان هوادهی فاضلاب  موجود نیست بهتر است قسمتی از فاضلاب مخلوط با لجن حوض ته نشینی نهایی را از مدار خارج کنیم تا فرصت تشکیل  مجدد توده های بیولوژیکی تامین گردد.

۴- به حوض ته نشینی مواد منعقد کننده اضافه کرد.

۵- به فاضلاب ورودی ۵ میلیگرم در لیتر کلر اضافه نمود.

۶- هوادهی مرحله ای را به اجرا گذاشت.

۷- مواد مغذی ازتی و فسفاتی به محیط اضافه کرد.

اما از دیگر مشکلات برای بهره برداری از تصفیه خانه های آب و فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره نمود که هرکدام دارای راه کنترلی مخصوص به خود می باشند این مشکلات فصلی هستند و اغلب در فصول مثل تابستان به وجود می آیند.

ردیفمشکلاتراه های کنترلی
۱پایین آمدن راندمان ، افزایش سن لجن، و کاهش کیفیت خروجی ،افزایش لجن فرار به دلیل با لا رفتن میکرو اورگانیسم ها.در این حالت برای جلوگیری از خرابی سیستم می توان با افزایش نرخ لجن دفعی، فرآیند را به سمت مطلوب شدن هدایت نمود.
۲در فصول تابستان به دلیل بالا رفتن سن لجن گاهی لجنها در انتهای مخزن ته نشینی تجمع کرده و سبب آزاد شدن گاز H۲S و بوی نامطبوع در سیستم می گردد. این حالت سبب شناور شدن لجن بر روی حوض زلال ساز می گرددو راه برای کنترل این حالت وجود دارد. اول افزایش دفع لجن می باشد و راه حل دوم استفاده از مواد منعقد کننده است که می تواند تا حدودی این مشکل را بر طرف نماید.  
۳رشد جلبک که در تمامی محل هایی که زمان ماند پساب بالا است اتفاق می افتد. جلبک ها سبب ایجاد مزاحمت در صحت آزمایش و همچنین باعث بهم زدن مقادیر TSS و به هم زدن مقادیر BOD می گردد.زمان ماند پساب در سیستم کنترل گردد.
۴گاهی اوقات در تابستان کف های روی حوض هوادهی و یا روی سطح مخزن ته نشینی به رنگ صورتی می شوند.صورتی شدن رنگ به دلیل تکثیر نوعی کرم در حوضچه هوادهی می باشد.علت این پدیده سن بالای لجن و کاهش اکسیژن محلول در سیستم است.در زمانی که این اتفاق می افتد می توان از طریق افزایش لجن دفعی یا افزایش میزان اکسیژن محلول و بالا بردن میزان کلرزنی مشکل را برطرف نمود

 این شرکت دارای گواهینامه تایید صلاحیت بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب و تایید صلاحیت بهره برداری و نگهداری شبکه های فاضلاب از وزارت محترم نیرو میباشد و آماده ارائه خدمات به صنایع مختلف میباشد.جهت دریافت روش اجرایی و کسب اطلاعات با شرکت تماس حاصل فرمایید.